Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


MENEMEN´DE HALK OYUNLARI ESİNTİLERİ?

Menemen´de bir resmi kurum Halk Eğitim Merkezi ile Menemen Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Menemen Dans Eğitim ve Kültür Merkezi olmak üzere 3 farklı birim, 21 dalda açtığı kurslarda 600 çocuğun yararlanmasını sağladı. Haziran ayı i

Menemen´de bir resmi kurum Halk Eğitim Merkezi ile Menemen Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Menemen Dans Eğitim ve Kültür Merkezi olmak üzere 3 farklı birim, 21 dalda açtığı kurslarda 600 çocuğun yararlanmasını sağladı. Haziran ayı içerisinde yaptıkları yılsonu gösterileri şölen havasında geçti.

Menemen´in duayen bir gazetecisi olarak bir çok ilçedeki gidişatı yakinen takip ederek Haziran ayı içersinde yukarıda bahsettiğim iki Halk Oyunları Derneği´nin verdiği etkinliğe katıldım. 20 yıllık süreçte ilçede halk dansları bazı zamanlar unutulmaya yüz tutmuş. Bu nedenle de bir takım değişiklerle 3 birim tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Halk oyunlarına yeniden ilçemizde önem verilmiş ve canlandırılmasına imkan sağlanmıştır. Menemen´de uzun yıllar halk oyunlarında görev almış ve şu an mastırlar alarak tanınan eğitmenlerin yapılan etkinliklerde açıklamalarına göre;

?Kültür, insan topluluklarının yaşama biçiminin bir göstergesidir. Halk Oyunları da müziği, türküleri ile geçmişin kültürünü bizlere vermektedir. Kültür değerlerimizin yaşatılması ve gelecek kuşaklara taşınması çok önemlidir.  Sahip olduğumuz eşsiz kültürel zenginliği yaşatmak için halk dansları,  kültürümüzün,  ortak duygularımızın, düşüncelerimizin en güzel yansıması. Omuz omuza, kol kola oynanan halk oyunları, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğretiyor. Gençlerimizin birçok kötü alışkanlıkların kurbanı olabildiğini görüyoruz. Derneklerimiz gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerle gençlerimizi bu tip kötü alışkanlıklardan uzak tutan kurumlardır. Bu yüzden ailelerimizden de evlatlarını derneklerimize göndermelerini, üye olarak, etkinliklerimize katılarak destek vermelerini diliyoruz. Böyle etkinlikler sayesinde biz milli kültürümüzün bu güzel yönlerini canlı tutar, topluma sevdirir ve geleceğe taşıyabiliriz? diye ifade edildi.

Konuşmacılar da ?Çalışmalarımız gurur verici oldu. Açtığımız çeşitli branşlardaki kurslar işimizi doğru yaptığımızın bir göstergesidir. Halk oyunları başta olmak üzere 29 daldı açılan kurslar eğitim alanında çıtayı yükseltmiştir. Toplumsal dayanışmanın en güzel örneklerini gelecek kuşaklara yansıtmak amacıyla daha güzel yarınlar için hazırlıyoruz? şeklinde konuştular.

 Her yıl heyecanla beklenen iki derneğin Yıl Sonu Şenliği hareketli halk oyunlarıyla bu yıl da yoğun ilgi gördü. Halk Eğitim Merkezi Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği ile Dans Eğitim ve Kültür Merkezi´nde açılan kurslara katılan halk oyunları kursiyerleri de?Amacımız bu kültürümüzü unutturmamak. Atalarımızdan gelen zeybek oyunumuzu sergileyerek yaşatmak ve yaygınlaştırmak? diyerek çocuk-genç-yaşlı demeden kurslara katılımı tavsiye etti.

Resim altları:

Foto1: Milli Eğitim Bakanlığı´nca 1994 yılında ilk seçmeli ders olarak folkloru alması büyük sevinç yaratmıştı. (Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu zeybekleri toplu olarak)

Foto2: Menemen´de Halk Oyunları Dernekleri ekipleri 2017-2018 sezonunu şenlikle tamamladılar. (Şenliklerde solo çeken Efelerimiz) 

Foto3: Menemen Dans Eğitim ve Kültür Merkezi Halk Dansları Topluluğu ihtişamlı kostümleri ile  dikkat çekti.

Foto4: 1972 yılı Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Topluluğu çiftetelli oyun grubu

Foto5: Halk oyunları karışık ekiplerimiz Resmi Bayramlarda rengarenk görüntüler oluşturdular.

Foto6: Halk Danslarına katılan kursiyerlerin çoğu zaman geleneksel giysilerle sahne aldığı gösteriler,  davetlilerden büyük alkış alıyor.