Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


KARARLAR OYBİRLİĞİYLE

Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı meclis üyeleri, DSİ 2. Bölge 21. Şube Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğü temsilcileri, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´ın da katılımıyla Birlik Toplantı Salonu´nda 30 Kasım 2017

Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı meclis üyeleri, DSİ 2. Bölge 21. Şube Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğü temsilcileri, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal´ın da katılımıyla Birlik Toplantı Salonu´nda 30 Kasım 2017 Perşembe günü yapıldı.

Gündem maddelerine geçilmeden önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız söylendi.

Gündemin ilk maddesinde 2018 mali yılı tahmini bütçesinin görüşülmesine geçildi. Sağ Sahil Sulama Birliği Personeli Yeşim Calp bütçe kalemlerini okumasının ardından oybirliği ile bütçe kabul edildi.

6172 Sayılı Birlik Yasası´na göre birlik bünyesinde gerçekleşecek olan çalışmalar, hizmet alımları ve harcamaların yapılabilmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesine oybirliği ile karar verildi.

Geçen yıl da olduğu gibi, birliğin sulama hizmetini yerine getirebilmesi adına yapılması gereken bakım-onarım giderleri için 2018 yılında kullanılmak üzere borç kullanımı oybirliğiyle mecliste kabul edildi.

Geçici işçi çalıştırılması konusunda her yıl karar alındığı üzere, 2018 yılı için 1 geçici işçi vizesi de meclisten oybirliği ile geçti.

Birliğin işlerinin yürütülmesi için çalıştırılması gereken personelle ilgili politikaları tespit etmek ve çalıştırılacak personelle sözleşme akdi yapmak ve huzur hakları için başkana yetki verilmesine oybirliği ile karar verildi.

Gündemin 7. maddesinde 2017 yılı Denetim Kurulu Raporları mevzuat gereği oylamaya sunulmayarak bilgilendirmede bulunuldu. Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Veli Kan, bu konuda emek verenlere ve kendisine destek veren meclis üyelerine teşekkürlerini iletti.

Gündemin son maddesi olan Dilek ve Temennilerde söz alan Birlik Başkanı Kan, meclis ve yönetim kurulu üyeleri ile çalışanların desteklerini her daim hissettiğini belirterek, ?Elimizden geldiği kadarıyla imkanlarımız ölçüsünde hep birlikte bir şeyler yaptık. Bunun için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. İnşallah önümüzdeki yıl suyumuz da yeterli olur ve yine bu hizmetlerimiz devam eder. Sıkıntılarımız olsa da elbirliği ile bunları aşmaya gayret ediyoruz? dedi.

?Suyumuz yok denecek kadar az?

Göl ve barajdaki su durumu hakkında da bilgilendirmede bulunan Kan, ?Barajımızdaki su durumu şu an oldukça düşük, suyumuz yok denecek kadar az. Gölmarmara´da zaten sıkıntımız geçen yıl başladı. Oradan gelen ana damara Gördes Barajı kuruldu. O damar kesildiği için Gölmarmara konusunda bizler için sıkıntı büyük. Gölmarmara olmazsa bizleri zor günler bekliyor. Demirköprü Barajı´ndan aldığımız su bize yetmiyor. O anlamda Gölmarmara´dan destek yapıyoruz. Bu nedenle önümüzdeki yıl inşallah yağışlarımız iyi olur. Çiftçi arkadaşlarımızın da bildiği gibi Menemen Ovasında bu yıl geçen yıllara göre buğday ekiminde ciddi oranda azalma görülmekte. Pamuk fiyatlarının da iyi olması çiftçimizin buğdaydan pamuğa yönelmesine sebep oldu. İnşallah beklenen ve istenen kış yağmurları gelir ve biz de çiftçiler olarak su sıkıntısı çekmeyiz. 2018 yılının çiftçilerimize bol kazanç ve bereket getirmesini temenni ederim? dedi.

Haber: Erhan ÖZALP