Mekanlar ve İnsanlar (Melek Balseven-S.Derya Bosut)

Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta Kurt Plastik Ambalaj Market´ten Ekrem Kurt´u konuk ediyoruz.

S.D.B: Öncelikle kısaca özgeçmişini alabilir miyiz?

Ekrem Kurt: 22.05.1984 doğumluyum. Menemenliyim. İlkokulu Kubilay´da, ortaokulu Şehit Kemal´de, liseyi ise Halide Gencer Anadolu Ticaret Lisesi Bilgisayar Programcılığı Bölümünde okudum. Sonrasında Ege Üniversitesi Bilgisayar Programcılığını bitirdim. Aslında liseden sonra okumak gibi bir niyetim yoktu. Hep küçüklükten beri ticaret hayatında idim. Okul bitince hep aklımda olduğu gibi baba mesleğine devam ettim. Mekan hep burasıydı. Daha önce dedelerimiz bu işi yapmış.

 

S.D.B: Deden demişken, ismini taşıdığın, deden Nalıncı Ekrem´den biraz bahseder misin?

Ekrem Kurt: Dededen babaya, babadan bana ulaştı. Menemen´de Nalıncı Ekrem diye bilinir. Ben 3´üncü kuşağım. Dedemin dükkanı aşağıda Mahkeme Camiinin olduğu yerde eski Menemen´in oradaymış.

 

M.B: Deden de aslında kendi döneminin bu işini yapıyordu?

Ekrem Kurt: Kesinlikle evet.

 

S.D.B: Hangi yıldı sen bu işe geldiğinde?

Ekrem Kurt: Takriben askerden geldiğim zamanlar, yaklaşık 11 yıl önce. İlk yıllar babam vardı. Zaten 5 yaşından beri bu dükkandayım. Çekirdekten yetiştim. Zaman içinde çeşitte arttı, zamana ayak uydurduk. Geçmişte bu urganlar kendirdenmiş, bizim zamanımızda plastik oldu. Sepetler bile plastik oldu. Eskiden her şey doğal malzemedenmiş.

 

M.B: Ürün çeşitleri olarak neler var?

Ekrem Kurt: Kendi üretimiz çiftçiye dayalı üzüm sepeti, ıspanak kasası, zeytin kasası, zeytin tırmığı. Tamamen plastik üzerine fabrika üretimimiz var. Kalıbını taktığınız her şeyi üretebilirsiniz. Plastik enjeksiyon makinemiz var. Manisa, Alaşehir, Akhisar´a da üzüm sepeti gönderiyoruz. Zeytin kasası gruplarını Bursa, Antakya taraflarına gönderiyoruz. Dışardan aldığımız ürün çeşitleri de var, yurt içinden alıyoruz. Bu grupta Çin malı yok. Bu arada tüm esnafın kullandığı plastik ürünleri bizler veriyoruz. Her çeşit A´dan Z´ye ambalaj işi yapıyoruz.

 

S.D.B: Hangi yıldan bu tarafa üretim işi de var?

Ekrem Kurt: Babam zamanında fason yaptırtıyormuşuz. Kalıplar bize ait, hammadde bizden, makineyi dışarıdan kiralayıp üretim yapıyorduk. Yaklaşık 8 yıldan bu tarafa kendi fabrikamızda üretim yapıyoruz.

 

M.B: Bu arada herkes plastikten sızlanır ama plastik hayatımızın ciddi anlamda bir parçasıdır aslında. Plastikten kaçış yok. Bununla ilgili ne söylemek istersin?

Ekrem Kurt: Mesela siyah poşet daha zararlı deniyor ya. Siyah poşet hurdadan üretiliyor, daha pis anlamında, sonuçta beyaz da zararlı ama siyaha göre biraz daha iyi. Dürüst olmak gerekirse bir plastik üreticisi olarak bu sadece bir örnek. Sonuçta kullanımındaki pratiklik açısından plastikten vazgeçemiyoruz. Bu arada hanımların dünya parası verip aldığı plastik kaplar var ya hepsi sonuçta aynı ve kimyasal. Bunu unutmamak lazım. Cam ve toprak tercih etmeli hanımlar kap kullanımında.

