Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Kitap Okuma Ödülü

Menemen Kaymakamlığının düzenlemiş olduğu ?Bir Kitap Oku Bir Tişört Kazan? Projesinin Ödül Töreninde, kitap okuyan öğrenciler tişört kaptı.

Kitap Okuma Ödülü

Menemen Kaymakamlığının düzenlemiş olduğu ?Bir Kitap Oku Bir Tişört Kazan? Projesinin Ödül Töreninde kitap okuyan öğrenciler tişört kaptı.

Yaklaşık 4 ay öncesi Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, ilçedeki öğretim kurumlarına gönderdiği genelgesinde ?Bir Kitap Oku Bir Tişört Kazan? adlı bir kampanya başlatmıştı. Okuma sevgisi taşıyan çocuklarımızın okuduğu herhangi bir kitabın el yazısıyla yazılmış 10 sayfalık özetini belirlenen tarihlerde okul müdürlükleri ve milli eğitim müdürlüğüne teslim edilen kitap özetleri ilçe milli eğitim müdürlüğünde oluşan heyet tarafından belirlendi. Kitap özetleri değerlendirmeden geçti. Kampanyanın sona ermesi dolayısıyla İlçe Kaymakamı Gülihsan Yiğit, İzmir Valisi Mustafa Toprak´ın himayelerinde 20 nisan Salı günü OÇEM´de ?Bir Kitap Oku Bir Tişört Kazan? Projesinin Ödül Töreni düzenlendi.

Törene; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Menemen Belediye Başkanı Danışmanı Abdurrahman Demirci, Emniyet Müdürü Kamil Atay, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erol Şimşek, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ramazan Uyanık, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, Sağlık Müdürü Semra İper, sponsor firma Behçet Işık, Belediye Meclis Üyesi Hülya Özenoğlu, OÇEM Müdür Sadettin Akçi, okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

80. Yıl Kongre Merkezinde davetlilerin yerlerini almasıyla program sunucuları Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Sibel Aktaş ve Reşat Aslan´ın sunumu ile ödül töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Hayal kırıklığı yaratsa da?

Günün anlam ve önemini beliren konuşmasını yapmak üzere İlçe Kaymakamı Gülihsan Yiğit kürsüye gelerek, ?Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer. Uygarlığın temeli kitaptır. Kitaplar hiç aldatmayan dostlardır, gerçeğinden hareketle çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak için " bir kitap oku, bir tişört kazan? kampanyasını başlattık. Her ne kadar hediyemiz küçük olsa da, ilçemizde toplam dokuz bin beş yüz ortaokul öğrencisinden iki yüz öğrenci katılmış olması bizde hayal kırıklığı yaratsa da bu faaliyetimizin çocuklarımızı okuma alışkanlığı kazandırmada ne kadar önemli bir adım olduğu anlaşılmıştır. İnsan için en etkili öğrenme yolu okumaktır. Okumanın bizlere sayısız faydası vardır. Okuyan insanlar dünyaya ve olaylara farklı açıdan bakar. Her kitap size başka hayatlar, başka insanlar, başka karakterler hakkında yeni fikirler kazandıracak. Böylece empati yeteneğiniz gelişecek ve çok daha açık fikirli bir insan olacaksınız.  Kitaplarla kimi zaman uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara seyahat ederiz; yeni arkadaşlıklar kurar, kimi zaman hüzünlerimizi kimi zaman neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşır, hiç tanımadığımız evlere konuk oluruz.

Zaten Yüce yaratanın ilk buyruğu da oku değil midir, yaradılışımızın nedenini bilmek, madde âleminden sıyrılıp içsel âleme ulaşmak; iyiliği, güzelliği, doğruluğu keşfetmek istiyorsak okumalıyız .  İşte o zaman, Atatürk´ün gösterdiği muasır medeniyet hedefine ulaşacağız ve ancak o zaman ecdadımıza lâyık torunlar olacağız? dedi.

Vali Mustafa Toprak da konuşmasında, ?Bugün burada böylesi ulvi bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Başta ilçe Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen milli eğitim camiamıza teşekkür ederim. Okumanın bizleri ne kadar ileriye taşıdığını biliyoruz. Bilgi düzeyini belirlemede okumanın önemi tartışılmaz. Okuma düşünceleri olgunlaştırır, bizleri motive ediyor, hayata bağlıyor ve ufkumuzu açıyor. Bilgi toplumların gelişmişlik ölçüsüdür. Çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkabilmemizin yegane yolu insanlarımızı okumaya ve bilim ve teknolojiye yönlendirmekten geçmektedir. Bu bakımdan ülke olarak okuyan, bilgiye ulaşabilen, bilgisini paylaşabilen bireylere ihtiyacımız büyüktür. Maalesef veriler durumumuzun pekte iç acıcı olmadığını gösteriyor. Dolayısıyla Türk milleti olarak bu durumu göz önüne alarak yeni tedbirler almalıyız? şeklinde okumanın önemine işaret etti.

Konuşmanın ardından Cumhuriyet Ortaokulundan Serap Akgünlü, Bülent Okan Ortaokulundan Merve Yörük ve OÇEM´den Hasan Karaman kitap özetlerini okudular.

Ödül töreninde verilecek tişörtlerin sponsorluğunu üstlenen  Zaro Tekstil firma sahibi Behçet Işık plaketini İzmir Valisi Mustafa Toprak´ın elinden aldı. Kitap okuyan öğrencilere de Vali-Kaymakam ve protokol tarafından ödülleri verildi.

Ödül töreninin ardından günün anısına toplu fotoğraf çektirilmesiyle program sona erdi.

Böylece ?Bir Kitap Oku Bir Tişört Kazan? ödül töreni 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi öğrencilere çifte bayram yaşattı.

Haber: Ali Rıza KEMER