MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
Menemen Belediyesi ve Haber Hürriyeti Gazetesi işbirliğinde, Menemen´in Bağcılar Mahallesi´nde 5 bin kitaplık “Atatürk Çocukları Kütüphanesi´ hizmete açıldı.
Tarih: 10.11.2016 08:00:13/ 1912okunma / 0yorum

MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE...

Son yerel seçimlerle birlikte köy tüzel kişiliğini yitirenMenemen´in Alaniçi ve Süleymanlı Mahalleleri´nden sonra Bağcılar Mahallesi´nde, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün ismini taşıyan “Atatürk Çocukları Kütüphanesi´ kuruldu.

Haber Hürriyeti Gazetesi´nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında Türkiye genelinde 25. ve Menemen Belediyesi ile işbirliği yaparak açtığı 3. Atatürk Çocukları Kütüphanesi, 1961-1964 yılları arasında Menemen´in Bağcılar Köyü´nde öğretmenlik yapan Köy Enstitüsü Öğretmeni Huriye Saraç ve oğlu Muzaffer Güler´in ismini taşıyacak. Bağcılar Mahallesi sakinlerinin yanı sıra, komşu köylerde yaşayan öğrenciler ve vatandaşlar da kütüphaneden faydalanacak.

 

Açılış konuşmasını yapan Bağcılar Mahalle Muhtarı Mahir Ertekin....

         “Bizleri yalnız bırakmadınız naçizane kütüphanemiz ufakta olsa halka hizmette kusur etmeyeceğimize inanıyorum. Bunun yanında Tahir başkanımın köyümüze yapmış olduğu bu kütüphane için ona hepinizin huzurunda çok teşekkür ediyorum. Değerli öğretmenime de bu konuda Allah razı olsun diyorum ve aynı zamanda ona da teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 “Tek amacımız, aydınlanma yolunda bir mum yakmak”

Haber Hürriyeti Gazetesi İmtiyaz Sahibi İbrahim Irmak ise konuşmasında, “Başkanım öyle güzel bir yer yaptınız ki bizlere, bugüne kadar açtığımız 25. Kütüphane, bunların en şanlılarından bir tanesi oldu, binlerce kez teşekkür ediyorum size. Biz 10 Kasımlarda artık yas tutmayacağız. Daha ileriye gidebilmek, aydınlık Türkiye´yi yaratabilmek için, Huriye Saraç hocam gibi öğretmenlerimizin eline daha sıkı sarılacağız. Haber Hürriyeti Gazetesi´nin tek amacı var, aydınlanma yolunda bir mum yakmak. Ne olur siz de bizimle birlikte olun ve aydınlanma yolunda bir mum yakın” dedi.

 

 “Bütün zorlukları unutturdunuz…”

Coşkulu açılış töreninde duygusal anlar yaşayan Köy Enstitüsü Öğretmeni Huriye Saraç ise konuşmasında, “Yaptığımız bütün zorlukları ve emeklerimizi unutturdunuz. Sayın Başkanımı minnet duygusuyla karşılıyorum, çok teşekkür ediyorum. Başkanım olmasaydı, bu kadarını yapamazdık. Kitap size bilmediklerinizi öğretir. Yavrunun ana kokusu vardır ya, kitabın da bir kokusu vardır. Kitabın kokusuna alıştığınızda katiyen bırakamazsınız. Ben herkese, bilhassa hanımlarımıza kitap okumalarını tavsiye ediyorum. Ana yavrusuna verdiği emeğin karşılığını katiyen istemez, kitap da size verdiğinin karlığını istemez. Herkese uygun kitaplar getirdik. Burası benim köyüm olduğu için çok mutluyum. Hepinize hoş geldiniz diyor, ana yüreğimle kutluyorum” dedi.

 

 “Sosyal Projelere Önem Veriyoruz”

 

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin yaptığı konuşmasında “Belediyenin yerel hizmetleri arasından sadece yol, su, kanal, ulaşım gibi hizmetler yoktur. Sosyal projelere katkı koymak, bütün bu hizmetlerden daha üstündür. Biz minaresi olmayan Camilerimize minare de yapıyoruz, sıfırdan Camii ve Cem Evleri de yapıyoruz. Bazı yerleşim bölgelerimizde de böyle kütüphaneler açıp hemşerilerimizin hizmetine sunmaktan büyük onur duyuyoruz. İnsanları bilinçlendirmediğiniz zaman yaptığınız yolun, ulaşım yada su hizmetlerinin hiçbir kıymeti harbiyesi olmaz”diyerek sosyal belediyeciliğe değindi.

