Menemen´de ?Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evi´ Açıldı

Fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalan kadınlara destek sağlamak amacıyla Menemen Belediyesi tarafından hayata geçirilen ?Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evi´nin açılışı dün törenle gerçekleştirildi.

Fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalan kadınlara destek sağlamak amacıyla Menemen Belediyesi tarafından hayata geçirilen ?Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evi´nin açılışı dün törenle gerçekleştirildi.

Şehit Altuğ Karaburun Cad. tatlı su karşısında bulunan  ?Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evi´nin açılışına Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve eşi Dilek Aksoy, CHP İlçe Başkanı Serdar Değirmenci, meslek odalarının başkanları, sivil toplum temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlardan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının seslendirilmesi ile başlayan programda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun mesajı okundu. Melek Oktay kendi yazdığı şiiri ile katılımcılara seslendi.

?Menemenli kadınlar ve çocuklar için büyük bir ihtiyaçtı?

Türk Kadınlar Birliği Derneği Menemen Şube Başkanı Müesser Kırımlı yaptığı konuşmasında, Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evini Menemenli kadınlar ve çocuklar için büyük bir ihtiyaç olarak değerlendirerek sözlerini şöyle sürdürdü, ?Dernek olarak Kadın Danışma Merkezi´nin açılması için birçok kez başvuruda bulunduk ve nüfusu 100 bini aşan belediyelerde Kadın Danışma Merkezi açılmasının zorunluluğunu aktardık. Menemen Asarlık´taki Kadın Danışma Merkezi Müdürümüzle 3 yıl önce görüştük. Asarlık bölgesine ancak yetebildiklerini belirttiler. Dernek olarak tüm çabalarımıza rağmen yeterli olamadık. Menemenli kadınlarımızın ve çocuklarımızın emin ellerde ve geleceğe umutla bakabilecekleri Kadın Danışma ve Çocuk Oyun Merkezi´ni Menemen Belediye Başkanımız aynı zamanda dernek üyemiz Serdar Aksoy´un bizlere verdiği sözü tutarak göreve geldikten çok kısa bir sürede Menemen´imize kazandırması biz kadınları çok mutlu etti. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler? dedi.

?Çorbada bizim de tuzumuz oldu?

Ardından Menemen Yardım Sevenler Derneği Başkanı Fatma Foran da konuşmasında, ?Dernek olarak 7´den 70´e ihtiyacı olan herkese yardımımızı yapıyoruz. Fakat 3-6 yaş grubu hiç aklımıza gelmemişti. Ben o konuda Başkanım sizi tebrik ediyorum. Ve bu merkezde çorbada bizim de tuzumuz olsun dedik. Kırtasiyeden başladık, mefruşat girdi işin içine, oyuncaklar, masa sandalye girdi. Elimizden geldiği, gücümüzün yettiği kadar bu çorbada bizim de tuzumuz oldu. Bize bu fırsatı verdiğiniz için Belediye Başkanım sizlere çok teşekkür ediyorum. Dilek hanım siz de Menemen´e çok şey katıyorsunuz. Ben Menemen Yardım Sevenler Derneği gönüllü çalışanları adına teşekkür ediyorum. Bu kurumun Menemen´e hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah her mahallede böyle bir kurum olur. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz? diye belirtti.

?Öğretmen evi 4 katlı kreş oluyor?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ise yaptığı konuşmasında, ?Bildiğiniz gibi mazbatayı aldıktan sonra 3 ay gibi bir süre geçti. Bu süre zarfında hem belediyeyi ayaklarının üzerine kaldırmak hem de aynı zamanda Menemenliye dokunmak anlamında çok ciddi girişimlerde bulunduk. Bunlardan birisi de Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evi. İlk açılışımızı burada yapıyoruz. Hemen akabinde Gölpark´ta Kadın Dayanışma Merkezi ile Gençlik Dayanışma Merkezimiz geliyor. Geçmişte uzun zamandır atıl bir şekilde duran öğretmen evimiz vardı bilirsiniz. Öğretmen evimizi atıl bir şekilde bırakmaktan artık Menemen´in zarar gördüğünü ve sıkıntı yaşadığını gördük. Ve Menemen´de öğretmen evimizi kreş yapmak için projemize başladık. 4 katlı bir kreşimiz oluyor burada. Aynı zamanda Kent2´de jandarma bölgesi alanı olarak tabir edilen yeri yeniden dizayn ediyoruz. Burası içinde kafeleri, kreşi ve kadın danışma merkezi ile yepyeni bir mahalleye dönüşüyor. Kasımpaşa Köprüsü ile ilgili ihaleye çıkıyoruz. Bu köprüyü de yeniliyoruz ? şeklinde çalışmalar hakkında bilgi verdi.

?Kadının ayaklarının üzerinde durduğu yerde gericiliğe geçit yoktur?

Adaylığının en başından beri kadınların özgürlüğünün önemine vurgu yaptığını sözlerine ekleyen Aksoy, ?Kadın özgürleştikçe erkek özgür olacaktır dedik. Kadın özgür değilse erkek özgür değildir. Kadın sokakta ise, yüksek sesle gülebiliyorsa, kadın bir şehirde özgürse o kent özgür, yaşanabilir bir kenttir. İşte Menemen´de uzun zamandır yapılmayan bu hizmetleri arka arkaya yapacağız. Tek amacımız var, Atatürk İlke ve Devrimlerine uygun olarak kadının sokakta, eğitimin, sosyal hayatın ve siyasetin içerisinde var olmasını sağlamaktır. Kadının özgür olup ayaklarının üzerinde durduğu yerde gericiliğe geçit yoktur? diye belirtti.

?Biz iş yapacağız birileri eleştirecek?

Her şey çok güzel olacak sözüne de göndermede bulunan Aksoy, ?Evet, her şey çok güzel oluyor. Hiç kimse sorunlarla kafasını meşgul etmesin, sıkıntı yok, dedikodulara hiç kimse meyil vermesin. Biz iş yapacağız birileri eleştirecek. Biz iş yapacağız birileri sosyal medyadan yazacak çizecek. Onların görevi sosyal medyada asparagas haberler yazmak olsun. Biz hizmet yapacağız.23 Haziran´da güzelliklerden bir tanesini de yaşadık. O seçim sonuçlarının en güzel tarafı neydi biliyor musunuz? Makam koltuğunun arkasına Atatürk´ün resmi asıldı ya işte o bir zaferdir. Birilerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk´e karşı tepkisi ve alerjisi olabilir. O alerjileri biraz daha perçinlenecek. Bugün Menemen Belediyesi´nin içerisinde Belediye Başkanı´nın resmi yok. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün resmi var. Çünkü gerçek sahibi o? dedi.

Haber: S. Derya BOSUT