KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.
Tarih: 2.11.2018 12:35:03/ 470okunma / 0yorum

Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.

Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki 54 hektar işletme ruhsatlı alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından İzmir 6´ıncı İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti. Bu karardan 2 ay sonra şirket proje alanını 24 hektardan 14 hektara düşürerek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesildi. Doğa katliamına seyirci kalmayan Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu, geçtiğimiz Pazar günü Alaniçi Mahallesi´nde şenlik ve basın açıklaması düzenleyerek, İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararının uygun olmadığı kanaatine varan Bilirkişi Raporu´nu kamuoyuyla paylaştı. “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verilen Bilirkişi Raporu´nun ardından mahkemeden iptal kararı verilmesini bekleyen yöre halkı ağaç kıyımına son verilmesi için yetkililere seslendi.  Müjdeli bilirkişi raporu sevinciylevatandaşlar; zeybek oynayıp, şiirler ve türkülerle bu haberi kutladılar. İmece ile dökülen lokma şenliğe renk kattı.

Alainiçi Mahalle meydanında vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasına; CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Suha Barlak, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, Muhtarlar ile Emiralem, Alaniçi ve çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

Bilirkişi Raporu tehlikeyi ortaya koydu…

47 sayfalık Bilirkişi Raporu içeriği hakkında vatandaşları bilgilendiren Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformundan Avukat Diler Bosut Güven, “Dava konusu tesis ve ocağın faaliyete geçmesiyle, geçim kaynakları ortadan kalkacak ve zarar görecektir. İşletmenin faaliyeti sırasında ormana zarar vereceği, çevre ve gürültü kirliliği yaratacağı, İzmir iline içme suyu sağlayacak olan Değirmendere Barajı´nın orta ve uzun mesafede koruma alanında kaldığı, bu nedenle içme ve kullanma suyu havzasını etkileyeceği açıktır diyor bilirkişiler. Ocakta yapılacak patlamalar, mevsimsel akışlı dere kaynaklarını ve bu kaynakların besleyeceği Değirmendere Barajı´nı olumsuz yönde etkileyeceği aşikardır diyor bilirkişilerimiz. Maden Ocağının işletmeye geçmesiyle orman dokusuna, yöredeki zengin bitki ve hayvan varlığına, yol kenarındaki yerleşim alanlarına olumsuz etkileri olacaktır demiş bilirkişilerimiz. Burası bir su toplama havzasıdır, dinamitler patladığında yer altı suları kaçacaktır demiştir bilirkişilerimiz. Bilirkişi raporuna göre; yargının ikinci kez iptal edeceği aşikar olan bu taş ocağı projesi nedeniyle ağaçların katledilmesine derhal son verilmesi için yetkililere sesleniyoruz” diye konuştu.

POLAT; “Kar amacıyla doğayı tahrip eden insanlara karşıyız”

Doğa katliamına ‘Dur´ demek için verilen mücadelede Menemenlileri yalnız bırakmayarak, Alainiçi Mahallesindeki 3. toplantıya da katılan CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Menemenlilerin yanı sıra Karşıyaka ve Çiğli´liler de bu mücadeleye destek vermeye başladılar. Karagöl´ün yaşamlarının bir parçası olduğunu biliyorlar. Bizler yaşamı savunuyoruz. Kar amacıyla doğayı tahrip eden insanlara karşıyız. Kefenin cebi yok, nereye götüreceksiniz bu paraları. Yüzlerce yıllık ağaçlar, binlerce yılda oluşmuş doğa kar amacıyla katlediliyor. Buradan çıkarılacak maden de değerli bir maden değil, sadece mıcır, kalker çıkaracaklar. Zaten değerli olsa da fark etmez. İnsan olanın içinin kanamaması mümkün değil. Buradan maden ocağını işletmek isteyen şirkete sesleniyorum,  duyuyorsunuz raporları. Raporlar ne kadar haksız olduğunuzu, ne kadar hukuksuz olduğunuzu gösteriyor. Bırakın bu ahlaksızlığı, ağaçları kesmeyi, pervasızca doğayı katletmeyi bırakın. Hep beraber mücadelemizi daha da büyüterek, eminim ki bu gözlerini para hırsı bürümüş insanlara dur diyebileceğiz. Çocuklarımıza, torunlarımıza bu doğayı borçluyuz biz, onlara bırakacağız. Hiç kimseden korkmuyoruz.  Bu madeni kimlerin işleteceğini, hangi iş kolunda hizmet etiklerini biliyoruz. Onlara açık bir çağrıda bulunuyoruz, tehdit etmiyoruz. Bundan vazgeçmezlerse eğer, bunun zararını misli misli çekerler. Çünkü Egeliler, Türkiyeliler ormanına ve doğasına sahip çıkan şirketleri seviyorlar. Aynı iş kolunda diğer firmalar doğa ve çevre konusunda duyarlılık göstererek prestij kazandılar. Bugünden sonra bilsinler ki; eğer bir tane daha ağaç kesilirse tüm Türkiye´de deşifre edeceğiz onları” diye konuştu.

