Kurtuluş Savaşı´nın 100. Yılını Anadolu Kadınlarıyla Anacaklar

Foça´da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Tiyatro Grubu Ulusal Kurtuluş Savaşının 100.yılını hazırladığı oyunla anacak. Oyunda tarihsel süreçte Anadolu´da efsaneleşen kadınlarla, Kurtuluş Savaşı´nın kazanılmasında çok önemli roller üstlenen Tü

 

Foça´da Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Tiyatro Grubu Ulusal Kurtuluş Savaşının 100.yılını hazırladığı oyunla anacak. Oyunda tarihsel süreçte Anadolu´da efsaneleşen kadınlarla, Kurtuluş Savaşı´nın kazanılmasında çok önemli roller üstlenen Türk kadınlarının öyküleri canlandırılacak.

Oyunu; eşi Duygu Çokgezer Görgülü´nün ?Kahraman Anadolu Kadınları Fotoğraf Sergisi´nden esinlenerek birlikte yazdıklarını belirten yönetmen Ümit Görgülü Ulusal Kurtuluş Savaşımızın 100. yılı anmalarına katkı yapmayı amaçladıklarını söyledi. Ümit Görgülü; ? Oyunda Anadolu kadınlarını ele alıyoruz. Amazonlardan başlayarak Anadolu Kadınının gücünü bugünkü gençlere göstermek istiyoruz. .Karadeniz´den Ege´ye gelen Amazon kadınlarının savaşçılığını, Selçuklu Döneminde Ahi Ocaklarının bir kolu olan Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Bacıları´nın üretimdeki rolünü, Osmanlı Döneminin sonunda ortaya çıkan kahraman Kadın Efelerimiz, Çete Ayşeler, Gördesli Makbuleler, Çiftlikli Kübralar, Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Tayyar Rahimeler, Nezahat Onbaşı ve diğerlerini anlatıyoruz. Kadim Anadolu´nun yaratılmasında erkeğinin yanında çok önemli roller alarak, canlarını feda eden kadınları ?Cennet anaların ayağı altındadır´ özdeyişi ile özdeşleştirerek sahneye taşıyoruz. Kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemde böyle bir oyun çok anlamlıdır.? dedi.

Projede, kendisiyle birlikte şube müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve hizmetlilerden oluşan 25 kişilik bir grubun rol aldığını veya görev üstlendiğini belirten Foça Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar da, eğitimcilerin sadece sınıflarında ders anlatmadığı, aktif hayatın içinde, sanatın iyileştirici ve geliştirici gücüyle sahneden de topluma seslendiği bir eser ortaya koyduklarını söyledi. Yüksel Akar; ?Bu eser eğitimci, idareci, öğrenci ve hizmetlilerin dans, şiir, müzik ve tiyatro yaptıkları birden fazla sanat disiplinini içeren müzikli danslı belgesel dramadır. Biz bu oyunla Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında İstiklal Madalyaları alacak kadar yararlılıklar göstermiş, vatan uğruna düşmanla savaşmış, gazi, şehit olmuş kahraman Türk Kadınlarını anmak ve genç kuşaklara anlatmak istiyoruz. Bu aynı zamanda 2013 Eğitim Vizyonumuzun da bir parçasıdır. Kareografisi Beden Eğitim Öğretmeni Feridun Sertkaya tarafından yapılan dansların yanı sıra, kadın öğretmenlerimiz ellerine aldıkları tahta silahlarla, daha sonra da gerçek silahlarla yaptıkları hareketlerle oyuna ayrı bir renk katmaktadırlar? dedi.

Yüksel Akar oyunun ilk gösteriminin Çanakkale Zaferi´nin kutlamaları sırasında 18 Mart 2019 tarihinde Foça´da yapılacağını, daha sonra değişik il ve ilçelerle, yurtdışında sergilenmesi için görüşmeler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Seyfi Gül