Mekanlar ve İnsanlar…
Yeni bir sayfadan seslenmek istedik sizlere. Burada anlatmak istedik Menemen´in mekanlarını ve bu mekanlara can veren insanlarını. En güzelinden inşa edersiniz caddeleri, evleri, iş yerlerini, en alasından da dayar döşersiniz oldu mu oldu. Yaşatabilir misiniz? Beden ne kadar yaşarsa ruhsuz; mekanlar da anlamsız kalır insansız ve emeksiz. Yaşayan mekânları anlatacağız sayfamızdan ve yaşatan insanları. Kim bu insanlar? Ne yapmışlar? Nasıl başarmışlar? Sayfamızın konuğu “Kasap Lokman” Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız Kasap Lokman. Et sever misiniz?
Tarih: 21.10.2016 08:00:11/ 1788okunma / 0yorum

Mekanlar ve İnsanlar…

S.D.B: Öncelikle sizi ve işletmenizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Lokman Koşar: Biz Urfa´dan buraya 84-85 yıllarında ekonomik sebeple gelmişiz. Ben buraya geldiğimi hatırlamıyorum. Babam ekonomik nedenle buraya göç etti. Direk Ulucak´a geldik. Tarlada pamuk işçiliği yaptık. Tarım arazilerinde işçi olarak çalıştık. 8 kardeş içinde ben altıncıyım. 7 erkek 1 kız. Birbirimize son derece bağlıyız. Ayrımız gayrımız yok. Kısa zamanda bu müşteri sayısını yakalamamız burada ailemin çalışması ve aile ortamının müşteriye yansıması. Yengem ve ablam da burada çalışıyor.

S.D.B: Tarım işçiliği ne kadar devam etti?

Lokman Koşar: Bu uzun bir süre böyle devam etti. Okul dışında ayakkabı boyacılığı yaptık. Tarım işçiliğinden sonra, bizler için babamızdan sonra gelen İmran abimiz süt alım satımı yaptı. Ufak ufak üç beş dönüm yer tuttuk. Domates, biber, patlıcan yetiştirdik. Ortakçılık yaptık. Çiftçilikten sonra burada bir kahve kiraladık. Yaklaşık 10 yıl kiracı olduk kahvede. Sonra bu arsanın sahibi buraları ben yıkacağım dedi. Ev ve yanında kahve vardı. Buraları alır mısınız dedi. Şu an için alma gücümüz yok dedik. Tanıdığımız bir müteahhiti getirdik, anlaştılar. Biz de o müteahhitten bu dükkanları ve bu 3 daireyi kredi ile aldık. Çok şükür iki ay oldu borçlarımız biteli.

S.D.B: Kaç sene oldu buradasınız?

Lokman Koşar: 6 sene oldu. Ama ilk etapta sulu yemek lokantası ve marketti. Sulu yemek ve döner-ızgara salonuydu. 4 yıl kadar bu şekilde çalıştırdık. Baktık bu konsept tutuyor, 2.5 yıl önce bu mekan doğdu. Ezeli hayvancılığa merakım vardı zaten. Biraz ben kardeşlerimi zorladım. Biraz da onların gücüyle burası doğdu. Kardeşlerle beraberiz. Hepimizin bir işbölümü var. Buranın sorumlusu benim. Yanda kahve var. Diğer kardeşim ilgileniyor. İki tanemiz çiftçilik yapıyor. Benim bir büyüğüm müteahhitlik yapıyor. En büyüğümüz hurda işi yapıyor. Aramızda ayrı gayrı yok. Her zaman babamız başta ama Rıdvan ve İmran abilerimizden en büyük desteği gördük ve buralara geldik. Bugünlere gelmemizde İmran abimizin rolü çok büyük. İmran abimiz bu ekibin beyni diyebilirizi. Çok şükür işlerimiz iyi. Yanımda ekmek yiyen insanlar da var. 8 kişi burada çalışıyor, ikisi mal sahibi altısı çalışan. Haftanın 7 günü açık. Her gün biri sırayla izinli. Gece kışın 12´de, yazın 2-3´ü buluyor kapatmamız. Kilo ile et veriyoruz. Perakende et satışımız da var.

S.D.B: Et işine nasıl bulaştınız?

