MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kasap Gökhan Et ve Izgara Salonu işletmecisi Gökhan Çağlayan. Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız.
Tarih: 4.11.2016 08:00:13/ 2782okunma / 0yorum

MEKANLAR VE İNSANLAR 

‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızın bu haftaki konuğu Kasap Gökhan Et ve Izgara Salonu  işletmecisi Gökhan Çağlayan. Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız.

 

S.D.B: Nasıl bu işe başladınız?

 

Gökhan Çağlayan: Babadan, dededen kasabız. Bu köyün ilk kasapları biziz zaten. Buradaki çoğu insan gibi Selanik muhaciriyiz biz de. Bu meslekte babadan çekirdekten yetişmeyiz. Babam Ulukent benzinlik kasabıydı. İlk köyün girişindeydi. Kasap Ömer dediler mi herkes tanır. Babam ben askere gitmeden Ulukent Kasabını devretti. Babam şu anda çiftlikte duruyor.

S.D.B: Bu mekan ne zaman oluştu?

Gökhan Çağlayan: 2011 sezonunda kurduk. Baştan 15-20 metrekareydi. Küçük kasap dükkanıydı. İlk başlarda yoğurt filan da yapıyorduk.  Karşıda muhtarın yanında bahçemizde oturma bölümü vardı. Zaman içinde kazandıkça genişledi. Şu son halini 3 yıl önce aldı.

S.D.B: Biraz önce çiftlikten söz ettiniz, sanırım buradaki etler kendi yetiştirdiğiniz hayvanlardan geliyor?

Gökhan Çağlayan: Evet,  Menemen´de çiftlik konusunda beşinci sırada olduğumuza inanıyorum. Şu an 300-400 baş hayvanımız var. Sadece kendi ihtiyacımız için kullanmıyoruz. Çevredeki işletmelere de veriyoruz. Babam ve abim çiftlik işleri ile ilgileniyor. Kasap Gökhan Besi Çiftliği diye geçiyor. Çitlembiği geçince az ilerde sağda. Hayvan yemi anlamında her şeyi kendimiz ekip biçiyoruz.

S.D.B: İlk kaç masa ile başladınız?

Gökhan Çağlayan: İçerde tabureler, ancak 5 masa vardı. Şu an aynı anda 180 kişiye bir seferde hizmet verecek seviyedeyiz. Sabah 8´de dükkanı açıyoruz 12´ye kadar devam ediyor. Haftanın 7 günü. Alkol yok.

S.D.B: Kaç kişi çalışıyor yanınızda?

Gökhan Çağlayan: Şu an 14 kişiyiz.

S.D.B: Kısa zamanda bu seviyeye nasıl ulaştınız bir de bundan bahsedin?

Gökhan Çağlayan: Askerden gelince Tansaş Et Balık Kurumunda çalışıyordum. Gelir gelmez evlendim. Kira mira hiçbir şeyi çıkaramıyoruz. Geçinemiyeceğiz. Burası kayınvalidenin mülkü. İçinde üç tane kiracı vardı. Biri çıkınca birini ben istedim bu işi yapmak için. Sonra diğerleri de çıktı. Tutunamadı. Ben de yavaş yavaş  parça parça yaptım. Mahallenin en geç işletmecisi benim. 27 yaşındayım.

S.D.B: Bu sokaktaki esnaflar arasındaki dayanışma dikkatimizi çekiyor.

Gökhan Çağlayan: Tespitiniz doğru. Dayanışma var. Mecburuz bir şekilde. Mekanlarımız güzel, çalışıyor. Adamlarımız ailelerine ekmek götürüyor. Bunu niye bozalım.

S.D.B: Peki bundan sonraki hedefiniz ne?

Gökhan Çağlayan: Burası ebediyen kalacak. Ekmek döngümün olduğu yer. Çiftliğimizi daha da ilerletmek istiyoruz. 1000 baş hayvanın üzerine çıkmak istiyoruz. Menemen´de ilk üçe girelim diyoruz. Becerebilirsek. Bir projem daha var. Uçak getirtmek istiyorum. Uçak restoran yapma konusunu araştırıyorum. Eski uçak içini restoran yapmak istiyorum. Seyrek yolu üzerinde Bakırçay Üniversitesi çevresinde yapmayı düşünüyorum. Ufak tefek inşaat işleri de yapıyorum.

S.D.B: Bu kadar işe yetişebilmek için mutlaka bir işbölümü olmalı aranızda?

