Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Menemen Top Sahasından Hatıralar?

80 yıllık maziye sahip olan Esatpaşa Mahallesi askeri Alay Komutanlığına bitişik alan, Menemen´e gelen kadastro tarafından spor alanı olarak tahsis edilmişti.

80 yıllık maziye sahip olan Esatpaşa Mahallesi askeri Alay Komutanlığına bitişik alan, Menemen´e gelen kadastro tarafından spor alanı olarak tahsis edilmişti. Dönemin Belediye Başkanlığınca ilçede sporun geliştirilmesi amacıyla Menemen Gençlik Futbol Kulübü kurularak kulübe tahsis edilmiştir.  Menemen Gençlik Futbol takımında oynadım. 79 yaşındayım, 35 yıldır Menemen´deki futbol maçlarıyla içli dışlı oldum. 1965 kuşağından olanlar iyi hatırlar, spor sahamız yarım asır öncesi çevresi bomboş, bir tarla görünümünde idi. Daha doğrusu demir yolu kenarı bahar aylarında ailelerin çamlar altında piknik yeri olarak kullanılıyordu. Hiç unutmam maç oynanırken, şimdiki kapalı salonunun köşesinden de geçen bir patika yoldan spor sahasının içine eşeklere yüklenmiş odunlar sahanın ortasından geçerdi. Bu nedenle maç 15 dakika durduruluyordu. Hele hele kulüp binasının yanında zeytin ağaçlarının gölgesinde, Meşhur Tükürükçü Köfteci Sabri Amca´nın yarım ekmek köftesi yanında bir çağlayan gazozuna 5 kuruş verdin mi o anlarda taraftar ve futbolcuların değmeyin keyfine.

Öte yandan o dönemlerde TV, internet, bilgisayar, tablet teknolojisinin yaygınlaşmadığı daha doğrusu henüz bilinmediği zamanlarda ilçede sadece futbol oyunu vardı.

Menemen´in her semtinde boş arsalarda sokak futboluna gönül vermiş yetenekli gençler, Menemen Gençlik Futbol takımına lisans çıkartılıp kulübe kaydediliyordu. İzmir 1. Amatör küme kazalar arası lig maçları ve ilçede yapılan turnuvalarla, genç nesilleri kötü alışkanlıklardan korumak üzere yöneticiler üzerlerine düşen görevi yerine getiriyordu. Tarlayı andıran zımpara gibi toprak sahada maç yapıldığını, yağışlı havada tarafların şemsiye ile karşılaşma izlemesini, futbolcuların kabaralı çivi kramponlarını, forma ve donları çamur içinde karşılaşmaları bitirdiklerini bilirim.

Bunun yanı sırada Milli Bayramlar da burada yapılırdı. Toprak zemin tesviye edilerek tribün şeklindeki yerlere oturan vatandaşlar bayramı buradan izlerdi. Saha ve tribünlerde renkli görüntüler yansıtılırdı.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin göreve gelir gelmez Menemen spor sahasına el attı. İlçeye yakışır bir kulüp binası kazandırdı. Saha çimlendi. Profesyonel takım olarak birçok final maçlarına katıldı. Şu an 2. Ligde mücadele veren takımımıza ve Menemen´e yakışır bir stadyum yapmak adına tekrar bir atılım başlatan Başkan Şahin önderliğinde son sürat yürütülen çalışmada sona gelindi ve bu çalışma Menemenli taraftarları geleceğe dair umutlandırdı.

GÖRDÜN MÜ?

O zaman yarın sahada ol?

5 bin kişi kapasiteli stadyum Süper Lig kriterleri ölçüsünde inşa edildi. Bu çalışma ile sahaya renk geldi.

18 Kasım Cumartesi günü yani yarın düzenlenecek törenle Menemen halkının görüşüne sunulacak. Menemen Belediyespor´un Onursal Başkanı Tahir Şahin, Avrupa sahalarına örnek bir stadyumu ilçeye kazandırdı.

Geçmişten bugüne uzandığımız bu yolculuğumuzda son olarak, aramızdan ayrılan futbolcularımıza Allah´tan rahmet diliyorum. Kalın sağlıcakla?

Resimler

 

Foto 1: 1955 yılında Menemen Belediyesi´nin desteği ve Menemen Belediye Nikah Memuru Hasan Cengiz´in katkılarıyla kurulan Menemen Gençlik Futbol takım, protokol ? bando ve erkan ile futbolcular açılışta

 

Foto 2: Mahallelerde sokak futbolu oyuncularından oluşan Menemen Gençlik Futbol Takımı

 

Foto 3: Toprak zeminin şöhretli futbolcularına dair,  merhum Çamur Zeki lakaplı Zeki Polat Başkanlığındaki takım

 

Foto 4: 1968 yılı Menemen futbolunun unutulmaz isimlerinin olduğu,  mahalle ve sokak futbolundan yetişen Menemen Gençlik Futbol Takımı

 

Foto 5: Toprak Zemin üzerindeki tribünde oturan taraftarlar Menemen Spor maçını izlerken