KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.
Tarih: 2.11.2018 12:35:03/ 697okunma / 0yorum

Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.

Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki 54 hektar işletme ruhsatlı alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından İzmir 6´ıncı İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti. Bu karardan 2 ay sonra şirket proje alanını 24 hektardan 14 hektara düşürerek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesildi. Doğa katliamına seyirci kalmayan Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu, geçtiğimiz Pazar günü Alaniçi Mahallesi´nde şenlik ve basın açıklaması düzenleyerek, İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararının uygun olmadığı kanaatine varan Bilirkişi Raporu´nu kamuoyuyla paylaştı. “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verilen Bilirkişi Raporu´nun ardından mahkemeden iptal kararı verilmesini bekleyen yöre halkı ağaç kıyımına son verilmesi için yetkililere seslendi.  Müjdeli bilirkişi raporu sevinciylevatandaşlar; zeybek oynayıp, şiirler ve türkülerle bu haberi kutladılar. İmece ile dökülen lokma şenliğe renk kattı.

Alainiçi Mahalle meydanında vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasına; CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Suha Barlak, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, Muhtarlar ile Emiralem, Alaniçi ve çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

Bilirkişi Raporu tehlikeyi ortaya koydu…

47 sayfalık Bilirkişi Raporu içeriği hakkında vatandaşları bilgilendiren Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformundan Avukat Diler Bosut Güven, “Dava konusu tesis ve ocağın faaliyete geçmesiyle, geçim kaynakları ortadan kalkacak ve zarar görecektir. İşletmenin faaliyeti sırasında ormana zarar vereceği, çevre ve gürültü kirliliği yaratacağı, İzmir iline içme suyu sağlayacak olan Değirmendere Barajı´nın orta ve uzun mesafede koruma alanında kaldığı, bu nedenle içme ve kullanma suyu havzasını etkileyeceği açıktır diyor bilirkişiler. Ocakta yapılacak patlamalar, mevsimsel akışlı dere kaynaklarını ve bu kaynakların besleyeceği Değirmendere Barajı´nı olumsuz yönde etkileyeceği aşikardır diyor bilirkişilerimiz. Maden Ocağının işletmeye geçmesiyle orman dokusuna, yöredeki zengin bitki ve hayvan varlığına, yol kenarındaki yerleşim alanlarına olumsuz etkileri olacaktır demiş bilirkişilerimiz. Burası bir su toplama havzasıdır, dinamitler patladığında yer altı suları kaçacaktır demiştir bilirkişilerimiz. Bilirkişi raporuna göre; yargının ikinci kez iptal edeceği aşikar olan bu taş ocağı projesi nedeniyle ağaçların katledilmesine derhal son verilmesi için yetkililere sesleniyoruz” diye konuştu.

POLAT; “Kar amacıyla doğayı tahrip eden insanlara karşıyız”

Doğa katliamına ‘Dur´ demek için verilen mücadelede Menemenlileri yalnız bırakmayarak, Alainiçi Mahallesindeki 3. toplantıya da katılan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Menemenlilerin yanı sıra Karşıyaka ve Çiğli´liler de bu mücadeleye destek vermeye başladılar. Karagöl´ün yaşamlarının bir parçası olduğunu biliyorlar. Bizler yaşamı savunuyoruz. Kar amacıyla doğayı tahrip eden insanlara karşıyız. Kefenin cebi yok, nereye götüreceksiniz bu paraları. Yüzlerce yıllık ağaçlar, binlerce yılda oluşmuş doğa kar amacıyla katlediliyor. Buradan çıkarılacak maden de değerli bir maden değil, sadece mıcır, kalker çıkaracaklar. Zaten değerli olsa da fark etmez. İnsan olanın içinin kanamaması mümkün değil. Buradan maden ocağını işletmek isteyen şirkete sesleniyorum,  duyuyorsunuz raporları. Raporlar ne kadar haksız olduğunuzu, ne kadar hukuksuz olduğunuzu gösteriyor. Bırakın bu ahlaksızlığı, ağaçları kesmeyi, pervasızca doğayı katletmeyi bırakın. Hep beraber mücadelemizi daha da büyüterek, eminim ki bu gözlerini para hırsı bürümüş insanlara dur diyebileceğiz. Çocuklarımıza, torunlarımıza bu doğayı borçluyuz biz, onlara bırakacağız. Hiç kimseden korkmuyoruz.  Bu madeni kimlerin işleteceğini, hangi iş kolunda hizmet etiklerini biliyoruz. Onlara açık bir çağrıda bulunuyoruz, tehdit etmiyoruz. Bundan vazgeçmezlerse eğer, bunun zararını misli misli çekerler. Çünkü Egeliler, Türkiyeliler ormanına ve doğasına sahip çıkan şirketleri seviyorlar. Aynı iş kolunda diğer firmalar doğa ve çevre konusunda duyarlılık göstererek prestij kazandılar. Bugünden sonra bilsinler ki; eğer bir tane daha ağaç kesilirse tüm Türkiye´de deşifre edeceğiz onları” diye konuştu.

Menemen´de örnek birliktelik….

