Meclis´te Samimiyet Tartışması

Menemen Belediye Başkanlığı Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısına samimiyet tartışması damgasını vurdu.

Meclis´te Samimiyet Tartışması

Menemen Belediye Başkanlığı Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında gündeme geçmeden önce Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen Belediyesi 1. Kitap Fuarı´nın 20 Aralık 2016 tarihinde Gölpark Menemen´de açılacağı bilgisini paylaştı.

Saygı duruşunun ardından gündemin ikinci maddesi olan geçmiş tutanak özeti oyçokluğu ile kabul edildi. Başkanlıktan verilecek olan önergelerden a şıkkı müzekkeresinde Menemen Belediyesi vergi gelirlerinin toplandığı banka hesabının kamu yararına tahsis edilmesi gündeme geldi. Söz alan Mustafa Koç, ?Hizmetlerin aksamaması için kamu yararı tahsisi için evet diyeceğiz? dedi ve oybirliği ile meclisten geçti. B şıkkı müzekkeresinde Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde ilçemizde tarım makineleri parkı kurulması için ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesi oybirliği ile mecliste kabul edildi. Alanın Kesikköy´de olduğu ve sürenin 5 yılı kapsadığı belirtildi.

İlave gündem tartışma yarattı

Beşinci gündem maddesi olan üyeler tarafından verilecek önergelerde ilave gündeme geçildi.

İlave gündem öncelikle okunarak, ?Menemen Belediye Meclisinin 05.10.2016 tarih ve 64 nolu kararındaki İZSU Genel Müdürlüğünden Belediyeye aktarılan katı atık bedeli altındaki alacağın yerine Elektrik havagazı tüketim vergisinin temlik edilmesi şeklinde düzeltilmesi? şeklinde meclise bilgi verildi. Sonrasında ilave gündem oybirliği ile gündeme alındı. Başkan Şahin yaptığı açıklamasında, ?2 meclis öncesi 5 milyonluk krediyi kullandık. Kredi ile Kubilay Kültür Merkezi hızla ilerliyor. Nisan-Mayıs gibi bitecek. Katı atık bedeli ifadesi çıkacak. Elektrik havagazı tüketim vergisi ibaresi yerini alacak? dedi.

Söz alan Hakkı Durmaz da, ?Doğrusu hizmetin aksamasını istemiyoruz. Meclis´te oyçokluğu kararı var. İZSU´dan da geri dönmüş?  diye ifade etti ve önergenin bir daha okunmasını istedi.

Başkan Şahin de, ?Banka katı atığın her an iptal edilebileceği düşüncesiyle diğer tarafa çevirmemizi istiyor. Yoksa İZSU ile olayın ilgisi yok. Banka kendini garanti altında almayı ister? dedi. Mustafa Sevinç ise, ?Şimdi samimiyeti göreceğiz oybirliği ile mi geçecek? sorusunu yöneltti. Bu arada ilave gündem oylanarak oyçokluğu ile meclisten geçti.

Dilek ve Temennilerde Hakkı Durmaz, ?Samimiyetten bahsediyorsunuz en azından bir fotokopi verilemez miydi? Usul de, nezakette, samimiyette bunu gerektirir? dedi.

Naim Özdemir, Manisa Yolu Uğur Mumcu Mahallesi girişinin karayolları düzenlemesi ile trafiğe kapatılması konusunda vatandaşın dertli olduğunu ve imza topladığını belirtti.

Başkan Şahin de, ?Samimiyeti bununla mı sınıyorsunuz. Saklı, gizli bir şey mi yapıyoruz. Yönetmelik internette. Ayrıca Uğur Mumcu girişini onlar kapatırsa Tahir Şahin tarzı ile

biz açarız? dedi.

Yeni yılın ilk meclisinin 2 Ocak 2017 pazartesi günü saat 17.00´de yapılacağı bildirildi.

Haber: S.Derya BOSUT