Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Hüseyin Yurttaş´ın Gözünden Çanakkale

Menemen Kaymakamlığınca ?Kültür ve Sanat 2018 Bahar Etkinlikleri´ kapsamında düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitleri konulu imza ve söyleşiye şair-yazar Hüseyin Yurttaş katıldı.

 

Menemen Kaymakamlığınca ?Kültür ve Sanat 2018 Bahar Etkinlikleri´  kapsamında düzenlenen 18 Mart Çanakkale Şehitleri konulu imza ve söyleşiye şair-yazar Hüseyin Yurttaş katıldı.

16 Mart 2018 cuma günü Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda yapılan söyleşiye; İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş,  okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Salona geçmeden önce öğrencilerle bir araya gelen Yurttaş, kitaplarını imzaladı.

Hüseyin Yurttaş Kimdir?

Söyleşi öncesinde kısaca Hüseyin Yurttaş´ın özgeçmişi şöyle nakledildi: 1946 yılında Foça-Kozbeyli´de doğdu. Menemen Ortaokulu´nda okudu. Edirne Erkek İlköğretmen Okulunu bitirdi. Van, Amasya, İzmir illerine bağlı köylerde ve İzmir merkezinde öğretmenlik yaptı. 1983 yılında öğretmenlikten ayrılarak yayıncılık ve dağıtımcılık işiyle uğraştı. Bornova Belediye Kitaplığı ve Okuma Evini kurdu ve yönetti. 1994 yılında emekli oldu. Çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri ve yazıları yayınlanan Yurttaş, İzmir´de Dönemeç adlı edebiyat dergisini ve Ünlem dergisini çıkardı. Yurttaş´ın birçoğu ödüllü 20´ye yakın şiir kitabı, düz yazılardan oluşan kitapları, romanları ve öykü kitapları bulunmakta. Çok sayıda çocuk kitabına imza atan Yurttaş, TÖMER´in 1997 yılında düzenlediği ankette en başarılı on çocuk yazarı arasına girerek ödül almıştır.

?Çanakkale Türkiye´nin önsözüdür?

Çanakkale´yi kıyametin koptuğu yer olarak nitelendiren Yurttaş, slayt sunum eşliğinde sözlerini şöyle sürdürdü, ?Amaç İstanbul´a ulaşmak ve orasını alabilmek. Kararlılıkla ve direnme gücü içinde 8.5 ay süren çok kanlı bir savaş yaşanıyor. Okyanusya´dan gelen Anzaklar bile burada savaşıyor. Padişah cihat çağrısında bulunuyor ama hiçbir İslam ülkesi yardıma gelmiyor. Çanakkale birçok kahraman çıkarıyor. 275 kilo top mermisini kaldıran Havranlı Koca Seyit, Yüzbaşı Hakkı Bey, Bigalı Mehmet Çavuş, Ezineli Yahya Çavuş sayılabilir. Mustafa Kemal´in önderliğinde, bireysel kahramanlıklarla dolu ülkemiz insanlarının canını dişine takarak savaştığı devlere karşı çok büyük bir savaş. Atatürk´ün anzak askerlerinin analarına seslendiği (evlatlarınız artık bizim evlatlarımızdır) mesajı dünyaya verilmiş en iyi barış mesajıdır. Kısaca Çanakkale, Kurtuluş Savaşı başarısının kilit noktasıdır. Çanakkale Türkiye´nin önsözüdür diyor büyük şair Fazıl Hüsnü Dağlarca. O önsöz olmadan ne o tarih, ne o destan okunur?

Haber: S.Derya BOSUT