MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızı bu hafta üç ortağın fikir birliği yaparak 2014 yılında Menemen merkezde yaşama geçirdiği Kasap Ersoy´a ayırdık.
Tarih: 25.11.2016 08:00:11/ 1682okunma / 0yorum

MEKANLAR VE İNSANLAR

Mermerli Mahallesi Ertuğrul Caddesi No: 5/F adresinde 29 Aralık 2014 tarihinde faaliyete başlayan Kasap Ersoy´u bu hafta sayfamıza taşıyoruz.

 

S.D.B: Öncelikle kısaca seni tanıyabilir miyiz?

Ersoy Sönmez: Menemen´in köklü ailelerindenim. 1977 doğumluyum. Evliyim ve bir çocuk babasıyım. İlköğretimden sonra kasaplığa başladım.

 

S.D.B: İlk ustan kimdi?

Ersoy Sönmez: İlk ustam Şaban Irklı ve Mehmet Gürbüz. Şaban Irklı rahmetli oldu. Mehmet Gürbüz hala devam ediyor. Onların yanında yetiştim.

 

S.D.B: Hangi yıla kadar orada devam ettin?

Ersoy Sönmez: 2014 yılına kadar oradaydım.

 

S.D.B: Ne oldu da kendi işini kurmak aklına geldi?

Ersoy Sönmez: Bu kadar geniş kapsamlı olmasa da böyle bir şey benim aklımda vardı zaten. 3-5 seneden beri hep aklımdan geçiyordu. Menemen´de böyle bir yer neden olmasın. Arkadaş çevremizde bu konuyu tartıştık. Bir tanesi Celal abim(Gelen) diğeri de Aydın Pehlivan arkadaşım. Menemen´in dışında vardı ama Menemen merkezde böyle bir yer yoktu. Menemen´in gerçekten buna ihtiyacı vardı. Bu gözüküyordu. Şimdiye kadar bunu kimse yapmadı, bir tek bu sektörde Menemen için ilk biz atağa geçirmiş olduk. Bahçeli bir yer bulma düşüncesiyle arayışa girdik ve burasını bulduk. Merkezde ama bahçesi ile kırsal havayı da yaşatıyor. Mekan seçiminde ince eleyip sık dokuduk. Üç ortakla bu işi başlattık. 29 Aralık 2014 tarihinde açıldı burası.  Risk alarak bu işe girdik. Burayı tutma süreci bile 6 ay sürdü. Yine de herkes destek verdi. Arkadaş çevremiz ve Menemenli olmamızın artısını da yaşadık. Beşeri ilişkilerimizin avantajını kullandık ve kullanmaktayız.

 

S.D.B: Ortaklıkta sizi bir araya getiren farklı özellikler nelerdi? Kimin hangi gücü ile yola çıktınız?

Ersoy Sönmez: Kasaplık bilgisi bende, aşağı yukarı 25 seneden beri bu meslekteyim. 25 seneden beri de arkadaşlığım, ağabeyliğim var. Aydın´la çocukluktan beri arkadaşız. Bu konuyu onlara sununca onların da aklına yattı. Aslında üçümüzün de bir arayışı vardı. Celal Gelen peyzajını olsun çiziminden taşına hepsine desteği oldu. Aydın yoğun iş temposu nedeniyle bize katılamadı fakat manevi yönden her zaman yanımızdaydı. Herkes kendi güçlü yönünü buranın güçlü olması adına kullandı. Elimizden gelenin en iyisini yapma düşüncesindeyiz. Ortak güç birliği yapmayalım dedik. İşin içinde samimiyet var. Bu güç birliğinden kuvvet alınca da niye bu işleri çoğaltmayalım diye düşünme noktasındayız şimdi.

 

S.D.B: Geleceğe dair hedefimiz ne desek?

Ersoy Sönmez: Daha hiçbir şey yokken ilk hedef markalaşmaktı. Markalaşmak Aydın´ın fikriydi. Açıkçası ben ilk önce 40 metrekarelik yer bana yeter diyordum. Kasap mantığı ile düşünüyordum. Ufkumuzu Aydın açtı. Bize büyük geldi ama kafamıza da yattı. Çok emek sarf ettik. Burası harabelikti. İki ay Celal abi ile beraber adeta hamal gibi çalıştık. En başından marka patent başvurusunda bulunduk. Bayağı emek sarf ettik. Hala daha da emek sarf ediyoruz.

