Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı?

Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtı

 

Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtıldı.

 İlk olarak 1969 yılında gerçekleştirilen, Menemen Belediyesi´nin bu yıl 5.´sini düzenlediği Kubilay Kupası Futbol Turnuvası´na 19 takım katıldı. Üst yaş sınırı 35 olan turnuvada yaklaşık 400 sporcu şampiyonluk için takımının formasını terletecek. Her takımın 5 lisanslı oyuncu oynatabildiği turnuvada tek devre lig usulü müsabakalar yapılacak. 4 gruptan çıkacak ilk iki takım şampiyonluk için çeyrek final, yarı final ve final mücadelesi verecek. 3 Kasım´da başlayan turnuvada Koyundere, Asarlık, Türkelli ve Emiralem sahaları kullanılacak. Final maçı ise 22 Aralık´ta Menemen Şehir Stadı´nda oynanacak. Dereceye giren takımlara ödülleri, Devrim Şehidimiz Kubilay´ın 23 Aralık´ta gerçekleştirilecek 88. Anma Yıldönümü etkinliklerinde takdim edilecek.

 

Başkan ŞAHİN; ?İyi ki de yapıyoruz?

Kura çekilişinin ardından Gölpark Menemen´de gerçekleşen malzeme dağıtım töreninde; forma, şort, çorap, tozluk, futbol topu ve kaleci eldiveninden oluşan spor malzemeleri Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin tarafından takım kaptanlarına sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti´nin 95. kuruluş yıldönümünde, 88 yıl önce Menemen´de gericiler tarafından katledilen Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın adının yaşatılacağı futbol turnuvasını başlatmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Belediye Başkanı Tahir Şahin, ?Her şeyden önce bize Cumhuriyeti armağan eden başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti çok kolay kurulmadı.  Bu Cumhuriyete sahip çıkmak, korumak, kollamak her Türkiye Cumhuriyeti evladının görevidir. İnşallah Atatürk´ün kurmuş olduğu laik Türkiye Cumhuriyetine hep birlikte sahip çıkacağız. Biz de bu tür sosyal etkinlikleri yaparken, Türkiye Cumhuriyeti´ne birlik ve beraberliğimizi geliştirecek bilinçli insanlar kazandırmayı hedefliyoruz. Belediyeler olarak yol, park gibi hizmetleri eksik yada fazla yapabilirsiniz. Ama toplumda Belediyelerin yapacağı en önemli hizmetlerden bir tanesi sosyal hizmetlerdir. Kubilay Kupası ve Başkanlık Kupası Futbol Turnuvaları ile her yıl iki kez Ahıhıdır Mahallesi´ndeki roman kardeşimle, Asarlık´taki doğu ve güneydoğudan gelmiş kürt kardeşimi kaynaştırıyoruz. Bu tür organizasyonlarla ön yargılarımızı atıyoruz. Dil, din, ırk, mezhep ayırımı yaptırtmamak için bu tür organizasyonlara ihtiyaç olduğunu görüyorum. İyi ki de yapıyoruz. 3-5 yıl önce Türkiye yangın yerine dönerken, Menemen´de zerre kadar gerginlik olmadı. Birlik ve beraberliğe katkı adına yaptığımız bu hizmetleri çok önemsiyorum? diye konuştu.

 

400 kişi formasını terletecek

Farklı yaş gruplarından yaklaşık 400 kişinin forma giyeceği turnuvanın izleyicileri de hesaplandığında, yaklaşık 2 bin kişinin sporla buluşturulacağına dikkat çeken Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; ?400 sporcu ve taraftarını düşündüğünüzde, yaklaşık 2 bin kişinin ilgiyle takip ettiği bir organizasyon gerçekleştiriliyor. Üstelik ne çocuk ne de yaşlı değiliz, birbirimizi en iyi anlayabilecek yaşta insanlarız. Bu yaş grubunu buluşturmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.?

Sporun sınırları kaldıran dil olduğunu da hatırlatan Başkan Şahin, centilmence güzel maçlar oynanmasını dileyerek; ?Futbolun doğasında hırs vardır. Önemli olan sahadaki gerginliği maçın sonrasına taşımamaktır. Kazasız belasız bir turnuva geçirmenizi diliyorum? dedi.

 

Turnuvaya katılan takımlardan Anadolu Gençlik Spor Takım Kaptanı Hakan Akçu ise Belediye Başkanı Tahir Şahin´e şunları söyledi; ?Futbola, spora ve sporcuya verdiğiniz destek için teşekkür ediyoruz. Siyasi görüşümüz ne olursa olsun, bu konuda sizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız.?

Konuşmaların ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, turnuvada forma giyecek yarışmacı takımlara başarılar dileyerek, spor malzemelerini takdim etti.

Haber: Gökay ÖZALP