Menemen´de Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Yaşam?!

2008 - 2010 yılları arasında Menemen Türkelli Beldesinde ve Menemen Ulukent Beldesinde düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşleri kıran kırana geçmişti.

2008 - 2010 yılları arasında Menemen Türkelli Beldesinde ve Menemen Ulukent Beldesinde düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşleri kıran kırana geçmişti.

            Geleneksel Türk Güreşlerinden Yağlı Güreş en eski sporlarımızdandır. Günümüzde yalnızca Türkiye´de yapılan Yağlı Pehlivan Güreş karşılaşmaları her yıl Haziran ayında Edirne´deki Kırkpınar dışında ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen etkinliklerle yapılabiliyor.

            Bu çerçevede Menemen Demokrat Parti Başkanı Tansel Sayın ve Türkelli DP Belediye Başkanı Ali Danacıoğlu ile tertip edilen Yağlı Pehlivan Güreşlerine 2008 yılında çok sayıda ünlü Pehlivan ile Menemen´de yetiştirilen Pehlivanlar katıldı.

            Ardından 2010 ile 2012 yılları arasında Menemen Belediyesi´nin tertip ettiği Ulukent´teki Yağlı Pehlivan Güreşlerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kırkpınar´da altın kemer sahibi Mehmet Yeşil, Antalyalı Recep Gürbüz, Recep Kara, İsmail Balaban, Kara Ali, Ordulu Mustafa ve M. Ali Yağcı ve Menemen ve çevre il ve ilçelerden gelen çok sayıda pehlivan katılmıştı. Yağlı pehlivan güreş alanları rengarenk görüntülere mekandı.

            Ayrıca Yağlı Pehlivan Güreşlerine katılan vatandaşlar Kırkpınar baş Pehlivanlarını yakından görme fırsatı buldular. Şenlik havasında geçen yağlı pehlivan güreşlerinde kıran kırana mücadele edildi. Beden gücüne, beceriye ve tekniğe dayanan yağlı pehlivan güreş sporunda güreşe tutuşan pehlivanlar rakiplerini yenmekte zorlandılar.

            Geçmiş dönemlerde ilçede yapılan yağlı pehlivan güreşlerinde yaşanılan kesitleri anlattıktan sonra, kurumlarca düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerinin oldukça maliyetli olduğunu gördüm. Bu etkinliklere çok para harcandığını belirten güreşseverler, ?Ne belediye bütçesi ne de başka kurum altından kalkamaz. Ama Belediyeler bu gibi etkinlikleri zor şartlar altında bütçelerini aşarak yapabiliyorlar. Sponsor bulunamıyor. Devlet desteği bekleniyor. Tüm spor dallarının federasyonu var. Yağlı pehlivan güreşlerinin neden federasyonu kurulmadı. Bu ata sporumuzun organizasyonun devlet desteği ile faaliyete geçmesini bekliyoruz? şeklinde konuştular.

Foto ? 1 : Türkelli beldesinde düzenlenen Yağlı Pehlivan Güreşlerinin özel konuğu DP Genel Başkanı Süleyman Soylu(Şimdiki İçişleri Bakanımız) ile birlikte olmanın mutluluğunu yaşadılar.

Foto ? 2 : Türkelli´de yapılan güreşlere katılan genç becerili pehlivanlar

Foto ? 3 : Ulukent´te tertip edilen Yağlı Pehlivan Güreşlerinin özel konuğu İzmir B. Şehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ünlü pehlivanlarla?

Foto ? 4 : Ünlü pehlivanlar ter döktü ve kıran kırana mücadele ettiler.