Mekanlar ve İnsanlar
Bu hafta mekanlar ve insanlar köşemizi Sebahattin Ali ÇİTRİK´e ayırdık.
Tarih: 9.12.2016 08:00:12/ 2008okunma / 0yorum

Mekanlar ve İnsanlar

Bu hafta mekanlar ve insanlar köşemizi Sebahattin Ali ÇİTRİK´e ayırdık.

S.D.B: Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Sebahattin Ali Çitrik: 1970 İzmir doğumluyum. Aslen Yunanistan-İskeçe göçmeniyiz ama doğma büyüme İzmirliyim. Teyzelerim hala İskeçe´de. Evliyim, iki çocuğum var. Eşim Endüstri Mühendisi. Ben Gıda Mühendisliği´nden mezun oldum. Oğlum Gediz Üniversitesi Lojistik Bölümü´nden mezun. Halen Uluslararası İlişkiler Bölümü´ne  devam ediyor. Kızım da üniversiteye hazırlanıyor. Hepimiz için zor bir sene.

 

S.D.B: Kaç yıldır Menemen´e hizmet veriyorsunuz?

Sebahattin Ali Çitrik: 16 yıldan beri Menemen´deyim. Halen Türk Telekom Menemen bayisi olarak faaliyetimize devam ediyoruz. Sadece Menemen´de değil, geçmişte Üçyol, Şirinyer ve Aliağa´da da bayiliklerimiz mevcuttu. Ama ilk göz ağrımız burası. İlk etapta büyüyen bayi ağıyla birlikte Kipalarda başladık hizmet vermeye. Türk Telekom´da Türkiye´de Kipa ve Carrefour mağazalarında ilk hizmet veren bizim firmamız olmuştur.

 

S.D.B: Neden Menemen dersek? Menemen´i tercih etmeye sizi iten sebep neydi?

Sebahattin Ali Çitrik: Daha önce de söylediğim gibi ben gıda mühendisiyim. Gıda Mühendisliği yasası kabul edildikten sonra koalisyon hükümeti zamanında her gıda işletmesi bir gıda mühendisi istihdam etmek zorundaydı. O dönemde ben bankacılık yapıyordum. O sırada yasa kabul edilince Menemen´de bulunan bir yakınımız “ sen de gıda mühendisisin bu işi düşünür müsün?” dedi. Neden olmasın diyerek o vesileyle gıda mühendisi olarak Menemen´e geldim. İlk mekanlarım İsmet İnönü Mahallesinde Kardeşler Sütlü Ekmek Fırını Rahim BULUT, Dere Mahallesinde Örnek Ekmek Fabrikası (rahmetli İsmail KARAMAN´ın) ve Çetiner Seramik yanındaki  Yunus Karaman´ın Ekmek Fırınları idi. Bu şekilde hayatımda en önemli günlerimi geçirdiğim Menemen maceram da başlamış oldu.

Bu hizmeti verirken rahmetli fırıncı ve işadamı Mustafa OKAY´ın da ismini anmadan geçemeyeceğim. Geldiğim ilk günden, Türk Telekom bayisi oluncaya kadar ve sonraki dönemlerde her türlü manevi desteğini benden esirgememiştir. Allah mekanını cennet eylesin. Ondan sonra yasadaki esnekliklerden faydalanarak bizim iş bilirkişiliğe döndü. Menemen´de tüm gıda işletmelerine danışman gibi hizmet vermeye başladım. Kapasite raporlarını ve gıda sicil – üretim izin belgelerinin alınmasında danışmanlık yapmaya başladım. Bunları yaparken de bir anda Menemenli olduk çıktık. Sene 99. O dönemlerde Türk Telekom ile vezneler de Yaşarbank A.Ş.´nin denetimindeydi. Türk Telekom Bayiliği yabancısı olduğum bir sektör değildi. Ne zaman ki bayilik verilmeye başlandı ben de çalıştığım Yaşarbank/ Bornova Şubesinden istifa ettim ve Menemen bölgesi için bayilik talebinde bulundum. Türk Telekom Bayiliği için onay almak beni bayağı uğraştırdı. Çünkü Menemen zor bir bölge. Dönem koalisyon dönemi, herşey siyasi. Neyse sonuçta uygun görülüp 02.10.2001 tarihinde Türk Telekom Menemen Şubesi olarak faaliyete başladık.