 

S.D.B: Hep bu işi yapmak mıydı hedefin?

Ekrem Kurt: Evet hedefim buydu. Foça´da yazlıkta kalırken, babam işe gelirken beni uyandırırdı ama kalmak istediğim için uyuyor numarası yapardım, arkadaşlarım denize girer ve bisiklet sürerdi, onlara imrenirdim, kalk derdi, iyi ki de yapmış, hayatı ve ticareti öğrendik. Hiç pişman değilim.

 

S.D.B: Peki üniversiteyi okumak nasıl oldu?

Ekrem Kurt: Üniversiteyi okumamı rahmetli annem istedi, onun hatırına gittim, yoksa niyetim yoktu. Asla da pişman değilim.

 

M.B: Bu işle ilgili dedenden öğrendiğin bir şey var mı?

Ekrem Kurt: Dedemden bir itibar ve isim geldi. Dedemi hiç görmedim. Vefat ettiğinde 80´li yılların başıydı. Ben 84 doğumluyum. Nalıncı Ekrem ismiyle büyüdüm. Halan daha köyden gelen yaşlı amcalarımız onun fotoğrafına bakıp ağlarlar.

 

M.B: Babandan ne öğrendim en çok?

Ekrem Kurt: Babamdan hayatı, ticareti ve dürüstlüğü öğrendik.

 

M.B: Biraz da kardeşlerinden bahset. Nasıl bir işbölümü yaptınız.

Ekrem Kurt: Kerem ortanca kardeşim, onunla beraber çalışıyoruz. Diğer kardeşim daha ufak, henüz askere gitmedi, o da yanımda. Üçkardeş aile şirketi anlayışıyla beraber çalışıyoruz. Kendimiz dışında 10 kişiye daha istihdam sağlıyoruz.

 

S.D.B: Son olarak aynı cadde üzerinde açtığınız Surprise Party isimli yeni mekanınızdan da biraz bahsedecek olursak.

Ekrem Kurt: Yaklaşık bir sene öncesi yine burada mevcut işyerimizde müşterilerin talepleri vardı doğum günü ve parti malzemeleri konusunda. Bazı ürünleri buraya koymaya başlamıştık. Talep fazlalaşınca bu konuda neden yeni bir mekan açmayalım dedik.

 

M.B: Geleceğe dair hedefin ne diye sorsak?

Ekrem Kurt: Mevcut olan işime sahip çıkıp, dedemin ve babamın itibarı ile o geleneği devam ettirmek en büyük hedefim. Maddi mirastan öte manevi mirası sürdürmek çok önemli. Bir oğlum var. Dedemin, babamın bana bıraktığı gibi ben de oğluma bırakmak isterim. Yaptığım işten çok mutluyum. Hep severek yaptım.

 

M.B: Şu an çok harika bir mekandayız. Minyatür Kemeraltı gibi bu mekan. Sizi böyle bir mekan açmaya iten sebep neydi ve şu an ne hissediyorsunuz?

Eda Kurt: Öncelikle bu sektöre benim için çok farklı bir sektör. Hiç böyle bir iş düşünmemiştim. Spor salonu ağırlıklı düşünürken bir anda eşimle birlikte daha doğrusu onun isteğiyle bu tarafa doğru kaymış bulunmaktayız. Genelde onun dükkanında vardı bu tarz birkaç ürün. Menemen´de piyasada bu boşluğu fark ettik. 8 yaşında bir oğlum var benim. Her sene özel günlerde bu anlamda alışveriş yaparak bu piyasanın içindeydik. İnternetten alışveriş, İzmir´e gidelim derken bunun içinde bulduk kendimizi. Bir doğum gününde siz günün keyfini çıkarın biz sizin için her şeyi yaparız diyoruz. Özellikle sürekli yeni ürün getirmeye çalışıyorum.

 

M.B: Keyif alarak bu işi yaptığınız bana geçti. Bu işte hiçbir şeyi şansa bırakmadığınız da belli. Küçük başlayıp kısa zamanda işi büyütmüşsünüz. Adım adım bugüne gelmişsiniz.