Menemen´de örnek birliktelik….

Siyasi parti, dil, mezhep, ırk gibi ayrımlara bakılmaksızın konu çevre olunca Menemen´de güzel bir birliktelik yakalandığını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Menemen´de birliği, beraberliği, kardeşliği hep birlikte yaşıyoruz, inşallah da hep birlikte yaşatacağız. Herkesin çok büyük emeği var burada. Belediye Meclisi´nde bu konuyu gündeme getirdiğimizde, ‘Karagöl´üme Dokunma´ sloganını gündeme getiren MHP´li Meclis Üyemiz Tanzer Sucu´dan başkası değildir. Bugün bilirkişi raporunun olumlu gelmesi, bizim mücadelemizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Bu mücadeleye Menemen´de ne kadar sivil toplum örgütü varsa, 65 mahalle muhtarımızın tamamı hepsi birebir destek sundular. Hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Çevre dediğinizde AKP, CHP, MHP, HDP hiçbirisi bizim aklımıza gelmez. Belediye Meclisi´mizde bir kardeşimiz daha var ki, AK Parti´li Belediye Meclis Üyemiz Mehmet Yıldız. Bu ağaçlar kesilmesin, bu oksijen buradan gitmesin diye biz nereye gittiysek, ‘Bu CHP´ye yarıyor´ demeden hep yanımızda oldu ve destek verdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu birlik ve beraberlik devam edecek” diye konuştu.

Başkan ŞAHİN; “Karagöl´e dokundurtmadık, dokundurtmayacağız

Karagöl yakınında kalker ocağı için gerekli görülmeyen ÇED Raporu´nun, İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin Emiralem´de bölgenin su ihtiyacını karşılamak için kurmayı planladığı Değirmendere Barajı için 10 yıldır gerekli görüldüğüne dikkat çeken Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu maden ocağı için ‘ÇED raporu gerekli değildir´ diyerek maden işletme ruhsatı alınmış. Halbuki içeceğimiz, topraklarımızı sulayacağımız suyu temin edeceğimiz Emiralem Değirmendere Barajı için 10 yıldan bu tarafa ‘ÇED raporu gereklidir´ deniyor. Doğru tektir, burada maden ocağı ruhsatı verilebilmesi için ‘ÇED raporu gereklidir´ kararını veren tüm bilirkişilerimize yürekli bir alkış gönderiyoruz. Biz 20 yıldan bu tarafa çevre ile ilgili ne kadar eylem varsa içinde olduk. Daha Belediye Başkanı olmadan, 1999 yılından önce ‘Gediz ölmesin, öldürmesin´ diyerek eylemlere katıldım. Bundan sonra da hep yanınızda olacağım. Mücadelemiz bitmedi, daha yeni başladı. Biz bu Karagöl´e dokundurtmadık, dokundurtmayacağız. Yaşasın çevre.”

Karşıyaka ve Çiğli´den destek geldi

Basın açıklamasına destek veren Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan; “Köyün dibinde taş ocağı olur mu? Şehirler betonlaştı, herkes yaşanılabilir bir köyde temiz hava alalım, rahat edelim diyor. Şehirleri batırdık, köylere mi sıra geldi? Onun için karşı çıkıyoruz hep beraber. Siz karşı çıktıktan sonra, hiçbir kuvvet burada taş ocağı açtıramaz. Bizler de sizlerin dostlarınız olarak yanınızda olacağız, destekçiniz olacağız” diye konuştu.

Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Hamdi Suha Barlak ise konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Doğanın korunması, çevrenin yaşatılması artık dünyanın en az gelişmiş ülkelerinde bile en önemli savaşlardan biri olmuştur. Türkiye´de özellikle 16 yıldan beri çevreye, doğaya karşı gösterilen özensizliğe karşı bugünkü direnişin önemli bir gösterge olduğuna inanıyorum. Davanızda başarılar diliyorum.”

Halk sağlığı tehlikede..!

Karagöl yakınında kurulacak kalker ocağının oluşturacağı tehditler konusunda İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu Başkanı Dr. Oya Otyıldız açıklamalarda bulundu. Hekimlerin öncelikli görevinin hastayı tedavi etmek değil, hastalıkları önlemek olduğuna dikkat çeken Otyıldız; “Temiz su ve hava olmadan sağlıklı yaşam mümkün değildir. Burada patlatılacak dinamitler sonrası çok küçük parçacıklar havaya dağılacak ve bunları nefes yoluyla akciğerlerimize alacağız. Akciğer hastalığının önlenmesi için sizin bu destansı çabanızı yürekten destekliyoruz” dedi.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Suphi Toprak ise, kalker ocağında patlatılacak dinamitlerin oluşturacağı sesin anne karnındaki bebekleri de etkileyeceğine dikkat çekerek; “28 yıl boyunca anne karnındaki bebekler bu sesi ve bu sesi duyan annelerin hızlanan kalp atışlarını duyacak, kaygılı insanlar olarak doğup büyüyecekler” dedi.

Basın açıklamasının ardından yöre sakinlerinden Dilara Tekin ve Mehmet Çoban kaleme aldıkları duygu dolu şiirleriyle katılımcılara seslendiler. Emiralem-Kır Mahalle´den Nihat Arıcı ise Nazım Hikmet´in Bu Memleket Bizim şiiriyle, kızı ODTÜ´lü Ege Yağmur Arıcı da “Geleceğimize sahip çıkmak için buradayız” ifadesiyle duygu ve düşüncelerini dile getirdi. 

Son olarak Çaltı Muhtarı Gürol Kaplan, “Buraya katılanlar yaşamın yanındayız mesajını veriyor aslında. Bu dayanışmayı hep birlikte bilimiyle, sanatıyla, köylüsüyle, çobanıyla birlikte sürdüreceğiz” dedi. Çaltı efeleri ve Alaniçi efelerinin Harmandalı gösterisinin ardından Faruk Güney, Cengiz Yıldız ve Serap Göynük´ten oluşan saz ekibi katılımcılara türkülerden bir demet sundu.

Buradaki etkinlikten sonra ormanlık alanda jandarma gözetiminde incelemelerde bulunuldu. Burada yaşanan doğa tahribatı katılımcıları derinden üzdü.