Lokman Koşar: İlk sulu yemekle başladım. Baktım konsept değişiyor. Biraz da benim merakım var bu işe. İyi kötü bu işten anlıyorum, kasap konseptine geçeceğiz dedik. Parası da tatlı geldi. Burada yemek işi ile ilgili kaç tane mekanız hiçbir dargınlığımız yoktur. Arkadaşlar arasında sıkıntımız yok. Malzeme eksik olduğunda birbirimizden tamamlarız.

S.D.B: Sanırım kardeşler arası birlik beraberlik ve dayanışma size güç getirmiş?

Lokman Koşar: Mal varlığı da borçta İmran Koşar üzerinedir. Hepimiz onun SSK´lı çalışanız. Babadan böyle geldi. Hiçbir sıkıntımız yok. Gelenekler sürüyor. Aramızda birlik var. Aramızda karşılıklı güven var. Hiçbir suiistimal yaşamadık. Aramızda senin paran benim param, senin araban benim arabam yok. Dört beş araç vardır. Kimin ihtiyacı varsa alır kullanır. Babadan gelen bir gelenek. Kimsenin ayrıcalığı yoktur. Bizim yetiştiren babamız Mehmet Koşar´dan böyle gördük.

S.D.B: Yeni nesilde bu işi sürdürecek olan var mı?

Lokman Koşar: Okumak isteyene sonuna kadar destek. Yolu tamamen açık. Elimizden geldiğince okumalarını istiyoruz. Okusunlar diye dükkanlara dahi sokmuyoruz. İmran abimin oğlu okuyamam dedi. Gel o zaman dedik. Şimdi meslek öğreniyor.

 

Marketten beri burada çalıştığını ifade eden Dilek Koşar da, “Oğlan kardeşim İmran marketi açtı ve yenge başına sen gelir misin dedi. Bizde de hayır demek yok. Esnaflığı seviyorum. Aralarındaki bağlılık çok güzel. Kendim dört kardeşim. Bu sekiz kardeşi de kardeşlerime değişmem” şeklinde konuştu.

 

 

 

Bizde kalanlar

 

Kasap Lokman Et ve Izgara Salonu... Bu hafta konuk olduğumuz mekânımızdı. Bu mekânda bizde kalan öncelikle BİRLİK VE DAYANIŞMA hikâyeleri oldu.

 

İki seneyi aşkın bir süredir müdavimi olduğum bu salonda etlerinin lezzeti, salatasının, sundukları ikramlıklarının tadının yanı sıra beni buraya çeken farklı bir huzur ve rahat aile ortamı vardı. Arkadaşım Derya ile birlikte Lokman Bey ve yengesi Dilek hanımla yaptığımız söyleşide bunun sebebini çok daha iyi anladım. Bu mekânda yılların dayanışmasının, aile bilincinin, birlik ve beraberlik içinde olmanın ruhu vardı. Öyle bir aile düşünün ki büyük abi kalkıp Batman´dan pamuk işçisi olarak geliyor. Kendimi kurtardım demiyor tüm aileyi ardı sıra getiriyor. Yıl 1981.

Lokman beyin ifade ettiği gibi YAMALI ÖNLÜK; LASTİK AYAKKABI ile başlayan İzmir macerası kale gibi bir baba, sekiz baş bir yürek kardeşler; aileye katılan yengeler, enişte ve çocuklar. Baş sayısı artıyor, işler gelişip çoğalıyor ancak o yürek hep tek. Büyüklere, emeğe saygı, gençlere kol kanat işlere emek. Öyle güzel bir hiyerarşik düzen oluşmuş ki herkes işinin de, sorumluluklarının da, aile olmanın da bilincinde. Yoksa nasıl açıklanabilir ki bu durum. İç barışınız, iş barışınız birlik ve beraberlik ruhunuz hiç eksilmesin KOŞAR ailesi. Günümüz dünyasında BİRLİĞİN VE BERABERLİĞİN önemini bizlere tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.

