?KADIN YÜKSELSİN?

Havacılık?uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak amacıyla dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ?Dünya Havacı Kadınlar Haftası´ bu

 Havacılık?uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak amacıyla dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ?Dünya Havacı Kadınlar Haftası´  bu yıl 4-10 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. ?Kadın Yükselsin´ diyerek farkındalık yaratılması amacıyla; bu bağlamda Türk Hava Kurumu tarafından ülke genelinde şubeler vasıtasıyla havacılıkla ilgili etkinlikler düzenlendi.

Türk Hava Kurumu Menemen Şube Başkanlığınca da ilçemizde Menemen Anadolu ile Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde havacılık kulübü olması nedeniyle kulübe üye olan öğrencilere havacılık semineri ile model uçak kursu verildi. Ayrıca iki okulun sadece bayan öğrencilerine Çiğli 2´nci Ana Jet Üs Komutanlığına gezi düzenlendi.

Dünya Havacı Kadınlar Haftası´nın bu yıl ki ana teması ?Havaalanında Kadın´ idi. Şube Saymanı Tülay Çetin bu sebeple sadece kız öğrencilerinin üzerlerinde pembe aksesuarla üsse giriş yapmalarını sağladı. Üs görevli personeli ile birlikte üs içerisinde müzeyi, uçak bakımlarının yapıldığı hangarı, simülatörü gezen bayan öğrenciler eğitim uçakları, jetler ve pilotluk mesleği hakkında bilgi aldılar ve soru yönelterek merak ettiklerini öğrendiler. Geziye öğrencilerle birlikte Menemen Anadolu Lisesi´nden Ozan Ağır(Öğretmen), Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nden Özlem Apaçık(Öğretmen) THK Menemen Şube Başkan Yardımcısı Zeynep Büyükkoca katıldı.

Miniklere Havacılık Sevgisi Verildi

Etkinlik kapsamında bir faaliyet de Menemen Anaokulunda gerçekleştirildi. Şube Başkanı Hilmi Kurtoğlu, Şube Saymanı Tülay Çetin ile Genç Kanatlar Lideri Tuğba Dağdelen ile miniklere kağıt uçak yaptırıldı. Miniklerin küçük yüreklerine ilk havacılık sevgisi verilerek her birine THK rozeti takıldı. Miniklerin heyecanları ve mutlulukları gözlerinden okundu. Şube Başkanı Hilmi Kurtoğlu bütün gençleri kucaklayarak şubeye davet etti.

Bir farklı faaliyet de THK Şube Başkanlığı bünyesinde olan Katip Çelebi Üniversitesi Uzay ve Havacılık Kulübünden geldi. Kulübün başkanlığını yapan Mert Demirel ile birlikte model uçak kursu düzenlendi. Kursa katılanlara sertifikaları takdim edildi.

Minik Kızın Uçuş Keyfi

THK Menemen Şubesi´nden yetişip Yamaçparaşüt pilot öğretmeni olan Alperen Yalçın Çetin ise bu anlamlı haftada Fethiye Ölüdeniz Babadağ´dan bayanlarla uçuş gerçekleştirerek Türk Hava Kurumu Menemen Şubesi´ne destek verdi. Minik kızla yapmış olduğu uçuş ise uçmanın korkulacak bir spor olmadığını aksine her yaştan herkesin keyif alarak yapabileceğini gösterdi.

Haber: S. Derya BOSUT