Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Menemen Meslek Lisesi´nde Geçen Hayatlar?

Menemen´e dair 50 yıl önce ne varsa kaleme aldım Esatpaşa mahallesi ( istasyon bölgesinde) Forbes Company Piyan fabrikasının kapanmasıyla boşalan işyeri dönemin Menemen Belediye Başkanı İlhami Gürsoy´un girişimleriyle Milli Eğitim´e devri sağlandı

Menemen´e dair 50 yıl önce ne varsa kaleme aldım

Esatpaşa mahallesi ( istasyon bölgesinde) Forbes Company Piyan fabrikasının kapanmasıyla boşalan işyeri dönemin Menemen Belediye Başkanı İlhami Gürsoy´un girişimleriyle Milli Eğitim´e devri sağlandı. Belediye Başkanı merhum İlhami Gürsoy, ilçedeki kaymakam, okul müdürleri, oda başkanları ve ilçenin ileri gelen ünlü iş adamlarıyla anılan iş yerine yönelik ilçenin ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla bir toplantı düzenlemişti. Bu toplantıda ilçenin bir meslek lisesine ihtiyacı olduğuna karar verilmesiyle, bu konu Milli Eğitim Bakanlığı´na iletildi. Forbes Company´a iş yeri tadilatı 15 yıl sürdü. 1975 yılında Endüstri Meslek Lisesi adı altında öğretime başlatıldı.

Okulun vizyonu, sanayinin ihtiyacı olan yetişmiş iş gücünü karşılamak ve öğrencilerini üst kurula hazırlamak olduğunu ifade eden Endüstri Meslek Lisesi´nin ilk müdürü merhum Yüksel Kayan´ın, ?Bu vizyonumuzla mutlu ve başarılı öğrencilerimizi yetiştirmek amacımızdır. Geleceğe nitelikli bireyleri yetiştireceğiz?  sözleri üzerine tam 32 yıldır geleceğe aday mutlu ve başarılı öğrenciler yetiştirildi.

Okul müdürü olarak bu okula emek veren emekli eğitimcilerden Bekir Olcay da, ?İşsizliğe çare: Eğitim? diye ifade etti.

Bu okulda eğitim alan öğrencilerin çoğu şimdi meslek sahibi oldular. Menemen Endüstri Meslek Lisesine ilçe ve ilçe dışından çok sayıda öğrenci kaydını yaptırdı. Saygın bir meslek okulu olarak tanınan lise, sosyal faaliyetlerle bölge ve ülke çapında başarılarla ilçeye döndü. Okul müdürleri, merhum Yüksel Kayan, Rıza Akçay, Celil Altınbilek ve Bekir Olcay´ın çalışma dönemlerinde bir gazete muhabiri olarak o dönemlerdeki başarıların takipçisiydim. Döner sermaye çalışmasıyla yaz aylarında (okul eğitime kapanınca) Milli Eğitim Bakanlığı´nın ihtiyacı olan demirbaşların üretiminde görev alan öğrenciler bu sayede hem pratik yapıyorlar hem meslek tecrübelerini artırıyorlar hem de gelir elde ediyorlardı. Kuruluşundan bu güne kadar görev alan öğretmenler Endüstri Meslek Lisesi´nin kalkınmasında mesleki eğitimin önünü açarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedirler.

Devamı gelecek sayıda?

Foto 1: Yıl 1994 Menemen Kaymakamı Mehmet Özcan, Belediye Başkanı İlhami Gürsoy, Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Yüksel Kayan ve ilçe Milli Eğitim Müdürü Mithat Güzel Oda ve Oda Başkanı Fikret Baş.

Foto 2: Menemen Endüstri Meslek Lisesi Halk Oyunları Ekibi Türkiye Birincisi

Foto 3: Menemen Endüstri Meslek Lisesi Futbol Takımı İzmir Bölge Birincisi

Foto 4: Halk Oyunlarında Türkiye 1.´si olan Menemen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Muallim Öğretmenler, kupalarını M.E. Bakanlığı Erkek Teknik Genel Müdürü İbrahim Çoksak´ın elinden aldılar.

Foto 5: Yıl 2008 Menemen Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Eğitim Kadrosu