Siyasi parti, dil, mezhep, ırk gibi ayrımlara bakılmaksızın konu çevre olunca Menemen´de güzel bir birliktelik yakalandığını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen´de birliği, beraberliği, kardeşliği hep birlikte yaşıyoruz, inşallah da hep birlikte yaşatacağız. Herkesin çok büyük emeği var burada. Belediye Meclisi´nde bu konuyu gündeme getirdiğimizde, ‘Karagöl´üme Dokunma´ sloganını gündeme getiren MHP´li Meclis Üyemiz Tanzer Sucu´dan başkası değildir. Bugün bilirkişi raporunun olumlu gelmesi, bizim mücadelemizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu mücadeleye Menemen´de ne kadar sivil toplum örgütü varsa, 65 mahalle muhtarımızın tamamı hepsi birebir destek sundular. Hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Çevre dediğinizde AKP, CHP, MHP, HDP hiçbirisi bizim aklımıza gelmez. Belediye Meclisi´mizde bir kardeşimiz daha var ki, AK Parti´li Belediye Meclis Üyemiz Mehmet Yıldız. Bu ağaçlar kesilmesin, bu oksijen buradan gitmesin diye biz nereye gittiysek, ‘Bu CHP´ye yarıyor´ demeden hep yanımızda oldu ve destek verdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu birlik ve beraberlik devam edecek” diye konuştu.

Başkan ŞAHİN; “Karagöl´e dokundurtmadık, dokundurtmayacağız

Karagöl yakınında kalker ocağı için gerekli görülmeyen ÇED Raporu´nun, İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin Emiralem´de bölgenin su ihtiyacını karşılamak için kurmayı planladığı Değirmendere Barajı için 10 yıldır gerekli görüldüğüne dikkat çeken Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu maden ocağı için ‘ÇED raporu gerekli değildir´ diyerek maden işletme ruhsatı alınmış. Halbuki içeceğimiz, topraklarımızı sulayacağımız suyu temin edeceğimiz Emiralem Değirmendere Barajı için 10 yıldan bu tarafa ‘ÇED raporu gereklidir´ deniyor. Doğru tektir, burada maden ocağı ruhsatı verilebilmesi için ‘ÇED raporu gereklidir´ kararını veren tüm bilirkişilerimize yürekli bir alkış gönderiyoruz. Biz 20 yıldan bu tarafa çevre ile ilgili ne kadar eylem varsa içinde olduk. Daha Belediye Başkanı olmadan, 1999 yılından önce ‘Gediz ölmesin, öldürmesin´ diyerek eylemlere katıldım. Bundan sonra da hep yanınızda olacağım. Mücadelemiz bitmedi, daha yeni başladı. Biz bu Karagöl´e dokundurtmadık, dokundurtmayacağız. Yaşasın çevre.”

Karşıyaka ve Çiğli´den destek geldi

Basın açıklamasına destek veren Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan; “Köyün dibinde taş ocağı olur mu? Şehirler betonlaştı, herkes yaşanılabilir bir köyde temiz hava alalım, rahat edelim diyor. Şehirleri batırdık, köylere mi sıra geldi? Onun için karşı çıkıyoruz hep beraber. Siz karşı çıktıktan sonra, hiçbir kuvvet burada taş ocağı açtıramaz. Bizler de sizlerin dostlarınız olarak yanınızda olacağız, destekçiniz olacağız” diye konuştu.

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Suha Barlak ise konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Doğanın korunması, çevrenin yaşatılması artık dünyanın en az gelişmiş ülkelerinde bile en önemli savaşlardan biri olmuştur. Türkiye´de özellikle 16 yıldan beri çevreye, doğaya karşı gösterilen özensizliğe karşı bugünkü direnişin önemli bir gösterge olduğuna inanıyorum. Davanızda başarılar diliyorum.”

Halk sağlığı tehlikede..!

Karagöl yakınında kurulacak kalker ocağının oluşturacağı tehditler konusunda İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Başkanı Dr. Oya Otyıldız açıklamalarda bulundu. Hekimlerin öncelikli görevinin hastayı tedavi etmek değil, hastalıkları önlemek olduğuna dikkat çeken Otyıldız; “Temiz su ve hava olmadan sağlıklı yaşam mümkün değildir. Burada patlatılacak dinamitler sonrası çok küçük parçacıklar havaya dağılacak ve bunları nefes yoluyla akciğerlerimize alacağız. Akciğer hastalığının önlenmesi için sizin bu destansı çabanızı yürekten destekliyoruz” dedi.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Suphi Toprak ise, kalker ocağında patlatılacak dinamitlerin oluşturacağı sesin anne karnındaki bebekleri de etkileyeceğine dikkat çekerek; “28 yıl boyunca anne karnındaki bebekler bu sesi ve bu sesi duyan annelerin hızlanan kalp atışlarını duyacak, kaygılı insanlar olarak doğup büyüyecekler” dedi.

Basın açıklamasının ardından yöre sakinlerinden Dilara Tekin ve Mehmet Çoban kaleme aldıkları duygu dolu şiirleriyle katılımcılara seslendiler. Emiralem-Kır Mahalle´den Nihat Arıcı ise Nazım Hikmet´in Bu Memleket Bizim şiiriyle, kızı ODTÜ´lü Ege Yağmur Arıcı da “Geleceğimize sahip çıkmak için buradayız” ifadesiyle duygu ve düşüncelerini dile getirdi. 

Son olarak Çaltı Muhtarı Gürol Kaplan, “Buraya katılanlar yaşamın yanındayız mesajını veriyor aslında. Bu dayanışmayı hep birlikte bilimiyle, sanatıyla, köylüsüyle, çobanıyla birlikte sürdüreceğiz” dedi. Çaltı efeleri ve Alaniçi efelerinin Harmandalı gösterisinin ardından Faruk Güney, Cengiz Yıldız ve Serap Göynük´ten oluşan saz ekibi katılımcılara türkülerden bir demet sundu.

Buradaki etkinlikten sonra ormanlık alanda jandarma gözetiminde incelemelerde bulunuldu. Burada yaşanan doğa tahribatı katılımcıları derinden üzdü.

Haber: S. Derya BOSUT

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KARAGÖL ORMAN KATLEDİLMESİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
E-Gazete
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