LAMİNATE

Estetik görüntü isteği insanlığın doğasından kaynaklı eskiden beri süregelen bir durumdur.

Estetik görüntü isteği insanlığın doğasından kaynaklı eskiden beri süregelen bir durumdur. Çeşitli bölgelerden kaynaklı daha güzel ve estetik görünme isteği hepimizde vardır. Dişler bu konuda üst sıralarda yer almaktadır. Çünkü günlük yaşamda karşılaştığımız kişilerde konuşurken ve gülümserken dişler ilk baktığımız yerlerdir. Bu nedenle güzel dişler hem iletişimde hem de etkileşimde çok önemlidir.

Bu konuda da günümüzün popüler tedavisi laminate dişlerdir. Yaprak porselen olarak da adlandırılırlar. Dişlerden daha az madde aşındırılması, anestezi gerektirmemesi, üstün estetik görüntü laminate dişlerin başlıca avantajlarıdır.

Bu dişlerin yapılabileceği durumlar;

-Dişler arasındaki boşlukların yani diestemaların kapatılması, kırılmış dişler,

-atrizyona uğramış yani aşınmış dişler

-sinirleri dişin minesine yakın olan dişlerde fazla kesim yapılamayacağı durumlar,

-renklenmeler

-şekil olarak bozuk olan dişler

Ancak bu durumların hepsinde laminate yapılamamaktadır. Bunların yanında hekim tarafından kontrol edilmesi gereken durumlar da vardır. Hasta iyice değerlendirilip doğru endikasyon konulmalıdır.

Laminate yapılan durumların normal metal destekli protez yani halk arasındaki ismiyle kaplama yapılan durumlara üstünlükleri bulunmaktadır.

-Hastalar daha az strese maruz kalır.

-İğneden korkan hastalarda anestezi gereksinimi olmadığı için daha konforlu işlem yapılır.

-Hassasiyet problemi çok az yaşanır.

-Geçici gereksinimi azdır.

Laminate restorasyonlar kendi içinde direk ya da indirek olarak da sınıflanırlar. Direk yapılanlar tek seansta uygulanırlar. Prova gereksinimi yoktur. Maliyeti daha düşüktür. Tamirleri nispeten daha kolaydır.

Laminate ölçüleri diğer protez ölçülerine benzemekle birlikte daha hassastır. Daha özenli ölçü alınması gerekmektedir.

Yapılan tedaviler sonunda da hastalara doğala en yakın ve en estetik sonuçları ulaştırmak mümkün olmaktadır. Maliyetli ve hassas bir tedavi olması dezavantajıdır. Ayrıca tedavi edilmeden önce yapılan uygulamalar ile hastalara tedavi sonucunu kendi dişleri üzerinde göstermek mümkün olmaktadır. Böylelikle ya beğenmezsem şüphesi de ortadan kalkmaktadır.

Estetik bir görünüme ve gülüşe kavuşmak isteyen ve dişlerinden kesim yapılmasını istemeyen kişilerde laminate doğru tercih olabilmektedir.

Sağlıklı gülüşler?

 

Sorularınız için; www.disizmir.net

                            disizmir@gmail.com