?Kadın Çiftçiler Organik Kompost Üretimine El Atıyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 yılında ?Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi? kapsamında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak...

            Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016 yılında ?Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi? kapsamında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulamak amacıyla ?Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor?  çalışmasını programa aldı. Bu program kapsamında 2017 yılında ilde yürütülmek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa ?Kadın Çiftçiler Organik Kompost Üretimine El Atıyor? projesi hazırlandı.

            Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü´nden edinilen bilgilere göre, bu çalışma kapsamında ilimizin Ödemiş, Bayındır ve Menemen ilçelerinden katılan girişimci kadın çiftçilerin kırsal alanda yenilikçi, sürdürülebilir, çalışma olan kompost üretimi ve uygulanması konusunda bilgilendirilmesi hedeflendi. Projenin amacı;İzmir ili Bayındır, Menemen ve Ödemiş ilçeleri kadın üreticilerine tarımsal alanlardan kaynaklanan organik atıkları kullanarak; kompost yapımı teknikleri eğitimi vermek, geri dönüşüm bilincini aşılamak, atıkların ekonomiye kazandırılması farkındalığını oluşturmak, kaliteli kompost elde etme sürecini uygulamalı olarak göstererek, kompostu üretici arazilerine ve tüplü ve tüpsüz fide ve fidan yetiştiriciliğinde uygulatmak, sürdürülebilir toprak verimliliği ve bitkisel üretim için kimyasal gübrelerin yerine ikame olabilecek kaliteli organik gübre ve toprak düzenleyiciler konusunda örnek oluşturmak.

Projede hedef; üretici davranışlarına tarımsal üretimde organik katı atıklardan elde edilen kompostun yapım ve kullanma alışkanlığını kazandırmak ve yaygınlaştırmak.

Kompostun kullanım alanları bakımından birincil alan bitkisel üretim. Buna göre özellikle Organik Tarım (OT) ve İyi Tarım Uygulamaları (İTU) başta olmak üzere ?sürdürülebilir tarım tekniklerinde? mineral gübrelerin yerine kullanılabilecek kalitesi yüksek kompostun topraklara uygulanması önem arz eder.

            5 Nisan 2017 tarihinde Ödemiş Yeşil Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  toplantı salonunda üye kadın çiftçilerle ön görüşme toplantısı yapılarak eğitimin ilk ayağı gerçekleştirildi. 23 Şubat 2017 tarihinde ise Bayındır Doğal Ürünler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla da üye kadın çiftçilerle ön görüşme toplantısı yapılarak eğitimin ilk ayağı gerçekleştirildi.

            Ödemiş, Bayındır ve Menemen´deki üreticilere kullanmaları için proje kapsamında dal öğütücü, nem ve ısı ölçer vb. alet ekipmanlar çiftçilere verilecektir.

            Proje ile ilgili eğitim 24 Nisan 2017 tarihinde Ödemiş İlçe Tarım Müdürlüğü toplantı salonunda 28 çiftçi ve 26 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. Ayrıca 25 Nisan 2017 tarihinde Bayındır´da 91 çiftçi katılımıyla eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

            Menemen´e bağlı Emiralem Mahallesinde organik üretim yapan çiftçi Halil Halaç ve Sevim Halaç´a ait işletmede 16 Mayıs 2017 tarihinde toplam 43 kadın çiftçinin katılımıyla eğitim gerçekleştirildi. Ödemiş, Bayındır, Foça, Aliağa, Bornova ve Menemen ilçelerinden gelenlerin de katılımıyla eğitim sonrası Kemalpaşa İlçesi Armutlu Mahallesindeki Çamlı Organik Gübre İşletmesine gidildi. Organik kompost üretim çalışmaları yerinde görüldü ve yetkililerden ayrıntılı bilgi alındı.

            Dal parçalayıcı ısı ve nem ölçer, vb. malzemeler çiftçilere ulaştığında teknik elemanların kontrol ve desteğiyle kompost yığını hazırlama çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

Haber: S.Derya BOSUT