Lojistiğin Yükselen Değeri

Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen ?Lojistiğin Yükselen Değeri : ?Inte

Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği  AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin  de katılımıyla gerçekleşen ?Lojistiğin Yükselen Değeri : ?Intermodal Taşımacılık Stajı? kapsamında düzenlenen    ALMANYA gezisinin birinci akışı tamamlandı.

3-16 Şubat tarihleri arasında Almanya´nın Dorsten  şehrine yapılan proje akışına  ulaştırma öğretmeni Meryem ALTINKÜPLÜ, Muhasebe ve Finansman öğretmeni Nazlı GENÇ İŞÇİ ve ulaştırma Hizmetleri alanından 8 öğrenci katıldı. Öğrenciler Dorsten´de bulunan Proje ortağı Spedition Schrud´de lojistik firmasında alanlarıyla ilgili 10 günlük staj programına katıldılar. Proje kapsamında çeşitli lojistik işletmelerini ziyaret etmenin yanı sıra tarihi ve kültürel yerleri de ziyaret ettiler.

Geziye katılan ulaştırma hizmetleri alanı öğretmeni Meryem ALTINKÜPLÜ  ?Proje Kapsamında Almanya´nın eğitim sistemini yakından görme fırsatı bulduklarını, ulusal ve uluslararası lojistikte önemli bir yere sahip Almanya´nın bu alandaki işleyişini ve alanda çalışan personelin yetişme sürecini yakından izleme fırsatı bulduklarını? söyledi.

Proje kapsamında staja katılan öğrenci Emine EKSİN duygu ve düşüncelerini aktararak ?Wesel Dattcln kanalında yer alan asansör sistemini görmeye gittiğimiz zaman çok etkilendim, 1930 yılında yapılmış Almanya´nın düz ovalık olmasından yararlanmışlar karayolu taşımacılığının en aza indirmek için suni kanallar oluşturarak su yolu taşımacılığına öncelik vermişler. Su yolu taşımacılığı yapan kaptanlara ve ailelerine de ayrıcalıklar tanınmış? ifadeleri ile şaşkınlığını dile getirerek çok etkilendiğini belirtti.

Almanya´nın Dorsten şehrinde AB Erasmus+ projesi kapsamında  düzenlenen staj programının  faydalı geçtiğini söyleyen Okul Müdürü  Nevzat ŞİMŞEK: ?Ulaştırma hizmetleri alanı lojistik dalı öğrencilerimizin proje kapsamında yapmış oldukları yurtdışı staj programı onların dünyasında yeni ufukların açılmasını sağlamıştır. Her zaman olduğu gibi günümüzde de lojistik ticari hayatın önemli bir ayağıdır. Biz öğretmenlerimiz ve okul idaresi olarak öğrencilerimizin evrensel değerlere sahip dünyayı tanıyan ve alanlarında Türkiye´mizin yanı sıra dünyada da gelişmeleri takip eden ve kendini geliştiren meslek erbabı olarak yetişmelerine büyük önem veriyoruz. 2018 yılında da yine proje kapsamında muhasebe ve lojistik öğrencilerimiz İspanya ve Çekya ülkelerine staj yapmak üzere gönderilmişti. Bu sene de iki akış halinde 8 öğrenci 2 öğretmenden oluşan iki grubumuz Almanya´ya gidiyor. Birinci akışımız tamamlandı ikinci akışımız da nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Bundan sonraki süreçte de öğrencilerimizin dünya standartlarında yetişmeleri için çalışmalarımız devam edecektir? dedi.

Haber : S. Derya BOSUT