Bugün, 9 Ağustos 2020 Pazar


LOKMALI AÇILIŞ

Menemen´in Ulukent Mahallesi Çiğli 2. Ana Jet Hava Eğitim Üssü Hava Lojmanları bünyesinde 1970 yılında açılan ve 1967´de aynı üssün ilk şehidi Hv.Plt.Yzb. Bülent Okan´ın adını taşıyan okulda 2016-2017 eğitim öğretim yılı başlangıcı nedeniyle tören düzenle

LOKMALI AÇILIŞ

Menemen´in Ulukent Mahallesi Çiğli 2. Ana Jet Hava Eğitim Üssü Hava Lojmanları bünyesinde 1970 yılında açılan ve 1967´de aynı üssün ilk şehidi Hv.Plt.Yzb. Bülent Okan´ın adını taşıyan okulda 2016-2017 eğitim öğretim yılı başlangıcı nedeniyle tören düzenlendi. Törene; Çiğli 2. Ana Jet Hava Eğitim Üssü´nde görevli subaylar, eşleri ve veliler katıldı.

Bülent Okan İlk ve Orta Okulunda 8 derslik, 16 öğretmen ve 250 öğrencisiyle ilk zil çalmadan önce okul bahçesinde toplanan öğretmen-veli ve öğrenciler okulun sunucu öğrencisinin programı arz etmesiyle saygı duruşu ve istiklal marşımız okundu.

Günün anlam ve önemini anlatmak üzere kürsüye gelen Ortaokul Müdürü İmdat Akçam, ?Binlerce yıldır yaşadığımız bu coğrafyada nice savaşlar, nice afetler, nice yıkımlar yaşadık ve her defasında vatanımıza sahip çıktık. 19 Mayıs 1919´da Mustafa Kemal´in yaktığı bağımsızlık ateşinin özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. Aradan

geçen yaklaşık 100 yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir yerden hain bir saldırıya maruz kaldık. Kurtuluş Savaşında

Nene Hatun´u, Maraşlı Sütçü İmam´ı İzmir´i işgal eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan gazeteci Haşan Tahsin´i çıkaran bu bereketli topraklar; 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir´i, henüz 15´inde olan Halil İbrahim Yıldırım´ı,  Engin Tilbaç´ı da bağrından çıkarmıştır.

Bütün dünya bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir kere daha şahit oldu. İşte sizler de bu ihaneti hatırlayarak büyüyün, çünkü hatırlamak ayakta kalmaktır, sevmektir, mücadele etmektir. Çünkü hatırlamak vatanı savunurken bütün varlığı ile orada olmaktır.

İşte buradayız toparlandık ve gitmiyoruz. Sesimiz, rengimiz, inancımız, umutlarınız bir. Bazen insan yağmur altında yürümek ister, bunun bir anlamı vardır. Bazen insan rüzgara karşı yürümek ister bunun da bir anlamı vardır ve bazı durumlarda insan direnmek Bunun da anlamı vardır ve bu anlam vatandır.

Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir. İşte aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha gösterdiler bize. Ruhları şad olsun ve ilköğretim yılınız hayırlı olsun? dedi.

Daha sonra İlkokul Müdürü Mehtap Çelik de, yeni eğitim ve öğretim yılının başlangıcının ülkeye ve okullarına hayırlı olmasını diledi.

Öğrencilerin şiirlerinin ardından okul öğrencisi 15 Temmuz temasıyla yaptığı sunumunda, ?Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik

duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nde kendilerini gönülden yad edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız? şeklinde belirtti.

Konuşmaların ardından hayırsever tarafından okul bahçesinde döktürülen lokma başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere okulun adını taşıyan şehit Hv.Plt.Yzb. Bülent Okan ile 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele eden şehitlerin ruhlarına adandı.

Lokma dağıtımında kısa bir konuşma yapan Okul Aile Birliği Başkanı Handan Akkuş, ? 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri anısına onurlu ve dik duruşları ile destan yazan şehitlerimizin ruhuna okul ve Okul Müdürümüzün katkılarıyla hayırsever velimiz tarafından lokma döktürülmüştür. Okulun ilk açılış günü 19 Eylül 2016 tarihinde Demokrasi Şehitlerimizi anma günü ve haftasında böyle bir davranış gösteren hayırsever velimize Okul Aile Birliği olarak teşekkür ediyoruz. Allah milletimizi böyle bir durumla bir daha karşılaştırmasın. Okul Aile Birliği olarak şehitlerimize rahmet dilerken, okulumuza da yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar diliyoruz? dedi.

Törenin ardından sınıflara alınan öğrencilere 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz anısına Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan kitapçıklar öğrencilere dağıtıldı.

Haber: Deniz GÜL