Eda Kurt: Evet doğru. Geçen yıla göre çok yol aldık. Doğum günü, kına, sünnet, parti, nişan gibi etkinliklerde aradıkları her şeyi bulabilecekleri bir mekan oldu. Kemeraltı´ndan daha çok çeşit var bizde şu anda. Mum, kostüm, balon, kristal tül gibi çeşitlerimiz de var. Organizasyon da yapmaya başladık.  İnsanların keyifli anlarına eşlik etmek ayrı bir mutluluk. Buraya gelip bize teşekkür ettikleri zaman tüm yorgunluklar bitiyor. Her özel günü sizlere özel kılmak için buradayız. Toptan yanında perakende satışımız da var. Daha ekonomik olsun kendim yapacağım diyene de yardım ediyoruz. Her şeye açığız. Nasıl bir gün yaşayacağınız sizin hayal gücünüze bağlı. Kişiye özel üretim yağmaya gayret ediyoruz. Parti başı iş yapacak kadınlara da açığız. İş isteyene iş, hizmet isteyen hizmet, malzeme isteyene malzeme ile. Bu arada perakende satış yapamam derdim ama meğer bu yetenek bende varmış. Bir konuya da dikkat çekmek isterim, mağazamızda helyum gazı mevcut. Helyum gazını uçan balonlarda çok kullanıyoruz. Helyum gazı yanıcı bir gaz değildir, çok ince bir gazdır. Maalesef o olmadan uçan balon yapamıyoruz ve maliyeti bizim için çok yüksek bir gazdır. Bunun için de ekstra bir maliyet ödemek zorunda kalıyorlar. Dışarda olan gazlar helyum gazı değildir, asitle üretilir, patladığında kokusu çok kötüdür ve zehirleyebilir. Onun dışında ısıyla temas ettiğinde yanıcı özelliği çok fazladır. Helyum gazında bu yoktur. Özellikle bunu çalışıyoruz. Sözleşmeli bir şekilde aldım buraya. Buna dikkat çekmek istedim.

 

BİZDE KALANLAR

Nalıncı Ekrem´in on yıllar önce başladığı bir geleneğin üçüncü nesil temsilcisi Ekrem Kurt ve Sevgili eşi Eda Kurt ile çok keyifli bir sohbet oldu. Eda Hanım hiç aklında olmayan aslında içinde olduğu bir dünyayı keşfetmiş ve şimdi o dünyada çok mutlu. Hobisi işi olan insanların keyfini yaşıyor. On yıllar öncesinden dedesinin başlattığı bir işi babasından devralan Kurt kardeşler de günün şartlarına göre değişim ve gelişimlerini oldukça profesyonel bir anlayışla sürdürmeyi başarmışlar. Üçüncü nesil iş başında ve gelecek kuşaklar için devam etmesini istedikleri aile mirasının bekçiliğini yapıyorlar. En büyük mirasımız dedemizden ve babamızdan aldığımız itibar, güven, manevi değerler ve biz de bu emaneti çocuklarımıza bırakmak gayretindeyiz diyorlar. A dan Z ye ambalaj ve kullan at malzemelerin ticareti yanı sıra plastik üretimini de fabrikalarında gerçekleştiren aile, plastiğin risklerinin de avantajlarının da farkındayız ve işimizi en kaliteli şekilde yapıp ihtiyaca cevap verecek üretimi ve bunun ticaretini gerçekleştiriyoruz derken samimi ve dürüstçe durumu ifade ediyorlar. Henüz yeni sayılabilecek ikinci iş yerlerine geçtiğimizde ise tam bir parti atmosferi yaşadık. Tahmin ettiğimizin çok çok üzerinde her çeşit organizasyon, parti ve özel günler için aksesuarlar, rengarenk kostümler ve süslerle oldukça keyifli ve zevkli bir dünya yaratmayı başarmışlar. Adeta minyatür bir Kemeraltı çarşısı olan bu mekan boynuz kulağı geçer dercesine hem çeşitte hem de fiyat avantajı ile sürprizli bir yer. Aileye işlerinde başarı, bereket ile birlik ve beraberlikleriniz daim olsun diyerek mekanlarından ayrılıyoruz.