Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


KUBİLAY ANISINA ?Mazi Unutulmaz Yaşatılır?

Cumhuriyet tarihimize kara bir leke olarak geçen Kubilay olayının Menemen´de olması nedeniyle Menemenliler uzun yıllar suçlanmış ve bu suçlamalar günümüzde de devam etmektedir

 

Cumhuriyet tarihimize kara bir leke olarak geçen Kubilay olayının Menemen´de olması nedeniyle Menemenliler uzun yıllar suçlanmış ve bu suçlamalar günümüzde de devam etmektedir. Menemen´de görev yapan dönemin Kaymakamı, Belediye Başkanı ve sivil toplum kuruluşları tüm bu olumsuzluklara rağmen Atatürk İlke ve Devrimlerini sonsuza dek korumak ve yaşatmak için Kubilay´ı unutmamak adına uyanış çağrısı ile Kubilay´ın ölümünün 50. yıldönümünde geniş kapsamlı Futbol Turnuvası düzenlendi. Dönemim Menemen Kaymakamlığı önderliğinde, ilçe Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu organizasyonunda turnuva başlatılmıştı. Anılan yılda düzenlenen Kubilay Futbol Kupasına ilçe merkezi, ilçe dışı ve köylerden çok sayıda futbol takımı başvurdu. Seçilen tertip komitesi katılan takımları kura ile gruplara ayırarak eşleştirdi. 4 grup 36 takımın yer aldığı turnuvada cumartesi-pazar günleri 4´er maç oynanmasına karar verildi. 1 ay sürecek Kubilay Futbol Turnuvası karşılaşmaları Menemen top sahasında başlatıldı. Kubilay Futbol Turnuvasına katılan takımlarda her kesimden futbolcu yer alıyordu. Zımparayı andıran toprak zeminde bir çok engelleri aşan oyuncuların forması, donu, tozluğu ve ayakkabısı dört dörtlük olmasa da yağmur çamur vız geliyordu. Karşılaşmaları Futbol Federasyonun resmi hakemleri yönetiyordu. Vatandaşlar karşılaşmaları ücretsiz izliyordu. Toprak tribünde yer sofraları kurulur, bu ortamda maçlar piknik havasında geçerdi. Takıma şampiyonluk kupası, ikincilik, üçüncülük ve centilmenlik kupası verilmişti.

50. yıldönümü anısına gerçekleştirilen Kubilay Futbol Turnuvasının gururu hepimizin. Uyanış çağrısı kapsamındaki Futbol Turnuvası amacına uygun olarak maziyi yaşatmıştı.

Kalım Sağlıcakla?

RESİMLER

 

Foto1: Kubilay´ın vesikalık resmi

 

Foto2: Kubilay 50. Yıldönümü Turnuva maçları kupürü Halaç Mustafa´nın arşivinden

 

Foto3: Kubilay Futbol Turnuvasını yöneten resmi hakemler

 

Foto4: Kubilay Futbol Turnuvasına katılan Gençler Gücü

 

Foto5: Yanıkköy Futbol Takımı

 

Foto6: Türkelli Futbol Takımı

 

Foto7: Kasımpaşa Futbol Takımı