Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Menemen´de canlar bir oldu, Başkan ŞAHİN´i plaketlerle onurlandırdı

Menemen´de canlar bir oldu, Başkan ŞAHİN´i plaketlerle onurlandırdı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kent 2 Şubesi´nin birlik ve beraberlik adına düzenlediği kahvaltıya katılan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından plaketle ödüllendirilmenin onurunu yaşadı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kent 2 Şubesi´nde düzenlenen kahvaltıya; Pir Sultan Abdal Kültür Derneği  (PSAKD) Genel Başkan Yardımcısı Kemal Yıldız, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanları, Alevi Dedesi Ali Kılınç, Muhtarlar ve çok sayıda Alevi vatandaş katıldı. Kardeşlik ve dayanışma mesajlarının verildiği kahvaltıya davet edilen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Kemal Yıldız ve Alevi Bektaşi Federasyonu adına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kent 2 Şube Başkanı Naci Özsu tarafından plaketle onurlandırıldı.

Alevilerin vicdanında yer edinmiş bir Belediye Başkanı?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kent 2 Şube Başkanı Naci Özsu, ?Canları bir araya getirelim, birbirlerini tanısınlar, acı ve tatlı günde birbirlerinin yanlarında olsunlar istedik. Bu kahvaltıyı bize veren kardeşlerimize teşekkür ederiz. Allah lokmalarını kabul etsin? sözleriyle başladığı konuşmasının sonunda, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız adına hazırlanan plaketi Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e sundu.

Başkan Tahir Şahin, bir plaket de PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Kemal Yıldız´ın elinden aldı. PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan adına plaket sunan Kemal Yıldız konuşmasında; ?İzmir´de çok değer verdiğimiz, çok saygın bir şahsiyet olan ve Alevi kurumlarının vicdanı olan, Alevilerin sesi olan değerli Başkanım Tahir Şahin´e plaket vermek için bugünü bekliyorduk. Alevilerin vicdanını rahatlatmak adına, üzerimizdeki yükümüzü atmak adına Başkanıma kurumumuz adına böyle bir plaket vermek için buradayız. Başkanımızın Alevi dünyasına ve tüm etnik kimliklere mesafesi yakındır biliyoruz. Özellikle Alevi dünyasına son derece duyarlı davranan İzmir´deki Belediye Başkanlarımız içinde tek Belediye Başkanımızdır. Herkese eşit mesafededir. Gittiğimizde hiçbir zaman bizim elimizi boş göndermemiştir. Alevilerin vicdanında yer edinmiş bir Belediye Başkanımızdır. Huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyor, plaketimizi arz ediyoruz? dedi.

Başkan ŞAHİN; ?Hizmetlerimiz devam edecek??

Aldığı iki plaketi de büyük bir onurla saklayacağını ifade eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ?Bizim için burada plaket almak çok güzel bir onur. Bu plaketler onurla ve gururla saklanacaktır. Ancak biz plaket almak için hizmet etmiyoruz. Sadece inandığımız doğru ne ise, Alevi-Sünni demeden, hiçbir şekilde insan ayrımı yapmadan bu hizmetleri bugüne kadar yaptıysak, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz? dedi.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti; ?Hiçbir şekilde dil, din, ırk, mezhep yada Türk, Kürt, Boşnak, Laz, Çerkez ayrımı yapmadan yaşamını sürdürmeye gayret eden bir kardeşiniz olarak bu mikrofondan sizlere seslenmek büyük keyif. İnsanoğlu doğarken ailesini seçme şansı yok. Ben Sünni bir vatandaşım, buradaki canlar Alevi ailelerin çocukları olarak doğmuş. Türkiye´de emperyalist güçler bu güzel ülkemizi karıştırmak için hiçbir sorun bulamazsa, Alevi-Sünni yada Türk-Kürt ayırımı nasıl olur diye ona bakarlar. 1999 yılından bugüne Belediye Başkanlığı yaptığım bu güzel ilçede, Alevi vatandaşlarımızı çok daha yakından tanıma fırsatı buldum. Sizlerden ne öğrendim diye düşünecek olursam, hiçbir şey öğrenmediysem birliği, beraberliği, çağdaşlığı, ırk ayırımı yapmamayı öğrendim. Menemen Belediye Başkanlığı yaparken eğitime de, Camiye de, Cem Evlerimize de destek verdik. Menemen´de ilk olarak küçük bir yerde Pir Sultan Abdal Kültür Derneğini kurmuştuk. O anlayış zamanla gelişti ve Menemen Belediyesi bütçesiyle ilçe merkezinde, ardından Kent 2´de modern Cem Evleri inşa ettik. Asarlık´taki Cem Evi inşaatının da yaklaşık %50´sini üstlendik. Ben, Menemen´de 77 Camii varsa, 3-5-7 tane de Cem Evi olsun anlayışındayım. Herkesin inancını istediği gibi, istediği yerde yaşayabileceği bir Türkiye arzu ediyoruz. Hepimizin amacı bir. Hepimizin amacı vatan ve bayraktan başka bir şey değildir.?

Plaket töreni ile sona eren kahvaltının sonunda, Başkan Tahir Şahin hemşehrilerini kırmayıp, bol bol hatıra fotoğrafı çekildi.

Haber: Gökay ÖZALP