Büyümeyi göz önünde bulundururken etrafımıza zarar vermeden büyümeyi dikkate aldık. Mesela ben mahallemde yeni bir iş kuracaksam aynı işi yapan bir mekan varsa o işi kesinlikle yapmam. Başka bir bölgede kurarım. O kadar da hassasım.

 

S.D.B: Anladığımız kadarıyla çalışma hayatınızda denemediğiniz sektör kalmamış gibi gözüküyor. Bir sıralama istesek?

Sebahattin Ali Çitrik: En başına gidecek olursak. Gıda Mühendisi olmadan önceye geleyim o zaman. Ben kendimi bildim bileli çalıştım. İlkokul, ortaokul, lise, üniversite döneminde de okurken çalıştım. İlkokulda dahi yaz tatilinde okul kapanmadan bir hafta önce işimi kendim buluyordum. Ama berber ama züccaciye yanında bir şekilde çalıştım. Çünkü şartlar onu gerektiriyordu. Kazandığımız haftalığı da annemize verirdik. Onda birikirdi. İhtiyacımız kadar ondan alırdık. Böylece bir sürü sektörde deneyimim oldu. Mobilya sektöründen tutun ilaç sektörüne kadar. Bu şekilde bugünlere geldik. Hayata sıfırdan başladık. Bir dönem inşaat sektörüne girdik. Kısa bir tecrübe oldu gerçi. İnşaatı yaptık bitirdik, baktık bu sektör bize göre değil. Bu bize uymaz dedik. Herkes bildiği işi yapacak. Bizim bildiğimiz iş şu anda bu.

 

S.D.B: Geleceğe dair yeni projeleriniz var mı?

Sebahattin Ali Çitrik: Evet var. Emiralem´de almış olduğumuz küçük bir tesisimiz var. Dayanıklı tüketim, gıda tesisi kurmak istiyoruz. Yıllardan beri yapmak isteyip yapamadığımız bir iştir bu. Kendimizi hazır hissetmediğimiz için yapamıyoruz. Girip çıkmak marifet değil. Uzun soluklu kalmak istiyorum orada. Her şey hazır olmasına rağmen rafta bekleyen projelerden bir tanesi. Uygun zaman, uygun şart ve uygun kişiyi bulduğumuz zaman olacak. Diğer bir sektördeki hedefimiz de Allah nasip ederse ev dekorasyonu  konusunda, çalışmalarımız devam ediyor. İzmir´in çeşitli AVM´lerinde sürpriz bir marka adı altında tüketici ile buluşmak istiyoruz. 2017 planlamamızda ilk sıradaki projelerimizden birisi bu.

 

S.D.B: Kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Sebahattin Ali Çitrik: Türk Telekom´da mevcutta 9 kişiyiz. Bu arada oğlum Emre, Digiturk´ün Menemen, Foça ve Aliağa bayisi olarak hem servis, hem kurulum hem de bireysel satışından sorumlu. Aynı zamanda da Digiturk Manisa İli Ticari Bayisi. Yani yükü bayağı ağır. Oğlumun firmasında da en az 7, sezon durumuna göre 11 kişi çalışmaktadır. Bacasız fabrika diyebiliriz. Aile bireyleri olarak birbirimize destek ve moral vererek ayakta kalabiliyoruz.

 

S.D.B: Hizmet alanınız?

Sebahattin Ali Çitrik: Tüm Türkiye´ye hizmet verebiliyoruz. Şu an Türkiye´nin her yerine buradan telefon bağlayabilir, internet verebilir, cihaz verebiliriz. Oğlum da Digiturk´te tüm Türkiye´ye hizmet verebiliyor. Ama servis anlamında Manisa, İzmir-Foça, Menemen ve Aliağa´ya hizmet verebiliyor sadece.

 

S.D.B: Eşiniz Ece Hanım da size katıldı?

Sebahattin Ali Çitrik: Eşimin yanımda olması benim için ayrı bir güven kaynağı. Neden diyeceksiniz? Her şeyden önce paranızı güvendiğiniz kişiye teslim ediyorsunuz. Halk Bankasından emekli oldu kendisi. Benim en büyük transferim. Bonservisi elinde olduğu için fazla para da ödemedik kendisine. Şaka bir yana zaten banka tecrübesi olduğu için finansal konularda duruma hakim.

 

S.D.B: Sizin sosyal yönünüzü de biliyoruz. Çeşitli zamanlarda çeşitli derneklerde bulundunuz. Birkaç cümle de bu konuda alsak.