Gökhan Çağlayan: Amcam burada tezgahta. Babam abimle hayvanların başında. Böyle bir dayanışma ile işleri yürütüyoruz.

S.D.B: Müşteri potansiyeliniz daha çok nerelerden geliyor?

Gökhan Çağlayan: Aliağa, Foça, Menemen, Mavişehir, Bostanlı, Şemikler, Örnekköy, Karşıyaka diyebiliriz.

S.D.B: İzmir çevresinde bu şekilde bir çok mekan var. İnsanların sizi tercih etmelerinde sizi onlardan ayıran özelliğinizin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Gökhan Çağlayan: Fiyatlarımız uygun. Bu sokağın böyle bir özelliği var. 4 kişi rahat rahat 100 liraya karnınızı doyurabiliyorsunuz. Her şeyi sınırsız yiyebiliyorsunuz. Bizim mahallemizde rekabet yok. Önemli olan biz de müşteri memnuniyet fiyatla tavlamak değil. Niye paramızı dışarı kaçıralım. Sirkülasyondan yararlanıyoruz. Caddemizde nereden baksanız 70 kişi çalışıyordur.

S.D.B: İddialı olduğunuz ürününüz ne desek?

Gökhan Çağlayan: Köftemiz meşhurdur.  Kimse eline su dökemez.