 

S.D.B: Menemen çevresinde bu tür yerler oluşmaya başladı. İnsanların sizi tercih etmelerinde en güçlü yönünüz ne? Neden sizi tercih etsinler?

Ersoy Sönmez: İşin doğrusu bana göre hizmet ve et kalitesi çok önemli. Benim için en önemlisi et. Etin en iyisini işliyorum ve satmaya çalışıyorum. Eti Menemen ve köylerinden artı Çavuşköy´deki kendi çiftliğimizden sağlıyoruz. Çiftlikten sofranıza içinde güven var sloganımız. Çiftliğimizin olması çok büyük avantaj. Orada yetiştirip kesip satabiliyoruz. Sattığımız etin içeriğini biliyoruz.

 

S.D.B: Kaç kişiye istihdam sağlıyorsunuz?

Ersoy Sönmez: Öncelikle aile yeri olsun istedik. Kadın ağırlıklı çalışıyoruz. 9 çalışanın 5´i kadın.  

 

S.D.B: Pazar günü mekanınız kapalı sanırım?

Ersoy Sönmez: Evet pazar günleri kapalıyız. Yaz-kış fark etmiyor. Akşam 9´da kapatıyoruz. İşin doğrusunu konuşursak personele değer veriyoruz. Herkes hafta içi izin kullanıyor ama pazar günü ayrı bir şey. İşveren olarak personelime karşı tüm sorumluluğumu yerine getirdiğimi düşünüyorum. Kendimi de bunu övmek için söylemiyorum. Mekanda huzuru kaçan personelin hemen bakışından fark ederim ve hayırdır neyin var diye sorarım. Yalandan gülme hemen belli olur.

 

 