 

Haber: S. Derya BOSUT & Melek BALSEVEN

 

,

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mekanlar İnsanlar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Bu hafta mekanlar ve insanlar köşemizi Sebahattin Ali ÇİTRİK´e ayırdık.
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, ÖTV muafiyetinin özellikle yolcu taşıyan şoför esnafının bütçesini rahatlatacağını belirtti.
Eski Başkana Vefa
Eski Başkana Vefa
Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında yeni başkan Veli Kan, eski başkan Nevzat Güven´e hizmetleri için teşekkür ederek plaket takdim etti.
Yeni Dönem Yeni Meclis
Yeni Dönem Yeni Meclis
Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz salı günü DSİ işletme lokalinde yeni dönemde yeni meclisin katılımıyla yapıldı.
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Üst üste sekizinci kez ‘Dünyanın En İyi Sigorta Markası´ seçilen Axa Sigortanın Menemen Acenteliğini yürütmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Serkan Orun, hem acenteyi hem de şirketi seçerken titizlik gösterilmesi konusunda kamuoyunu uyardı.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızı bu hafta üç ortağın fikir birliği yaparak 2014 yılında Menemen merkezde yaşama geçirdiği Kasap Ersoy´a ayırdık.
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
Menemen Belediyesi´nin KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri´nde başarı gösteren 56 kursiyere daha sertifikaları törenle verildi.
TORKU SHOP, İzmir´ de…
TORKU SHOP, İzmir´ de…
İzban Ata Sanayi Durağı´nda açılışı gerçekleşen Torku Shop & Okan Market İzmir´ de bir ilk olarak faaliyet göstermeye başladı.
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
Menemen Belediyesi ve Haber Hürriyeti Gazetesi işbirliğinde, Menemen´in Bağcılar Mahallesi´nde 5 bin kitaplık “Atatürk Çocukları Kütüphanesi´ hizmete açıldı.
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
1990 yılından bu tarafa Menemen Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası İlçe Temsilciliği görevini yürüten Mithat Çetin, yeni ekibi ile görülüyor.
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda, 5403 Sayılı Toprak Korunumu ve Arazi Kullanımı Kanunu çerçevesinde tarımsal arazilerin satışı ile mirasın paylaşımı konulu bir toplantı düzenlendi.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kasap Gökhan Et ve Izgara Salonu işletmecisi Gökhan Çağlayan. Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız.
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ  OLANLARIN BULUŞMASI...
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ OLANLARIN BULUŞMASI...
Menemen´in Sesi Gazetesi olarak kentimizin genç ve başarılı işadamlarından İrfan Maramuroğlu ve İnovital Menemen Figes Spor Kulübü´nün başarılı Koçu Çağatay Birsen´i Menemen Medya Merkezi´mizde ağırladık.
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarlar Odası, TÜYAP-İstanbul´da düzenlenen 29. Uluslararası Ağaç İşleri Makineleri, Kesici Takımlar ve El Aletleri fuarına 40 üyesini ücretsiz olarak götürdü.
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP İlçe Örgütü ile Menemen Yardımsevenler Derneği´nin el ele vererek ilçemizde bir ilki gerçekleştirdikleri belirtilen etkinlikten elde edilen gelirle öğrenci bursu karşılanacak.
PTT 176 Yaşında
PTT 176 Yaşında
Posta ve Telgraf Teşkilatı´nın (PTT) kuruluşunun 176´ncı yıldönümü nedeniyle Menemen PTT Şube Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk sundu.
Başarılarının Devamını Dilediler
Başarılarının Devamını Dilediler
Menemen Ziraat Odası Yönetimi, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´a makamında nezaket ziyaretinde bulunarak yeni döneminde başarılarının devamını diledi.
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Başbakan Binali Yıldırım´ın İzmir´de yer alan kulüp başkanlarıyla da bir araya geldiği İzmir ziyaretinde Başkan Tahir Şahin Ulukent Stadyumunun Menemen Belediyesine tahsisini istedi.
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da yapılan TOBB IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası´nda İzmir´de bulunan oda ve borsaları Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral temsil etti.
Aydın Özcan Menemen´de
Aydın Özcan Menemen´de
İzmir Barosu´nun 15- 16 Ekim tarihlerinde (bu hafta sonu) yapılacak olan Olağan Genel Kurulu´na sayılı günler kala, ikinci kez İzmir Baro Başkanlığına aday olan Aydın Özcan seçim çalışmaları kapsamında Menemen´deydi.
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Her sene yapılan UTAEM eğitim seminerleri bu sene de ilçemizde gerçekleştirildi.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