İstiklal Marşımız 98 Yaşında
Atatürk Ortaokulu koordinatörlüğünde hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy´u anma programı Kubilay Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Tarih: 15.3.2019 11:45:37/ 204okunma / 0yorum

Atatürk Ortaokulu koordinatörlüğünde hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy´u anma programı Kubilay Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.

Programa Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı İbrahim Ethem Çağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Cumhur İttifakı Menemen Belediye Başkanı Adayı Durmaz Bayraktar, kamu kurumlarının yöneticileri, oda başkanları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  

“İstiklal Marşı´nı Türk ulusuna armağan etmiştir”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının seslendirilmesi ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Atatürk Ortaokulu Müdür Yrd. Esra Özge;  “Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuuru ayakta tutabilmek için o insanları ve olayları hatırlamak gerekir. Ancak hepimiz biliyoruz ki ne Akif´i ne de İstiklal Marşı´mızı anlatmaya sayfalar yetmeyeceği gibi kelimeler de kifayetsiz kalacaktır. Çünkü onun içerisindeki Türk milletinin makûs tarihi anlatılmakla bitmez. Bir kez daha yazalım denilse onu yazacak hangi yürek, hangi kalem vardır; o ölümsüz tarihi anlatan mısraları kaç kişi bir kez daha bir araya getirebilir?

             İstiklal Marşımız 11-12 Mart 1921 yılında, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu´da tutuşan heyecanı alevlendirecek, vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet İnönü´den geldi. Söylendiğinde insanın iliklerine kadar işleyen bu marşın yazılabilmesi için Hürriyete aşık, sıkıntı çeken bir millet ve Mehmet Akif Ersoy gibi imanı güçlü, dilinin inceliklerini çok iyi bilen, yüreği halk içinde olan bir şair gerekiyordu. Bu amaçla yurt çapında bir yarışma düzenlenerek, 500 lira ödül konuldu. Ancak, Mehmet Akif Ersoy Meclisin teklif ettiği bu 500 liralık ödülü çok ihtiyacı olmasına rağmen kabul etmemiş, o dönem ihtiyacı olan hayır kuruluşlarına bağışlamıştır. 1930 yılında, şiirin bestelenmesi için de bir yarışma düzenlenmiş, yarışmaya 22 beste katılmış ve Osman Zeki Üngör´ün bestesi beğenilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy´un yazdığı İstiklal Marşı, Türk Ulusunun bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, Türk milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir yapıttır. Marşımız "Korkma!" seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağı şehit kanları ile yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. Bu, en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmazdı.

Bir başka dizesinde ise: Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın." diyerek gençlere seslenir. Vatanın kurtuluşu ve korunması, bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyen; bu topraklar altında kefensiz yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı bir gençliğin eliyle olacaktı. Öyle de oldu. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı; Mustafa Kemal gibi eşsiz bir liderin önderliğinde, bizlere yeni ufuklar açacaktı. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve istiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayâsızca saldırılara elbette boyun eğmeyecekti.

Hayatının sonlarında milli mücadele ile ilgili bir sohbette, söz istiklal marşına geldiğinde büyük şair Mehmet Akif Ersoy:

-‘O günler ne samimi, ne heyecanlı günlerdi. Ne topumuz vardı, ne tüfeğimiz... - Fakat bir gün bile ümidimizi kaybetmedik, asla endişeye düşmedik. Çünkü imanımız büyüktü! O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. Bin bir facialar karşısında bunalan ruhların, ıstıraplar içinde kurtuluş dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılamaz... Onu kimse yazamaz... Onu ben de yazamam... Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim milletime en kıymetli hediyem budur´ diyerek İstiklal Marşı´nı Türk ulusuna armağan etmiştir.

Konuşmamın sonunda hem bu yüce destanı yazan üstadı hem de yazdıran sayısızca kahramanı rahmet ve şükranla anarken, sözlerimi yine büyük vatan şairimizin dileğiyle bitirmek istiyorum: Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın. Ama Mehmet Akif Ersoy´lar hep olsun” şeklinde konuşmasını noktaladı.

Atatürk Ortaokulu Özel Eğitim Öğretmeni Zafer Aydınlı da Mehmet Akif Ersoy´un hayatını anlatan bir konuşma yaptı. Mehmet Akif Ersoy adlı kısa belgesel gösterildi. Çanakkale Şahitlerine şiirinin seslendirilmesinin ardından ‘İstiklal Marşı Böyle Yazıldı´ adlı piyes Atatürk Ortaokulu öğrencileri tarafından sergilendi. Okul korosundan türküler ve oratoryo da sahne aldı. Menemen Anaokulu öğrencisi Seray Tokuç İstiklal Marşının 10 kıtasını ezbere okudu. İstiklal Marşı işaret dili ile de seslendirildi.

Ödül Töreni

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy´u anma programı etkinlikleri kapsamında ilçemiz tüm resmi-özel ilkokullar arası ‘İstiklal Marşı Güzel Okuma Yarışması´ sonucunda

birinci olan Özel Ekin Koleji ilkokul öğrencisi Dilem Yaren Uzun ödülünü Kaymakam Mustafa Özkaynak´ın elinden, ikinci olan Kubilay İlkokulu öğrencisi Elif Sude Kara ödülünü Garnizon Komutanı İbrahi Ethem Çağcı´ın elinden, üçüncü olan Şehit Mustafa Hakan Aydoğmuş İlkokulu öğrencisi Deniz Uçar ödülünü Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu´nun elinden, özel jüri ödülü alan Alaniçi İlkokulu öğrencisi Alper Koldancı ödülünü Emniyet Müdürü Hakan İncili´nin elinden aldı. Ayrıca Menemen Anaokulu öğrencisi  Seray Tokuç´da ödülünü İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz´ün elinden aldı

Günün anısına toplu fotoğraf çektirilmesiyle programa sona erdi.

