Kurtuluşun 94. Yılını Kutladık

Menemen´ in Yunan işgalinden kurtuluşunun 94´ üncü yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Kurtuluşun 94. Yılını Kutladık

Menemen´ in Yunan işgalinden kurtuluşunun 94´ üncü yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

 

İlçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümünde, Cumhuriyet Meydanı´ nda düzenlenen etkinlikte, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere özgürlük yolunda mücadele eden kahramanlarımız, gazilerimiz, şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıldı.

Cumhuriyet Meydanı´ ndaki törende İlçe Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Menemen Garnizon Komutan Vekili Topçu Albay Erkan Karan, Belediye Başkanı Tahir Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Kamil ATAY, belediye meclis üyeleri, belediye birim amir ve personeli, AKP ve CHP başkan ve yöneticileri, muhtarlar, oda başkanları, Atatürk Düşünce Derneği, kamu ve özel kurumların daire başkanları, siyaset - iş ve cemiyet dünyasından ünlü simalar ile vatandaşlar yer aldı.

 

Kutlama töreni, Belediye Başkanı Tahir Şahin´ in Atatürk Anıtına çelenk bırakması, saygı duruşu ve ardından Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız´ ın okunması ile başladı.

Menemen Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneğinin Karma halk oyunları anlamlı günde renkli görüntülere sahne oldu. Ayrıca ilçede halk oyunlarının maskotu haline gelen Küçük Kazım Zeybek Şenol, protokol ve vatandaşlar tarafından  alkış yağmuruna tutuldu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Belediye Başkanı Tahir Şahin;

 

Türk ulusu bir yandan bağımsızlık savaşı verirken bir yandan da teokratik devlet yerine laik bir devlet kurmanın savaşını veriyordu. Bu savaş, Türk Ulusunun inancı ile beraber kazanıldı. TBMM´ nin açılması ile birlikte Atatürk´ ün yeni bir devlet kurma ilkesi de böylece gerçekleştirildi. Bize bu günleri yaşatan İzmir de düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsinleri, yine bizim bugünlere gelmemizdeki bütün şehit ve gazilerimizi asla unutmayacağız.

 

Bu ulus ne demiş?

Bu devlet dün nasıl tek devlet ise bayrağının altında bugün de tek devlet kalmaya devam edecek, demiş. Bütün doğu, batı, kuzey, güney hiçbir ayrım yapmadan dil, din, ırk,  mezhep ayrımı yapmadan biz beraberiz, biz birliğiz, biz hep birlikte Türkiyeyiz biz hep birlikte kardeşiz, demiş. İşte sevgili hemşirelerimiz ben ve bizler bu ulusun birer ferdi olmaktan gurur ve onur duyuyoruz. Yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın laik Türkiye  Cumhuriyeti, yaşasın demokrasi... Hepimizin 9 Eylül Kurtuluş Bayramı kutlu olsun. Diyerek sözlerini noktaladı.

 

CHP 93. Yaşında

CHP´ nin 93´ üncü yılında Cumhuriyet Meydanı´ nda Atatürk anıtına çelenk bırakılarak saygı duruşunda bulunuldu. CHP´ nin kuruluş yıl dönemi nedeni ile CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak başkanlığındaki heyet Cumhuriyet Meydanı´ nda tebrikleri kabul etti.

 

Haber: Deniz GÜL