Sebahattin Ali Çitrik: Kimse bilmez bunu ama eşimle ben, KİTVAK Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Derneğinin kuruluş aşamasında birlikte çok koştuk. Eski Kültür Bakanımız Sn.Prof.Dr. Suat Çağlayan´ın önderliğinde olan bir hizmetti. Bu derneğin kuruluş aşamasında, tanıtımında ve daha sonra yapılan etkinliklerinde aktif  görevlerde bulunduk. Menemen´e geldikten sonra da malum Menemen Fenerbahçeliler Derneğinin hem üyesiyiz, hem zaman zaman maddi ve manevi desteklerde bulunuyoruz. Gençler bu işi çok güzel yapıyor. Bizlere de onları gururla seyredip desteklemek düşüyor. Kendilerini tekrar tebrik ediyorum. Futbol sadece Fenerbahçe değil ;  spor, centilmenlik, kardeşlik kapsamında yeri geldi Beşiktaş Derneğine, yeri geldi Galatasaray Derneğine de destekte bulunduk. Hepsi bizim kardeşimiz. Türkiye ligleri ne Galatasaraysız ne Beşiktaşsız ne de Fenerbahçesiz çekilmez zaten. Oğlum da ben de Fenerbahçe kongre üyesiyiz. Menemen´de şu anda bizden başka Fenerbahçe kongre üyesi yok bildiğim kadarıyla. Menemen doğumlu değilim ama birçok Menemenliden daha fazla Menemenliyim bana göre. İsterim ki Menemen´in doğma büyüme insanlarının da Menemen´e sahip çıkmaları.

 

BİZDE KALANLAR

Esnaf olunmuyor, esnaf doğuluyor. Esnaflık küçük yaşta hayatın içine girerek pişerek oluyor. Gençlere vurgulamamız gereken nokta da bu sanırım.

Diplomayı alayım hayat öyle başlayacak diye bir şey yok. Mevcut hayat devam ederken eğitim de devam ediyor. Diploma ve getirdiğin alışkanlıkların çevren ve fırsatlar bir araya geldikten sonra artık önüne bakıp farklı bir şeyler yapabiliyorsun.

Doğru zaman, doğru insan, doğru iş fırsat olarak karşına çıktığında hazır olup bunu farketmek ve harekete geçmek önemli. Sadece diploma hiçbir şey yapmıyor.