 

 “Atatürkçü Düşünceye sahip çıkmak adına insanlarımızı bilinçlendiriyoruz”

“Eğitimde Fırsat Eşitliği” yaratmak adına 2011 yılında Menemen Belediyesi Gençlik Eğitim Kurs Merkezi (MEBGEM)´ni hizmete açtıklarında, ilçe merkezinde bazı vatandaşların, doğu ve güneydoğudan göç eden vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Asalık´ta bu eğitim kurumunun hizmete açılmasını eleştirdiğini hatırlatan Başkan Tahir Şahin; “O dershaneyi Asarlık´ta yaparken, insanlarımızdan ‘Ne işin var doğulular, güney doğuluların arasına dershane yapıyorsun´ diye bir eleştiri almıştık. İlk yıl 800 öğrenciden sadece 8´i Menemen merkezde oturan vatandaşlarımızdandı. Şimdi 1100 öğrenciden 640´ı Menemen merkezden geliyor. Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni demedik. Hem bilinçlendiriyoruz, hem de kardeşleştiriyoruz. Bu Türkiye hepimizin. Bizim tek bir düşüncemiz var. Eğer biz insanlarımızı ne kadar çok bilinçlendirebiliyorsak,  Atatürkçü düşünceye o kadar çok daha fazla sahip çıkacağımızın altını çiziyoruz. Atatürk Çocukları Kütüphaneleri olduğu sürece bu vatan her zaman tek vatan olacaktır, bu bayrak her zaman tek bayrak olarak kalacaktır, bu devlet her zaman tek devlet olarak kalacaktır. Atatürk Çocukları Kütüphaneleri olduğu sürece, Bağcılar, Menemen, İzmir olduğu sürece Atatürkçü Düşünce hep yaşadı, hep yaşayacaktır” diye konuştu.

En çok kitap okuyana laptop hediye…

Geçtiğimiz Ramazan Ayı´nda Bağcılar´da verdiği iftar sofrasında, Köy Enstitüsü Öğretmeni Huriye Saraç´ın kütüphane kurma önerisiyle kendisine geldiğini ve burada verdiği söz doğrultusunda 3. Atatürk Çocukları Kütüphanesi´nin Menemen´e kazandırıldığını ifade eden Başkan Tahir Şahin; Atatürk Çocukları Kütüphaneleri´nin oluşumunda emeği geçen herkese tüm hemşerileri adına teşekkür etti. Başkan Şahin, özellikle çocuklara okuma alışkanlığı kazandırabilmek adına, 1 yıl içerisinde en çok kitap okuyana laptop hediye edeceğini de müjdeledi.

 

Bağcılar´dan Başkan Şahin´e Teşekkür Plaketi

Bağcılar Mahalle Muhtarı Mahir Ertekin, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in Bağcılar´a Atatürk Çocukları Kütüphanesi yanı sıra bir de misafirhane kazandırdığını, ayrıca köy tuvaletlerini de yenilediğini açıklayarak, tüm mahalle sakinleri adına Başkan Tahir Şahin´e plaket sunup teşekkürlerini iletti.

 

Şölen tadında açılış…

İzmirli şairler Hüseyin Peker ve Ahmet Dinç´in şiirleri, genç kemancı Damla Turan´ın keman solosu ile renk kattığı açılış töreninde, Çaltı Köyü Yörükler Derneği Zeybek Ekibi gösterileri de büyük alkış aldı. İzmir´in tanınan ve sevilen yüzlerinden, sosyal sorumluluk projelerine destekleriyle örnek teşkil eden Mikrop lakaplı Hikmet Durmuş, şarkılarıyla 7´den 70´e herkesi eğlendirdi.

Bağcılar´da Atatürk Çocukları Kütüphanesi kurulmasında emeği geçenlerin plaketle onurlandırıldığı tören; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Haber Hürriyeti Gazetesi İmtiyaz Sahibi İbrahim Irmak ve gazetenin ‘Atatürk Çocukları Kütüphaneleri´ proje yöneticisi Mesut Tim, Köy Enstitüsü Öğretmeni Huriye Saraç ve oğlu Muzaffer Güler, Bağcılar Muhtarı Mahir Ertekin, İzmirli şair ve yazarlardan Hüseyin Peker, Ahmet Dinç, Mustafa Gökçek, Bilge Öztoplu, Veli Başak, Hayri Oğuz ve Nalan Yılmaz´ın birlikte açılış kurdelesini kesmeleriyle sona erdi. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından kütüphaneyi gezen köylüler, kitaplara büyük ilgi gösterdi. Menemen Belediye Meclis Üyeleri ve Muhtarların da katıldığı açılış töreninde vatandaşlara, köy kadınlarının hazırladığı kavurmalı pilav ve ayran ikram edildi.