Haber: S. Derya BOSUT

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İstiklal Marşımız Yaşında
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DİŞ HASTALIKLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZABİLİR
DİŞ HASTALIKLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZABİLİR
Diş enfeksiyonları bir geçiş yolu bulup vücudun farklı bölgelerinde zararlı bakterilerin yayılmasına sebep olabilir
Stockholm notları. Anlamı…
Stockholm notları. Anlamı…
Stockholm notları. Anlamı kütük şehri olan on beş adadan oluşmuş bir Avrupa kenti.
YENİ DOĞAN BEBEK ADET GÖRÜR MÜ?
YENİ DOĞAN BEBEK ADET GÖRÜR MÜ?
Doğumunu yaptırdığım kadınların hem kendileri hem de bebekleri hakkında uzun zaman danışmanlık yapmaya çalışıyorum.
ON SEKİZ MART
ON SEKİZ MART
Dalga Dalga Semanda Albayrak Tarihin Zafer Ünlü Ünlü Her Yaprak
Çanakkale Zaferi 104 Yaşında
Çanakkale Zaferi 104 Yaşında
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilçemizde ilk olarak Askeri Şehitlikte anma programı gerçekleştirildi
Tüm Şehitler İçin Lokma
Tüm Şehitler İçin Lokma
Menemen Esnaflar Odası tarafından oda önünde tüm şehitlerimiz için lokma hayrı gerçekleştirildi.
“KADIN YÜKSELSİN”
“KADIN YÜKSELSİN”
Havacılık–uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak amacıyla dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası´ bu yıl 4-10 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Son Yolculuğuna Uğurlandı
Son Yolculuğuna Uğurlandı
Neşe Ege´nin eşi, Serkan Ege ile Burcu Şahin´in babaları, Naim, Rana, Irmak ve Ege´nin dedeleri Menemen´in taksici esnaflarından Seyrek doğumlu Naim Ege(68), geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitirdi.
Kızılay´dan Şehitlere Lokma Hayrı
Kızılay´dan Şehitlere Lokma Hayrı
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nde Türk Kızılayı Menemen Şubesi tarafından lokma hayrı gerçekleştirildi.
Lider KEyifli
Lider KEyifli
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta Sivas Belediyespor ve Zonguldak Kömürspor galibiyetleriyle liderlik koltuğuna kurulan temsilcimiz Menemen spor, konuk ettiği Kırklarelispor´u da tek golle geçerek şampiyonluk yolunda önemli bir virajı döndü: 1-0.
Menemen´in Gururu Cevdet Kömürcüoğlu
Menemen´in Gururu Cevdet Kömürcüoğlu
Dün akşam saatlerinde Kosava´nın Priştine şehrindeki Fadil Vokrri Stadyumu´nda...
Milli Eğitim Camiasının Konukları Vardı
Milli Eğitim Camiasının Konukları Vardı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve Eski Milli Futbolcu, İzmir Milletvekili Alpay Özalan; Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda, kurum ve okul müdürleri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.
U14 sporcusuna gelen milli davet
U14 sporcusuna gelen milli davet
U14 Genç Milli Takımı´nın kadrosunda bulunan Menemenspor futbolcusu Koray Büberci, 21-27 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul´da yapılacak olan hazırlık kampına davet edildi.
U18 ERKEK TAKIMI 2.TUR 1.MAÇINI KAZANDI...
U18 ERKEK TAKIMI 2.TUR 1.MAÇINI KAZANDI...
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi toplam 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor.
DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ
DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ
Stres ne yazık ki artık hayatın erteleyemediğimiz, öteleyemediğimiz parçası.
YAŞ ALMAK
YAŞ ALMAK
Yıllar geçtikçe yaş mı alıyoruz; yaşlanıyor muyuz? Sanırım bu hayata bakışla ilgili bir durum.
14 MART TIP BAYRAMI
14 MART TIP BAYRAMI
Tıp Bayramı dünyanın çeşitli ülkelerinde tıp çalışanlarının hizmet sorunlarının gündeme getirilmesi ve başarılı tıp insanlarının ödüllendirilmesi için kutlansa da dünya çapında kabul edilmiş tek bir günü ve tek bir kutlama biçimi oluşmamıştır.
SİGARA
SİGARA
Alkolle Akrabadır İkisi İkisinin de Beş Para Etmez Derisi
Pamuk Sezonuna Hazırlık
Pamuk Sezonuna Hazırlık
Pamuk üreticileri, çırçır işletmecileri, Ziraat Odası yönetimi ile çalışanları, Ziraat Odası Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı´nın katılımıyla Ticaret Odası Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu´nda pamuk sezonu öncesinde bir toplantı gerçekleştirildi.
Kadın Dayanışması
Kadın Dayanışması
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nde Matador Ekmek Fırını işletmecisi Ayla Muratoğlu, kadın personelini evinde ağırladı.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan yorgancılığın ilçemizdeki son temsilcilerinden Mehmet Ünver ile geçmişten bugüne uzanan keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.
25 Mart 2019 Pazartesi
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
E-Gazete
Nice alimler vardır ki, hakiki bilgiden, hakiki irfandan nasipleri yoktur. Bunla bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