BİZDE KALANLAR

“Birlikten kuvvet doğar” cümlesinin ifadesini bulduğu bir mekândayız bu hafta. Üç arkadaş, hatta üç güzel dost. Farklı işlerde hayat mücadelesini başarı ile sürdürürken neden olmasın? Demişler ve güçlerini birleştirmişler. Ersoy Sönmez çekirdekten yetişmiş bir kasap, işinin ehli. Celal Gelen aileden çiftçi, toprak insanı, ekip biçmenin toprağın üstadı. Aydın Pehlivan iş dünyasının içinde vizyoner bakış açısına sahip. İşte kurulmuş saç ayağı. Samimiyet, bilgi, birikim ve becerilerini bir araya getirip hizmet sektöründe biz de varız demişler.” Çiftlikten sofranıza içinde güven var “ sloganlarının hakkını vermişler. İyi de yapmışlar. Kurmuş oldukları mekânları özündeki sıcaklığı, samimiyeti taşıyan, sahibi, çalışanıyla pırıl pırıl bir yer olmuş. İşleri bereketli yolları açık olsun.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEKANLAR İNSANLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Bu hafta mekanlar ve insanlar köşemizi Sebahattin Ali ÇİTRİK´e ayırdık.
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, ÖTV muafiyetinin özellikle yolcu taşıyan şoför esnafının bütçesini rahatlatacağını belirtti.
Eski Başkana Vefa
Eski Başkana Vefa
Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında yeni başkan Veli Kan, eski başkan Nevzat Güven´e hizmetleri için teşekkür ederek plaket takdim etti.
Yeni Dönem Yeni Meclis
Yeni Dönem Yeni Meclis
Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz salı günü DSİ işletme lokalinde yeni dönemde yeni meclisin katılımıyla yapıldı.
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Üst üste sekizinci kez ‘Dünyanın En İyi Sigorta Markası´ seçilen Axa Sigortanın Menemen Acenteliğini yürütmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Serkan Orun, hem acenteyi hem de şirketi seçerken titizlik gösterilmesi konusunda kamuoyunu uyardı.
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
Menemen Belediyesi´nin KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri´nde başarı gösteren 56 kursiyere daha sertifikaları törenle verildi.
TORKU SHOP, İzmir´ de…
TORKU SHOP, İzmir´ de…
İzban Ata Sanayi Durağı´nda açılışı gerçekleşen Torku Shop & Okan Market İzmir´ de bir ilk olarak faaliyet göstermeye başladı.
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
Menemen Belediyesi ve Haber Hürriyeti Gazetesi işbirliğinde, Menemen´in Bağcılar Mahallesi´nde 5 bin kitaplık “Atatürk Çocukları Kütüphanesi´ hizmete açıldı.
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
1990 yılından bu tarafa Menemen Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası İlçe Temsilciliği görevini yürüten Mithat Çetin, yeni ekibi ile görülüyor.
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda, 5403 Sayılı Toprak Korunumu ve Arazi Kullanımı Kanunu çerçevesinde tarımsal arazilerin satışı ile mirasın paylaşımı konulu bir toplantı düzenlendi.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kasap Gökhan Et ve Izgara Salonu işletmecisi Gökhan Çağlayan. Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız.
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ  OLANLARIN BULUŞMASI...
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ OLANLARIN BULUŞMASI...
Menemen´in Sesi Gazetesi olarak kentimizin genç ve başarılı işadamlarından İrfan Maramuroğlu ve İnovital Menemen Figes Spor Kulübü´nün başarılı Koçu Çağatay Birsen´i Menemen Medya Merkezi´mizde ağırladık.
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarlar Odası, TÜYAP-İstanbul´da düzenlenen 29. Uluslararası Ağaç İşleri Makineleri, Kesici Takımlar ve El Aletleri fuarına 40 üyesini ücretsiz olarak götürdü.
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP İlçe Örgütü ile Menemen Yardımsevenler Derneği´nin el ele vererek ilçemizde bir ilki gerçekleştirdikleri belirtilen etkinlikten elde edilen gelirle öğrenci bursu karşılanacak.
PTT 176 Yaşında
PTT 176 Yaşında
Posta ve Telgraf Teşkilatı´nın (PTT) kuruluşunun 176´ncı yıldönümü nedeniyle Menemen PTT Şube Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk sundu.
Başarılarının Devamını Dilediler
Başarılarının Devamını Dilediler
Menemen Ziraat Odası Yönetimi, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´a makamında nezaket ziyaretinde bulunarak yeni döneminde başarılarının devamını diledi.
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Başbakan Binali Yıldırım´ın İzmir´de yer alan kulüp başkanlarıyla da bir araya geldiği İzmir ziyaretinde Başkan Tahir Şahin Ulukent Stadyumunun Menemen Belediyesine tahsisini istedi.
Mekanlar ve İnsanlar…
Mekanlar ve İnsanlar…
Yeni bir sayfadan seslenmek istedik sizlere. Burada anlatmak istedik Menemen´in mekanlarını ve bu mekanlara can veren insanlarını. En güzelinden inşa edersiniz caddeleri, evleri, iş yerlerini, en alasından da dayar döşersiniz oldu mu oldu. Yaşatabilir misiniz? Beden ne kadar yaşarsa ruhsuz; mekanlar da anlamsız kalır insansız ve emeksiz. Yaşayan mekânları anlatacağız sayfamızdan ve yaşatan insanları. Kim bu insanlar? Ne yapmışlar? Nasıl başarmışlar? Sayfamızın konuğu “Kasap Lokman” Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız Kasap Lokman. Et sever misiniz?
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da yapılan TOBB IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası´nda İzmir´de bulunan oda ve borsaları Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral temsil etti.
Aydın Özcan Menemen´de
Aydın Özcan Menemen´de
İzmir Barosu´nun 15- 16 Ekim tarihlerinde (bu hafta sonu) yapılacak olan Olağan Genel Kurulu´na sayılı günler kala, ikinci kez İzmir Baro Başkanlığına aday olan Aydın Özcan seçim çalışmaları kapsamında Menemen´deydi.
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Her sene yapılan UTAEM eğitim seminerleri bu sene de ilçemizde gerçekleştirildi.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Ali ?ye düşman olan Allah? a düşman olur.

Hz.Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