 

Haber Gökay ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MENEMEN ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Bu hafta mekanlar ve insanlar köşemizi Sebahattin Ali ÇİTRİK´e ayırdık.
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, ÖTV muafiyetinin özellikle yolcu taşıyan şoför esnafının bütçesini rahatlatacağını belirtti.
Eski Başkana Vefa
Eski Başkana Vefa
Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında yeni başkan Veli Kan, eski başkan Nevzat Güven´e hizmetleri için teşekkür ederek plaket takdim etti.
Yeni Dönem Yeni Meclis
Yeni Dönem Yeni Meclis
Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz salı günü DSİ işletme lokalinde yeni dönemde yeni meclisin katılımıyla yapıldı.
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Üst üste sekizinci kez ‘Dünyanın En İyi Sigorta Markası´ seçilen Axa Sigortanın Menemen Acenteliğini yürütmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Serkan Orun, hem acenteyi hem de şirketi seçerken titizlik gösterilmesi konusunda kamuoyunu uyardı.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızı bu hafta üç ortağın fikir birliği yaparak 2014 yılında Menemen merkezde yaşama geçirdiği Kasap Ersoy´a ayırdık.
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
Menemen Belediyesi´nin KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri´nde başarı gösteren 56 kursiyere daha sertifikaları törenle verildi.
TORKU SHOP, İzmir´ de…
TORKU SHOP, İzmir´ de…
İzban Ata Sanayi Durağı´nda açılışı gerçekleşen Torku Shop & Okan Market İzmir´ de bir ilk olarak faaliyet göstermeye başladı.
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
1990 yılından bu tarafa Menemen Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası İlçe Temsilciliği görevini yürüten Mithat Çetin, yeni ekibi ile görülüyor.
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda, 5403 Sayılı Toprak Korunumu ve Arazi Kullanımı Kanunu çerçevesinde tarımsal arazilerin satışı ile mirasın paylaşımı konulu bir toplantı düzenlendi.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kasap Gökhan Et ve Izgara Salonu işletmecisi Gökhan Çağlayan. Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız.
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ  OLANLARIN BULUŞMASI...
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ OLANLARIN BULUŞMASI...
Menemen´in Sesi Gazetesi olarak kentimizin genç ve başarılı işadamlarından İrfan Maramuroğlu ve İnovital Menemen Figes Spor Kulübü´nün başarılı Koçu Çağatay Birsen´i Menemen Medya Merkezi´mizde ağırladık.
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarlar Odası, TÜYAP-İstanbul´da düzenlenen 29. Uluslararası Ağaç İşleri Makineleri, Kesici Takımlar ve El Aletleri fuarına 40 üyesini ücretsiz olarak götürdü.
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP İlçe Örgütü ile Menemen Yardımsevenler Derneği´nin el ele vererek ilçemizde bir ilki gerçekleştirdikleri belirtilen etkinlikten elde edilen gelirle öğrenci bursu karşılanacak.
PTT 176 Yaşında
PTT 176 Yaşında
Posta ve Telgraf Teşkilatı´nın (PTT) kuruluşunun 176´ncı yıldönümü nedeniyle Menemen PTT Şube Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk sundu.
Başarılarının Devamını Dilediler
Başarılarının Devamını Dilediler
Menemen Ziraat Odası Yönetimi, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´a makamında nezaket ziyaretinde bulunarak yeni döneminde başarılarının devamını diledi.
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Başbakan Binali Yıldırım´ın İzmir´de yer alan kulüp başkanlarıyla da bir araya geldiği İzmir ziyaretinde Başkan Tahir Şahin Ulukent Stadyumunun Menemen Belediyesine tahsisini istedi.
Mekanlar ve İnsanlar…
Mekanlar ve İnsanlar…
Yeni bir sayfadan seslenmek istedik sizlere. Burada anlatmak istedik Menemen´in mekanlarını ve bu mekanlara can veren insanlarını. En güzelinden inşa edersiniz caddeleri, evleri, iş yerlerini, en alasından da dayar döşersiniz oldu mu oldu. Yaşatabilir misiniz? Beden ne kadar yaşarsa ruhsuz; mekanlar da anlamsız kalır insansız ve emeksiz. Yaşayan mekânları anlatacağız sayfamızdan ve yaşatan insanları. Kim bu insanlar? Ne yapmışlar? Nasıl başarmışlar? Sayfamızın konuğu “Kasap Lokman” Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız Kasap Lokman. Et sever misiniz?
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da yapılan TOBB IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası´nda İzmir´de bulunan oda ve borsaları Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral temsil etti.
Aydın Özcan Menemen´de
Aydın Özcan Menemen´de
İzmir Barosu´nun 15- 16 Ekim tarihlerinde (bu hafta sonu) yapılacak olan Olağan Genel Kurulu´na sayılı günler kala, ikinci kez İzmir Baro Başkanlığına aday olan Aydın Özcan seçim çalışmaları kapsamında Menemen´deydi.
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Her sene yapılan UTAEM eğitim seminerleri bu sene de ilçemizde gerçekleştirildi.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.

HZ.ALİ (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