Gerçekleşen çalışmalarda ailenin farklı şirketleri var. Tek bir şirket değil. Her şirketten sorumlu olan aile bireyi var. Burada aile dayanışması var. Ali beyin, aldığı eğitimle çocukluktan gelen esnaflık kültürünü yani alaydan gelen tecrübesini pekiştirmesi, iletişim becerisi ve sosyal çevresi,  Ece hanımın finans dünyası ile ilgili birikimi ve bilgisi, dışarıda koşuştururken Ali beyin gözü arkada kalmadan emin hareket ediyor olmasını sağlamış. Aynı zamanda Emre beyin de gençlik enerjisi, farklı bir bakış açısı ve vizyonuyla burada güzel bir sac ayağı kuruldu diyebiliriz. İşin içinde aile birliği, bütünlüğü ve dayanışma olduğunda da bütün yumurtalar da bir sepete konulmamış oluyor. Farklı alanlarda da birbirlerini destekleyerek de hizmet verebiliyorlar. Güçlerini birleştirerek büyülterek çoğaltabiliyorlar. Bu aileye dikkat her an yeni iş, yeni hizmetlerle biz burada da varız diyebilirler, desinler de, böyle aileler, çalışan üreten insanlar çoğalsın buna ülke olarak ihtiyacımız var.İşlerinizde bereket, ailenizde ve tüm çalışanlarınızla birlik ve nice güzel başarılar dileriz.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mekanlar İnsanlar
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, ÖTV muafiyetinin özellikle yolcu taşıyan şoför esnafının bütçesini rahatlatacağını belirtti.
Eski Başkana Vefa
Eski Başkana Vefa
Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında yeni başkan Veli Kan, eski başkan Nevzat Güven´e hizmetleri için teşekkür ederek plaket takdim etti.
Yeni Dönem Yeni Meclis
Yeni Dönem Yeni Meclis
Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz salı günü DSİ işletme lokalinde yeni dönemde yeni meclisin katılımıyla yapıldı.
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Üst üste sekizinci kez ‘Dünyanın En İyi Sigorta Markası´ seçilen Axa Sigortanın Menemen Acenteliğini yürütmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Serkan Orun, hem acenteyi hem de şirketi seçerken titizlik gösterilmesi konusunda kamuoyunu uyardı.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızı bu hafta üç ortağın fikir birliği yaparak 2014 yılında Menemen merkezde yaşama geçirdiği Kasap Ersoy´a ayırdık.
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
Menemen Belediyesi´nin KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri´nde başarı gösteren 56 kursiyere daha sertifikaları törenle verildi.
TORKU SHOP, İzmir´ de…
TORKU SHOP, İzmir´ de…
İzban Ata Sanayi Durağı´nda açılışı gerçekleşen Torku Shop & Okan Market İzmir´ de bir ilk olarak faaliyet göstermeye başladı.
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
Menemen Belediyesi ve Haber Hürriyeti Gazetesi işbirliğinde, Menemen´in Bağcılar Mahallesi´nde 5 bin kitaplık “Atatürk Çocukları Kütüphanesi´ hizmete açıldı.
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
1990 yılından bu tarafa Menemen Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası İlçe Temsilciliği görevini yürüten Mithat Çetin, yeni ekibi ile görülüyor.
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda, 5403 Sayılı Toprak Korunumu ve Arazi Kullanımı Kanunu çerçevesinde tarımsal arazilerin satışı ile mirasın paylaşımı konulu bir toplantı düzenlendi.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kasap Gökhan Et ve Izgara Salonu işletmecisi Gökhan Çağlayan. Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız.
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ  OLANLARIN BULUŞMASI...
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ OLANLARIN BULUŞMASI...
Menemen´in Sesi Gazetesi olarak kentimizin genç ve başarılı işadamlarından İrfan Maramuroğlu ve İnovital Menemen Figes Spor Kulübü´nün başarılı Koçu Çağatay Birsen´i Menemen Medya Merkezi´mizde ağırladık.
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarlar Odası, TÜYAP-İstanbul´da düzenlenen 29. Uluslararası Ağaç İşleri Makineleri, Kesici Takımlar ve El Aletleri fuarına 40 üyesini ücretsiz olarak götürdü.
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP İlçe Örgütü ile Menemen Yardımsevenler Derneği´nin el ele vererek ilçemizde bir ilki gerçekleştirdikleri belirtilen etkinlikten elde edilen gelirle öğrenci bursu karşılanacak.
PTT 176 Yaşında
PTT 176 Yaşında
Posta ve Telgraf Teşkilatı´nın (PTT) kuruluşunun 176´ncı yıldönümü nedeniyle Menemen PTT Şube Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk sundu.
Başarılarının Devamını Dilediler
Başarılarının Devamını Dilediler
Menemen Ziraat Odası Yönetimi, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´a makamında nezaket ziyaretinde bulunarak yeni döneminde başarılarının devamını diledi.
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Başbakan Binali Yıldırım´ın İzmir´de yer alan kulüp başkanlarıyla da bir araya geldiği İzmir ziyaretinde Başkan Tahir Şahin Ulukent Stadyumunun Menemen Belediyesine tahsisini istedi.
Mekanlar ve İnsanlar…
Mekanlar ve İnsanlar…
Yeni bir sayfadan seslenmek istedik sizlere. Burada anlatmak istedik Menemen´in mekanlarını ve bu mekanlara can veren insanlarını. En güzelinden inşa edersiniz caddeleri, evleri, iş yerlerini, en alasından da dayar döşersiniz oldu mu oldu. Yaşatabilir misiniz? Beden ne kadar yaşarsa ruhsuz; mekanlar da anlamsız kalır insansız ve emeksiz. Yaşayan mekânları anlatacağız sayfamızdan ve yaşatan insanları. Kim bu insanlar? Ne yapmışlar? Nasıl başarmışlar? Sayfamızın konuğu “Kasap Lokman” Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız Kasap Lokman. Et sever misiniz?
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da yapılan TOBB IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası´nda İzmir´de bulunan oda ve borsaları Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral temsil etti.
Aydın Özcan Menemen´de
Aydın Özcan Menemen´de
İzmir Barosu´nun 15- 16 Ekim tarihlerinde (bu hafta sonu) yapılacak olan Olağan Genel Kurulu´na sayılı günler kala, ikinci kez İzmir Baro Başkanlığına aday olan Aydın Özcan seçim çalışmaları kapsamında Menemen´deydi.
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Her sene yapılan UTAEM eğitim seminerleri bu sene de ilçemizde gerçekleştirildi.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
"Gördüklerim, Görmediğim yaratıcının varlığına inanmaya beni mecbur ediyor."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