Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


Menemen Eğitim Kenti olacak

Menemen'e 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında yeni 7 kamu okulu ve 2 üniversite kurularak faaliyete geçecek. 2015 yılı ocak ayında faaliyete geçeceği ifade edilen okulların ikisinin isimleri hazır. Çukurköylü merhum Eski Adalet Bakanı Ahmet Kahraman ile B

Menemen’e 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında yeni 7 kamu okulu ve 2 üniversite kurularak faaliyete geçecek.

Bereketli bir doğa yapısına sahip, ticaret, sanayi ve ulaşım yatırımlarının göbeğinde olan Menemen, Büyükşehir’e olan yakınlığının da etkisiyle her geçen günü büyük oranda göç almakta. İzmir’in en büyük ve üretken ilçelerinden birisi olan Menemen, önümüzdeki yıllarda ‘Eğitim Kenti’ olmaya aday. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen’in gelecekte eğitim alanında bir marka kent olacağı inancında olduğunu ifade ederek, Menemenlilerin desteğiyle bunu başaracaklarını her platformda tekrarlıyor.

Menemen’e 7 yeni kamu okulu ve 2 üniversite

Menemen merkez ve çevre mahallelerde hızla artan nüfus sebebiyle mevcut okulların kapasitesinin kaldıramayacağı düşünülerek 4 yıl önce dönemin İlçe Milli Eğitim Müdürü Oğuz Sezgin tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında İzmir Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Menemen’e yeni okul yapım işi hızlandırıldı.

2014-2015 Eğitim Öğretim Döneminde yapılacak okullar

Bu çalışmalar kapsamında Menemen Ulukent Şahin Tepesi mevkiinde inşaatı tamamlanan 24 derslikli Teknik Endüstri Meslek Lisesi hizmete girecek.

Haykıran Mahallesi Adem Saatçi Okuluna 12 derslikli bina ilavesi.

Yahşelli Mahallesi eski okula bitişik 12 derslikli bina.

Yahşelli Okullar Bölgesinin arkasında kalan alana 18 derslikli ortaokul.

Menemen Koyundere Mahallesi Ahıska Toki Konutları karşısında 24 derslikli ortaokul.

Ulukent Mahallesi ile Harmandalı Mahallesi mezarlık blokları arasıda kalan yamaca 18 derslikli okul.

Menemen Kazımpaşa Mahallesi, Sefer bey konutlarının bulunduğu arsaya 1 kamu anaokulu.

Gediz Üniversitesi sonrasında yeni üniversiteler geliyor

Menemen’e bağlı Emiralem Mahallesi’nde THK Havacılık Meslek Yüksek Okulu ile yine Menemen Yahşelli Okullar mevkiinin arkasında bulunan 150 dekar araziye THK Uzay ve Havacılık Üniversitesi kurulacak. Ayrıca Şifa Üniversitesi için arsa çalışmalarının sonuçlanmak üzere olduğu ve iki üniversitenin de 2 yıl içerisinde açılacağı bildirildi.

Öte yandan edinilen bilgilere göre Menemen’e kazandırılacak okulların 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı 2. dönem başına yetiştirileceği yönünde. Emiralem’de bulunan Sabahat Akşiray OÇEM Kapalı Spor Salonu’nun da kısa zamanda hizmete açılacağı belirtildi.

İlçemize açılacak 2 yeni okula Çukurköylü merhum Eski Adalet Bakanı Ahmet Kahraman ile Batman’da şehit düşen askerlerimizden Emiralemli Hakan Aydoğdu’nun isimleri verilerek merhumların anılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Yeni okullar şimdiden ilçemize hayırlı olsun.

Haber: Ali Rıza KEMER

Foto: S. Derya BOSUT