Bizde Kalanlar

Eski köy meydanından Çanakkale asfaltına doğru ilerliyoruz, sağımızda kahvehane, Lokman Ustanın Yeri, Kokoreççi Akın Usta az ilerisinde bir kasap.İlk bakışta normal bir kasap vitrini diğer tarafta pişirme alanı içeriye giriyorsunuz oldukça geniş ve zengin bir kasap dolabı, çeşit çeşit etler hararetli bir çalışma ortamı. Tam karşıda bir masa, masada genç bir adam, kendi ifadesiyle sakal bırakmış sözü dinlensin diye. Şaka bir yana genç yaşta iş kurmak, tutunurluğunu sağlamak kolay değil, henüz 27 yaşında ve işini beş yıl önce kurmuş. Sürprizler bitmiyor burası saklı bahçe gibi, kasap tezgahından az ileride masaların olduğu alana geçiyoruz ki oldukça geniş ahşap dekoru ile otantik bir salon bahçeyle birleşmiş. Kasap Gökhan´ın saklı bahçesinde aynı anda 180 kişi yemek yiyip sohbet edebilir hem de iki büyük odun sobasının sıcaklığında ve de piknik havasında. Yarattığı ortam, sunduğu hizmet ve genç enerjisiyle iyi bir örnek Kasap Gökhan. Bu sokakta hayat var dedirten Ulukent esnafının bizi şaşırtmaya devam edeceğini bilerek ayrılıyoruz mekândan. İşiniz bol, kazancınız bereketli, huzurunuz da daim olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: MEKANLAR İNSANLAR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Bu hafta mekanlar ve insanlar köşemizi Sebahattin Ali ÇİTRİK´e ayırdık.
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Ticari ÖTV´de Büyük Kazanç
Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, ÖTV muafiyetinin özellikle yolcu taşıyan şoför esnafının bütçesini rahatlatacağını belirtti.
Eski Başkana Vefa
Eski Başkana Vefa
Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısında yeni başkan Veli Kan, eski başkan Nevzat Güven´e hizmetleri için teşekkür ederek plaket takdim etti.
Yeni Dönem Yeni Meclis
Yeni Dönem Yeni Meclis
Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz salı günü DSİ işletme lokalinde yeni dönemde yeni meclisin katılımıyla yapıldı.
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Acente ve Şirket Seçimine Dikkat!
Üst üste sekizinci kez ‘Dünyanın En İyi Sigorta Markası´ seçilen Axa Sigortanın Menemen Acenteliğini yürütmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Serkan Orun, hem acenteyi hem de şirketi seçerken titizlik gösterilmesi konusunda kamuoyunu uyardı.
MEKANLAR VE İNSANLAR
MEKANLAR VE İNSANLAR
‘Mekanlar ve İnsanlar´ sayfamızı bu hafta üç ortağın fikir birliği yaparak 2014 yılında Menemen merkezde yaşama geçirdiği Kasap Ersoy´a ayırdık.
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
GİRİŞİMCİLERİN ADRESİ MENEMEN
Menemen Belediyesi´nin KOSGEB işbirliği ile gerçekleştirdiği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri´nde başarı gösteren 56 kursiyere daha sertifikaları törenle verildi.
TORKU SHOP, İzmir´ de…
TORKU SHOP, İzmir´ de…
İzban Ata Sanayi Durağı´nda açılışı gerçekleşen Torku Shop & Okan Market İzmir´ de bir ilk olarak faaliyet göstermeye başladı.
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
MENEMEN´DE ATATÜRK ÇOCUKLARI´NA 3. KÜTÜPHANE…
Menemen Belediyesi ve Haber Hürriyeti Gazetesi işbirliğinde, Menemen´in Bağcılar Mahallesi´nde 5 bin kitaplık “Atatürk Çocukları Kütüphanesi´ hizmete açıldı.
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
Muhasebeciler Temsilcisini Seçti
1990 yılından bu tarafa Menemen Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası İlçe Temsilciliği görevini yürüten Mithat Çetin, yeni ekibi ile görülüyor.
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
Tarımsal arazilerin satışı ve miras konulu toplantı
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda, 5403 Sayılı Toprak Korunumu ve Arazi Kullanımı Kanunu çerçevesinde tarımsal arazilerin satışı ile mirasın paylaşımı konulu bir toplantı düzenlendi.
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ  OLANLARIN BULUŞMASI...
HAYALLERİ VE HEDEFLERİ OLANLARIN BULUŞMASI...
Menemen´in Sesi Gazetesi olarak kentimizin genç ve başarılı işadamlarından İrfan Maramuroğlu ve İnovital Menemen Figes Spor Kulübü´nün başarılı Koçu Çağatay Birsen´i Menemen Medya Merkezi´mizde ağırladık.
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarı TÜYAP İstanbul´da
Menemen Sanatkarlar Odası, TÜYAP-İstanbul´da düzenlenen 29. Uluslararası Ağaç İşleri Makineleri, Kesici Takımlar ve El Aletleri fuarına 40 üyesini ücretsiz olarak götürdü.
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP´den Örnek İşbirliği
CHP İlçe Örgütü ile Menemen Yardımsevenler Derneği´nin el ele vererek ilçemizde bir ilki gerçekleştirdikleri belirtilen etkinlikten elde edilen gelirle öğrenci bursu karşılanacak.
PTT 176 Yaşında
PTT 176 Yaşında
Posta ve Telgraf Teşkilatı´nın (PTT) kuruluşunun 176´ncı yıldönümü nedeniyle Menemen PTT Şube Müdürlüğü Atatürk Anıtına çelenk sundu.
Başarılarının Devamını Dilediler
Başarılarının Devamını Dilediler
Menemen Ziraat Odası Yönetimi, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´a makamında nezaket ziyaretinde bulunarak yeni döneminde başarılarının devamını diledi.
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Ulukent Stadyumunun tahsisini istedi
Başbakan Binali Yıldırım´ın İzmir´de yer alan kulüp başkanlarıyla da bir araya geldiği İzmir ziyaretinde Başkan Tahir Şahin Ulukent Stadyumunun Menemen Belediyesine tahsisini istedi.
Mekanlar ve İnsanlar…
Mekanlar ve İnsanlar…
Yeni bir sayfadan seslenmek istedik sizlere. Burada anlatmak istedik Menemen´in mekanlarını ve bu mekanlara can veren insanlarını. En güzelinden inşa edersiniz caddeleri, evleri, iş yerlerini, en alasından da dayar döşersiniz oldu mu oldu. Yaşatabilir misiniz? Beden ne kadar yaşarsa ruhsuz; mekanlar da anlamsız kalır insansız ve emeksiz. Yaşayan mekânları anlatacağız sayfamızdan ve yaşatan insanları. Kim bu insanlar? Ne yapmışlar? Nasıl başarmışlar? Sayfamızın konuğu “Kasap Lokman” Ulukent 29 Ekim Mahallesi İstiklal Caddesi üzerindeki mekanındayız Kasap Lokman. Et sever misiniz?
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da İzmir´i Temsil Etti
Ankara´da yapılan TOBB IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası´nda İzmir´de bulunan oda ve borsaları Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Güral temsil etti.
Aydın Özcan Menemen´de
Aydın Özcan Menemen´de
İzmir Barosu´nun 15- 16 Ekim tarihlerinde (bu hafta sonu) yapılacak olan Olağan Genel Kurulu´na sayılı günler kala, ikinci kez İzmir Baro Başkanlığına aday olan Aydın Özcan seçim çalışmaları kapsamında Menemen´deydi.
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Sulama Konusunda Bilgilendiler
Her sene yapılan UTAEM eğitim seminerleri bu sene de ilçemizde gerçekleştirildi.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