Maraş Katliamı için Anma Etkinliği

19-26 Aralık 1978´de yaşanan Maraş Katliamı nedeniyle Menemen Uğur Mumcu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evinde ve Aliağa´da Çetin Güler yönetiminde anma programı gerçekleştirildi.

19-26 Aralık 1978´de yaşanan Maraş Katliamı nedeniyle Menemen Uğur Mumcu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evinde ve Aliağa´da Çetin Güler yönetiminde anma programı gerçekleştirildi. Programı büyük ilgi gördü. Menemen Uğur Mumcu Cem Evi Başkanı Ali Ekber Onay ile Aliağa Helvacı Cem Evi Başkanı Hüseyin Alca da katılımcılar arasında yer aldı.

Maraş Katliamı için hazırlanan ´anma etkinlik´ programı, 22 Aralık Cumartesi akşamı Aliağa Helvacı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem evinde, 23 Aralık pazar akşamı ise Menemen Uğur Mumcu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem evinde sergilendi.

Birlik Olma Zamanı

Programda yapılan konuşmada ?19-26 Aralık 1978´de yaşanan Maraş Katliamı, Alevilere yönelik katliamdı. Resmi rakamlara göre yedi gün süren olaylar sırasında 120 insan öldürüldü.  Alevilere ait 200´ün üzerinde ev yakıldı, 100´e yakın işyeri tahrip edildi. Yirmi üç yıl süren davalar sonunda 22 kişi idam, 7 kişi müebbet hapis, 321 kişi de 1?24 yıl arasında ceza aldı. Katliamda önemli rol oynayan 68 kişiye ise ulaşılamadı. 12 Eylül Darbesi´ne sebep olan olaylardan biri olarak kabul edilmekte. Millî İstihbarat Teşkilatı´na göre olayların başlamasında ?Türk-Kürt meselesi´de etken oldu. Farklı olanlarla dayanışma, hoşgörü, paylaşma, saygı ve sevgi yeterli olacaktır. 19-26 Aralık 1978´de yaşanan Maraş Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız. Katliamların, ölümlerin, kıyımların olmaması ve anne babaların ağlamaması için lütfen birlik olma zamanı geldi. Dil, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan kardeşçe yaşamanın zamanı geldi de geçiyor? denildi.

Haber: S. Derya BOSUT