Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


?Kalifiye Eleman Bulamıyoruz?

Egekent 2´de 2005´ten bu tarafa Endüstriyel Soğutma ve Isıtma Sistemleri alanında faaliyet gösterdiğini belirten Kaya Soğutma işletmecisi Ali Kaya, ?İlk olarak mesleğe beyaz eşya servisi ile başladık

Egekent 2´de 2005´ten bu tarafa Endüstriyel Soğutma ve Isıtma Sistemleri alanında faaliyet gösterdiğini belirten Kaya Soğutma işletmecisi Ali Kaya, ?İlk olarak mesleğe beyaz eşya servisi ile başladık. Zaman içinde ticari dolap, soğuk oda, aynı gruba giren reyon dolabı, VRF klima sistemi, merkezi klima sisteminin de eklenmesiyle ısıtma-soğutma sistemlerinin tamamıyla ilgileniyoruz diyebiliriz. İlk Menemen´le başladık, sonra Çiğli, Karşıyaka, Balçova, Çeşme´ye kadar uzandık ve Ege Bölgesine hitap eder hale geldik. Hizmet verdiğimiz belli başlı kurum ve işletmeleri sayacak olursak, İzmir Adnan Menderes Havalimanında reyon ve soğutma dolaplarına, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve BİM merkez depolarının soğutma işlerine bakıyoruz. Kurmanın yanı sıra aynı zamanda 7-24 servis-bakım hizmeti de veriyoruz.? diyerek çalışmalarını özetledi.

Hizmeti doğru yerden alın

Sıkıntı yaşamamak adına güvenilir firmalarla çalışmayı öneren Kaya, ?Yapılan hizmetin servis garantisine dikkat edilmeli. Kısaca hizmeti doğru yerden almaya önem verilmeli? şeklinde tüketiciyi uyardı.

Hizmet var, iş var ama çalışacak kalifiye eleman yok

Mesleki anlamda yaşadığı sıkıntısını da paylaşan Kaya, ?Bizim meslek dalında maalesef yeni nesil yetişmiyor. Kalifiye eleman bulamıyoruz. Özellikle klima işlerinde o elemanları kullanıyoruz. Özellikle son yıllarda bu sorun gün geçtikçe büyümekte. Şu an 7-8 kişi yanımda çalışmakta. Bize gelen çocuklarda pratik eksik. Bu nedenle gelenleri biz yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu da bir kayıp. Hizmet var, iş var ama çalışacak kalifiye eleman yok. Bu sektör önü açık bir sektör oysa. Yarın bir gün bu sektörde adam bulunmayacağız bu hizmet ya çok pahalı olacak  ya da yurtdışından usta getirip ustalara yaptıracağız böyle giderse? dedi.

Haber: S.Derya BOSUT