Menemen´de Futbol Tarihinden Bir Yaprak

Menemen kapsamında futbol sporuna uyanış çağrısının yapıldığı, 1965-1980 yıllarında Menemen ilçesine damgasını vuran Kaymakamlık ve Devrim Şehidi M.Fehmi Kubilay anısına gerçekleştirilen futbol turnuvası maçlarına merkez ve köylerinden çok sayıda futbol t

Menemen kapsamında futbol sporuna uyanış çağrısının yapıldığı, 1965-1980 yıllarında Menemen ilçesine damgasını vuran Kaymakamlık ve Devrim Şehidi M.Fehmi Kubilay anısına gerçekleştirilen futbol turnuvası maçlarına merkez ve köylerinden çok sayıda futbol takımları katılmıştı. Yaklaşık 3 ay devam eden karşılaşmalar cumartesi sabah ve pazar günleri gün batımına kadar yapılıyordu. Festival havasında geçen karşılaşmalarda bol bol goller yağdırılıyordu. Turnuvaya; Kaymakamlık ve Belediye tam destek veriyordu. Cep telefonu-bilgisayar ve tablet gibi teknolojinin olmadığı dönemlerde kupa turnuva maçlarına 7´den 70´e vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyordu. Turnuvanın amacı; İzmir kazalar arası 1. Amatör Küme´de mücadele eden Menemen Gençlik Futbol Takımının alt yapısına sporcu kazandırmaktı. Yerli futbolculardan kurulu takımlar karınca ordusu gibi sahanın her yerinde sırasını bekliyordu. Toprak zemin saha, toprak tribünleri dolduranlar da takımlarına her türlü desteği veriyordu.

Menemen´de Futbolun Yiğitleri

Hani derler ya ?Yiğit Lakabıyla Anılır? Menemen´de futbol oynamış yiğitler de vardı. Çoğu Menemen Gençlik Futbol Takımı´nda Kaymakamlık ve Kubilay Kupası Futbol Turnuvasına katılanlar lakaplarıyla anılırdı. Yüreğimden çıkan efsanelerin bazılarını sıralayacak olursak: merhum Çamur Zeki, Kör Galip, Partal Mahmut, Kapsol Hamdi, Senatör Hikmet, Sümüklü Fuat, Çoban Sülü, Kömürcü Şerif, Perici Şerif, Kireççi Murat, Arap Erol, Kemik Kıran Hüseyin, Sıçan Ahmet, Güzel İzmir Mustafa, Hacı Murat, PTT Şerif, Sasa Hüseyin, Laz Kemal, Patates Alaattin, Boşnak Tahir, Dodo Ersin, Deli Gazanfer, Arnavut Muharrem, Arap Mustafa, Santirik Kemal, Kör Savaş, Komünist Şerif, Fikret Uzun, Alman Necati, Sırrı Rifat, Dozer Hasan, Cimbom Feyzi, Kürt Armağan ve ben Buruşuk Ali lakapları Menemen futboluna damgasını vuran yiğitler arasında sıralanabilir.

Hayatlarını kaybederek aramızdan ayrılanları sevgi-saygı ve rahmetle anıyorum. Kalın sağlıcakla?

 

Foto1: Menemen Gençlik Futbol Takımı 1973 yılında İzmir kazalar arası maçlarından toplu takım kadrosu

 

Foto2: 1969 yılı İzmir kazalar arası Tire maçının kadrosu, sağda oturan Buruşuk Ali (x)

 

Foto3: Kubilay Futbol Turnuvası´nda 1971 yılı Gençler gücü kadrosu Jandarma Sülo´nun takımı

 

Foto4: Şeytan Mehmet ve Fikret Uzun kadrosu

 

Foto5: Yıl 1969 Menemen Gençlik Futbol Takımı