Haber: S. Derya BOSUT

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KARAGÖL ORMAN KATLEDİLMESİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
Geçen hafta bahsettiğim gibi diş hekimine başvuru sebebi genellikle ağrıdır
GERÇEK ÖLÜM
GERÇEK ÖLÜM
Ölüm gerçeği ile ilk karşılaştığımda henüz altı yaşındaydım. O gün derin bir üzüntü hissettiğimi hatırlıyorum.
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
Son yıllarda gündemi meşgul eden konularından birisi de “deve sidiği içmenin peygamberimiz tarafından önerildiği” konusundaki konuşmalar, açıklamalardır. Günümüzde devenin sidiğini içmenin dinen tavsiye edildiğini savunan birçok şahıs var.
ON KASIM
ON KASIM
Üzgün bugün vatan ulus Edirne´den Van´a yurdumuz Üzgün Ankara albayrağımız VATAN BAŞIN SAĞOLSUN
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtıldı.
KARAGÖL´E DOKUNMA
KARAGÖL´E DOKUNMA
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Menemen´den STK´lar ve farklı siyasi parti temsilcilerden oluşan heyet, “katliama dur” diyenlere teşekkür etmek için Ankara´ya ziyaret gerçekleştirdi.
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Menemen Muharip Gaziler Derneği İlçemiz Kaymakamı Mustafa Özkaynak´ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
2017 yılından bu yana Menemen Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Op. Dr. Yalçın Yıldırım, AK Parti´den Menemen Belediye Başkan Aday Adaylığı için dosyasını geçtiğimiz salı günü ilçe teşkilatına sundu.
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
Trafikte gerçekleşen yeni düzenlemeleri şoför esnafı ve kamuoyu ile paylaşmak amacıyla gazetemize açıklamada bulunan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu öncelikle taksici esnafını kapsayan yeni düzenlemelerle sözlerine başlayarak, “Ülke çapında tüm taksici esnafına yönelik yapılan yeni çalışmayı bakanlık düzenledi.
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz lider Menemen Belediyespor, evinde Bugsaşspor´u 4-0 yenerek son 7 maçta 6´ncı galibiyetini elde etti.
1950  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - AĞUSTOS)
1950 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında Demokrat Parti İzmir Milletvekili Behzat Bilgin´in Menemenli çiftçilerimizin sorunlarına gösterdiği ilgi ve alaka gelmektedir. Bilgin, sayısız kez Menemen ve köylerini ziyaret ederek notlar almış ve bunları bakanlıklara bildirme sözü vermiştir.
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 65 yıldır üretenin yanında yer alan Şekerbank, Menemen Ziraat Odası ile protokol imzaladı. Banka imzalanan protokol kapsamında, bölge üreticilerinin nakit ihtiyaçlarını uygun faiz oranlarıyla karşılıyor ve kredi geri ödemelerini yılda bir hasat zamanında yapmalarına imkân sağlıyor.
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
6 Kasım 2018 tarihinde, İzmir Barosu Menemen Temsilcisi´nin seçimi yapıldı. Menemen´de görev yapan avukatların katılımı ile gerçekleşen seçimler sonucunda, iki yıldır bu görevi yürüten Av. Koray Yücel, oybirliği ile tekrar seçildi.
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
Diş tedavilerinizi yaptırırken önceliğiniz kendi dişlerinizi korumak olmalı. Ne yazık ki diş hekimine başvurma sebebimiz bizim ülkemizde ağrı ve diş eksikliği. Koruyucu uygulamalar önceliğimiz değil.
İYİ BİR DİLEK
İYİ BİR DİLEK
Allah iyi insanlarla karşılaştırsın… Bahçede oynayan Elfe, Sarp, mama sandalyesinde Arya.
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
Geçen pazar Alaniçi Köyü´nde yapılan “Karagöl´de ağaç kıyımına son” temalı köy şenliğine katıldım ve bir konuşma yaptım. Önceleri gibi bu konularda kahvehane buluşmaları, basın açıklamaları yapılmıştı.
MUKADDES TOPRAK
MUKADDES TOPRAK
ALBAYRAKLA SÜSLÜ VATANSIN TÜRKİYEMSİN CENNET CİHANSIN YÜREKLERDE SEVGİSİN CANSIN
CUMHURİYET COŞKUSU
CUMHURİYET COŞKUSU
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK´ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet´imizin kuruluşunun 95´inci yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekti.
ADD´den Cumhuriyet Balosu
ADD´den Cumhuriyet Balosu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Orhan Hovardakaya ile Karşıyakalı Orhan´ın Yeri diye bilinen Kumtepe mevkiindeki çiftliğinde sohbet ettik.
AK PARTİ´YE YENİ BAŞKAN
AK PARTİ´YE YENİ BAŞKAN
AK Parti Genel Merkez´in takdiriyle İlçe Başkanı olarak atanan Muzaffer Yüksel, geçtiğimiz cuma günü göreve başladı.
İzmir
15 Kasım 2018 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
15 °C
7 °C
Cuma
Bulutlu
15 °C
7 °C
Cumartesi
Sağanak
16 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4625
EURO
6.1622
E-Gazete
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