Manevi Önderimiz Ecz. Zübeyde Abla

Bir zamanlar Zübeyde Hanım´ın Eczanesi

Manevi Önderimiz Ecz. Zübeyde Abla

 Bir zamanlar Zübeyde Hanım´ın Eczanesi

30 Ağustos 1980 tarihinde Kütahya-Gediz ilçesinden Menemen´e gelen Ecz. Zübeyde Hanım, Şehir Parkı karşısı Yıldırım Sokak No:1´deki işyerini kiralayıp bu anlamlı günde 16 metrekare alanda Menemen´e yeni bir eczane kazandırmak amacıyla çalışmalarını başlattı. Yukarıda bahsedilen işyerinde yaklaşık 5 yıl tek başına faaliyetini sürdürdü. Bu arada Zübeyde Hanım Eczanesine gelen reçeteli hastalar, ?Yalnızsın, yapamazsın? dediler. Eczacı Zübeyde Abla da şöyle seslendi, ?Bundan böyle yaşamımı burada sevgili Menemenlilere hizmet verme mücadelesine adadım? Bu arada Menemen´de farklı kimlik ve görüşten binlerce insanın kalbine taht kuran Eczacı Zübeyde Hanım, her geçen gün reçeteli hasta sayısının artmasıyla bu işyeri ihtiyaca cevap veremez oldu. Bunun üzerine Atatürk Caddesi´nde Saffet Şenol´un ulu çınar karşısında yeni yapılan birinci kattaki iş yerini kiralayıp, 1985 yılında eczanesini buraya taşıdı. Uzun yıllar eczanede yattı, kalktı. Personel alarak çalışma grubu oluşturdu. Bu iş yerinde 33 yıllık meslek yaşamını maddi manevi büyük hizmetler ve başarılarla dolu dolu geçirmiş, misyon ve vizyon sahibi mükemmel bir lider ve idareci olduğunu ifade eden ve O´nu yakından tanıyan köklü Menemenliler, ?Atatürk devrim ve inkılaplarına, değerlerine aşk derecesinde bağlı, bitmez bir enerji ile çalışan, sarsılmaz bir cesaret ve sabır sahibi, gerçek bir sevgi, bitmeyen bir iyilik, güzel ahlak timsali idi. Eczaneye gelen hastalara reçetesiz ilaç vermezdi. Mutlaka bir hekime gitmesini önerirdi. Eczanede çalışan personelinin sigorta primini hiç aksatmadan öderdi. Kazancını eksiksiz bildirirdi.

Geçmişten günümüze sağlık hizmeti veren Zübeyde Hanım, 1996 yılında ilçenin sorunlarını takip edecek tarafsız ve ilkeli yayın anlayışıyla vasıflı yerel gazeteyi faaliyete geçirdi. Yayın hayatına geçen Menemen´in Sesi Gazetesi´nin kurucu ve danışma kurulu başkanlığını yürüttü. Zübeyde Hanım eczacılık dışında eğitim olmak üzere, kültür, sanat ve birçok etkinliğe destek olup, ilçede 4 kez vergi şampiyonu oldu. Geçen 33 yılda eczane ve 16 yılda da Menemen´in Sesi Gazetesi uyum içinde çalışmasıyla ilçenin gururu oldu. Eczane ve gazete personeli olarak 30 kişilik bir ekiple ilçeye hizmet verdi.

Günde 200-250 kişiye hizmet verdiği eczanesinde huzurlu bir yaşam olduğunu söyleyen ve Eczacı Zübeyde Hanım´ı iyi tanıyan vatandaşlar, ?Yapamazsın kızım dediler. Yaptı ve hedef büyüttü. Hala hafızalarımızdan silinmiyor. Genç yaşta sağlık sorunu ile yitirdiğimiz Ecz. Zübeyde  Ablanın Allah mekanını cennet, ruhunu şad eylesin. O´nu asla unutmayacağız? ifadesini kullandılar.

Hey gidi günler hey? Giden günler geri dönmüyor.

 

Resim üstü: Ecz. Zübeyde Yiğitalp (ortada) GURUR TABLOSU