Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


İzmir Şefleri arasında 3´üncü oldu

Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında yeni fuar alanı Fuar İzmir´de, Travel Turkey İzmir 2017 Fuarı ile eş zamanlı olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları B

Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi, 7-9 Aralık 2017 tarihleri arasında yeni fuar alanı Fuar İzmir´de, Travel Turkey İzmir 2017 Fuarı ile eş zamanlı olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)  tarafından dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirmiş, gelişen turizmin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni yaklaşımlar kazanmak amacıyla düzenlenmiştir.  Gastronominin(iyi yemek sanatı-yemek bilimi) bölge turizmine olan katkılarının konuşulduğu, kongrede, kongre akademik bildirilerinin yer aldığı bölüm İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile yürütüldü. Ayrıca Kongre etkinlikleri içerisinde yer alan Türkiye Aşçılar Federasyonu ve İzmir Aşçılar Birliği ortaklığında ?İzmir Şefleri Ulusal Yemek Yarışması´ gerçekleştirildi. 140 kişinin katıldığı yemek yarışmasında Menemen doğumlu, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencisi Yaşar METE 3. olarak bronz madalya almaya hak kazandı. METE,  ayrıca 16 -17 Aralık´ta Denizli´de düzenlenen Gastro Pamukkale Öztiryakiler Aşçılık Şampiyonası & Dr. Pasta Butik Pastacılık Şampiyonası´nda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak ?Kanatlı Kümes ve Av Hayvanları Tabağı´ kategorisinde bir altın madalya, ?Balık Tabağı´ kategorisinde bir gümüş madalya, ?Grand Prix´ kategorisinde bir gümüş madalya almaya hak kazandıklarını da sözlerine ekledi.

?Başarımda en büyük pay okulumun?

Henüz ikinci sınıf öğrencisi olduğunu belirten METE, ?Bu güne kadar sekiz yarışmaya katıldım ve sekiz madalya ile döndüm.  Bir öğrenci olarak başarımın en büyük payının öğrencisi olduğum okulumun bana sağladığı imkanlara ve aldığım eğitimin kalitesine borçluyum.  Bu sebeplerden ötürü Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörümüz sayın Prof. Dr. Mazhar BAĞLI, Turizm Fakültesi Dekanımız sayın Prof. Dr. Şule AYDIN, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanımız Doç.Dr. sayın Nilüfer ŞAHİN PERÇİN hocamıza, Öğr. Gör. sayın Emrah ÖRGÜN hocamıza, Öğr. Gör. sayın Durmuş Ali AYDEMİR hocamıza, Öğr. Gör sayın Emrah KESKİN, Öğr Gör. Doğan KAMIŞ hocamıza desteklerinden dolayı teşekkür ederim.  Onların verdikleri eğitimin kalitesi ve bize sağladıkları imkanlarla ulusal ve uluslararası bir çok başarıya imza atacak bir çok arkadaşımız da olacaktır? dedi.

Haber: S.Derya BOSUT