Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Menemen Tarihine Işık Tutan Üç Hikaye?

İzmir´in kuzeyinde yer alan Bakırçay Havzası´nın ve Gediz Ovası´nın en kıymetli ve bereketli toprakları üzerinde kurulu bulunan Menemen, bu yüzden pek çok yönden avantajlı bir konuma sahiptir.

İzmir´in kuzeyinde yer alan Bakırçay Havzası´nın ve Gediz Ovası´nın en kıymetli ve bereketli toprakları üzerinde kurulu bulunan Menemen, bu yüzden pek çok yönden avantajlı bir konuma sahiptir.

Ilıman iklime sahip olması tarım ürünleri üretimi açısından elverişli bir ortam yaratmaktadır.

Yörede Akdeniz ikliminin egemen olması nedeniyle Menemen´de ekili ve dikili alanlarda en çok üretilen tarım ürünü üzüm ve pamuktur. Bununla beraber sebze dağılımı tarla ürünü domatesi, patlıcan, pırasa, biber, fasulye, bezelye, bakla, börülce, bamya, lahana, karnabahar ve ıspanak bol miktarda yetiştirilmektedir. 1975 ? 1994 yıllarını kapsayan Ziraat Odası Menemen İlçesi Stratejik Planlamasına göre de, her geçen yıl ilçenin göç almasından ötürü ortaya çıkan konut sıkıntısını karşılamak amacıyla Menemen Belediyesi İngiliz Tepe´ye Belediye Kooperatif Evleri, Kazımpaşa Mahallesine Hıdır Tepe Konut Evleri yapımı için bu bölgeleri imara açarak, Yeni Semt pazaryeri ve 2 adet su kuyusunun açılmasına karar verilmiştir.

35 Yıl Önce Menemen´e 4 Proje

?Geleceğimiz sanayiye değil tarıma endekslidir.?

Menemen Ziraat Odası Başkanı Ali Karagöl´ün Menemen ilçesi stratejik tarım projesinde:

1- İlçede sebze ve meyve ürünlerinin uzun süre saklanabileceği soğuk hava ve şoklama tesisi kurulması,

2- Toprak-Su Müdürlüğü´nde kapanan Tarım Meslek Okulunun Yeniden Menemen´de eğitim öğretime açılması, yanlıştan dönülmesi için lisenin açılması,

3- Menemen Bağcılıkla iştigal ettiğinden bağ yaprakları için Salamura Fabrikası kurulması,

4- İlçede faaliyet gösteren Zirai Donatım Kurumu Sebze Tohumları satışı standının açılması konuları yer almaktaydı. İzmir´de yapılan ilçeler arası Tarım Koordinasyon Kurulu Toplantısına katılarak 4 projeyi de sunan Başkan Karagöl, ?Geleceğe taşımak için ilçemiz yeni bir yüze kavuşacak? dedi.

Menemen Belediye Başkanı İlhami Gürsoy da;

1- İngiliz tepe mevkiinde (kapanan Yamanlar Okulu karşısında) Belediye kooperatif evleri ile Kazımpaşa Mahallesi Hıdır Tepeye sosyal konutlar yapılması adına buraları imara açmak,

2- İlçeye modern bir düğün salonu yapmak,

3- İlçe merkezine yeni semt pazarı kurmak,

4- Yetersiz olan şebeke suyu için 2 kuyu açmak olarak projelerini sıraladı.

Bakırçay yöresinde tarımın kalesi Menemen Ovası´nda 1975-1983 yılları arasında çiftçiyi ayakta tutan ıspanak sebzesi ilçede tarım tuğlasıydı. Ispanak hasadı ilçede tarım işçisine istihdam sağlarken, üreten çiftçi de ıspanak parasıyla çocuk evlendiriyormuş.

Anılan yıllarda Ege Bölgesinde ıspanağın tek üretim yeri Menemen´di. İstanbul, İzmir ve Ankara illerine ıspanak sebzesi taşıyan emekli kamyoncu esnaflarımızdan Hüseyin Savran, ?Ispanak sebzesi sarılı yaklaşık 10 kamyon her gün Menemen´den yola çıkardı. Menemen ıspanağının 3 büyük şehirdeki semt pazarlarında ünü sınırlarımızı aşmıştı. O yıllarda ıspanak sebzesi üreticileri, köylüleri şaha kaldırdı. Menemen ıspanak sebzesi yetiştirilişinde doğal hayvan gübresi kullanıldığından semt pazarlarında Menemen ıspanağı aranır olmuştu? dedi.

İşte böyle hey gidi günler, ıspanak sebzesinin ekiminin Ege Bölgesine yayılmasıyla Menemen ıspanağının ekimini bitirdi.

 

Resim altı yazıları:

Foto1: Menemen Ziraat Odası Başkanı Ali Karagöl, Meclis Başkanı Necip Şahin İlçe Ziraat Odaları Başkanlar İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında

 

Foto2: Menemen Belediye Başkanı İlhami Gürsoy, İlçe Belediye Kooperatif Evleri Temel Atma töreninde 4 stratejik projeyi sundu.

 

Foto3: 1975-1982 yıllarında Menemen ıspanak sebzesi üreticinin yüzünü güldürmüş.

 

Foto4: Yeşillik yiyerek ömrünüzü uzatın. Diyetisyenler, yeşilliğin yiyenlerin ömrünü uzattığını ortaya koymakta.