Menemen'de Halk Oyunlarının Geçmişi

1972-1998 yılları arası Menemen Halk Oyunları ve Danslarında pek çok aktiviteye ev sahipliği yapan Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ile bazı okullarımızın halk oyunları ekipleri, kültürümüzün en önemli öğelerinden halk oyunlarında tarih yazdırdı

Menemen Halk Oyunları eğitmenleri Ahmet Egeli, Melih Damar-Ahmet Pehlivan-Erban ve Selda Kavak çifti, Serkan Akkoç aracılığıyla geliştirilmiş ve bu kültürümüz gelecek nesillere en doğru şekliyle aktarılmış ve aktarılmaya da devam etmektedir. 30 yıl boyunca Türkiye çapında yapılan yarışmalarda her yıl Türkiye birinciliğini ilçeye getirdiler. Bu başarılı çalışmalar içerisinde Türkiye'yi aşıp yurt dışında yapılan uluslararası festival ve yarışmalarda ülkemizin ve ilçemizin adını üst seviyelere çıkardılar.

Bu kültürümüzün ilçede yaygınlaştırılmasına büyük katkı koyan özgün tarzlarıyla Menemen'in sayılı davul ve zurnacısı olarak gösterilen Ulucaklı rahmetli davulcu Turan ve rahmetli Kara Mehmet canlı çaldıkları davul-zurna ile halk oyunlarına zenginlik katıyorlardı. 

Gösteriler izleyenler tarafından ayakta alkışlanıyordu.

30 yıl önce halk oyunları kurslarına katılıp eğitim alan kursiyer öğrenciler arasından birçok yetenekli zeybek çıkmıştı.

İlçemizde faaliyet gösteren Halk Eğitim Merkezinin yıkımı ile salonsuz kalan kursiyerlerin ayrılması, bilgisayar, internet ile sanal oyunların tercih edilmesi, internet kafelerin gençleri esir almasıyla halk oyunları eski görkemli günlerini arar oldu. Kültürümüzün en önemli öğelerinden halk oyunlarının görkemli günlerine dönmesi için ilgilerin bir an önce bu konuyu ele alması gerekiyor.