HUKUK TANIMAZLARI ÇEVRECİLER DURDURDU
İzmir´in oksijen kaynağı Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
Tarih: 23.11.2018 12:51:45/ 508okunma / 0yorum

 

İzmir´in oksijen kaynağı Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bu kararı yeterli görmeyen İzmir Kent Konseyleri Birliği, asıl hedeflerinin ruhsat iptali olduğunu kamuoyu ile paylaşmak adına 100 yıllık ağaçların katledildiği alanda eylem yaptı.

Menemen, Karşıyaka, Seferihisar, Konak, Urla, Gaziemir ve Buca Kent Konseyi Yöneticileri ve üyelerinin katıldığı eyleme destek veren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, inceleme yapmak için gittiği ormanlık alanda ilerlerken, İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yol genişletme çalışmalarının devam ettiğini tespit etti.

 

Başkan ŞAHİN; “Suç duyurusunda bulunacağız”

Mahkeme kararı tebliğ edilene kadar geçecek sürede ağaç kesimine devam edilebileceği endişesiyle, Menemen Belediye Başkanlığı olarak üst yazıyla İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararını Menemen Kaymakamlığı, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Menemen Orman İşletme Şefliği´ne ilettiklerini açıklayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Bugün, buranın ileride maden ocağı olabilmesi için iş makinelerinin yol genişletme çalışmaları yaptığına hep birlikte şahit olduk. ‘Orman yolu açıyoruz´ diyorlar. Ben bu kadar geniş orman yolu görmedim. Maşallah, 15 metre genişliğinde otoban gibi yol yapıyorlar. Menemen Belediyesi´nin gönderdiği yazıyı yani mahkeme kararını alıp okuduklarını beyan edip hala bu çalışmayı yapıyorlarsa, biliniz ki biz çevreciler olarak hem firma sahibi, hem İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, hem de Menemen Orman İşletme Şefliği hakkında suç duyurusunda bulunmaktan kaçınmayacağız” diye konuştu.

 

Doğaya karşı işlenen suçun affedilemez olduğunu ifade eden Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu doğaya karşı nasıl bir nefrettir. Doğayı sevmeyen insanı sevmez, doğayı sevmeyen vatanını sevmez, doğayı sevmeyen bayrağını sevmez. Şayet bu iş makinesi ormanlık alandan bugün çıkarılmazsa, o zaman bunlar ne çevreyi, ne de doğayı seviyor. Bunlar sadece mahkeme kararını tanımamayı seviyor demektir. O zaman, suç duyurusunda bulunmak boynumuzun borcu olmuştur.”

 

Eyleme ve hukuk mücadelesine devam…

Menemen´in Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda doğa katliamını önlemek için çevrecilerle birlikte eylem yapmaya ve hukuk mücadelesine devam edileceğini açıklayan Başkan Tahir Şahin; “Burada maden ocağı ruhsatının iptali için de hukuksal mücadelemizi ve eylemsel mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu süreçte bizlere destek olan o kadar çok değerli insanlar var ki; başta Türkiye´nin seçime gittiği böylesi sıkışık bir süreçte Çevre Komisyonu üyelerimizi makamında kabul eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na, yine dosyamızı alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca´ya, siyasi parti ayırımı yapmaksızın tüm İzmir Milletvekillerimize, Ankara´da bizleri makamında ağırlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Çevre Komisyonu üyelerimizi kabul ettiği için İzmir Valimize de çok teşekkür ediyorum. Karşıyaka ve Çiğli Belediye Başkanlarımız direk davaya müdahil olarak destek vermişlerdir, çok teşekkür ediyorum. İzmir Kent Konseyleri Birliği´ne, her zaman yanımızda olan Menemen´deki 65 mahalle muhtarımıza, Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu´na, Meslek Odalarımıza, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Mücadelemiz bitmedi, görülüyor ki daha yeni başladı. Yaşasın çevre” diye konuştu.

 

Karagöl, Bornova ile aynı kaderi paylaşmamalı..!

“Taş ocağı mı, doğa kucağı mı?”, “Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganları eşliğinde konuşmasına devam eden Belediye Başkanı Tahir Şahin, Karagöl´ün Bornova ile aynı kaderi paylaşmaması için mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek; “Bornova´yı nasıl taş ocaklarına çevirdilerse, Karagöl´ü de öyle yapmak istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Burada dünyaca ağaç kesilmiş. Bu mahkeme kararının sonucu çevrecilerin lehine biteceği bilinirken, bu kadar ağacı kestikleri için onları kınadığımızı söylemek istiyorum. Kesilen ağaçların yerini bize tahsis etsinler, Menemen yada İzmir Kent Ormanı yapmak için hep birlikte ağaçları dikelim” dedi.

 

İzmir Kent Konseyleri Birliği Genel Sekreteri ve Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Selman Boyacıoğlu ise Menemen´deki doğa katliamını önlemek için her türlü desteğe hazır olduklarını açıklayarak; “Gördük ki bir doğa katliamı var burada. Binlerce ağaç kesilmiş. İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararı nihai bir karar değildir. Buna bir nebze sevindik, esas olan bir üst mahkemenin ruhsat iptalidir. Belediye Başkanımızın dediği gibi henüz bitmedi, yeni başlıyor. Hepimiz bunun arkasındayız, daima burada olacağız” diye konuştu.

 

Karagöl yaklaşık 2 yıldır tehdit altında

Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından, İzmir 6. İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti. Bu karardan iki ay sonra şirket proje alanını 24 hektardan 14 hektara düşürerek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesildi. “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verilen Bilirkişi Raporu´nunardından 31.10.2018 tarihinde İzmir 2. İdare Mahkemesi; hukuka aykırılığı açık dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden itiraz yolu da kapalı olmak kaydıyla yürütmenin durdurulması kararını verdi.

Haber: Erhan ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HUKUK TANIMAZLARI ÇEVRECİLER DURDURDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
SÜT DİŞLERİ ÖNEMLİDİR GÖZ ARDI ETMEYİN
Dişlerimiz ömür boyu bizimle olan birer organımızdır. Ancak diş çektirme işleminin basit ve önemsiz bir olaymış gibi düşünülmesi nedeniyle ne yazık ki dişlere gereken önemi vermiyoruz.
MUTLAKA DOĞAR GÜN
MUTLAKA DOĞAR GÜN
Kimi zaman yavaş yavaş, bazen de aniden gelip teslim alıverir
HERŞEY BİR ANDA OLDU
HERŞEY BİR ANDA OLDU
Her şey bir anda olup bitiverdi. Olan biteni düşündükçe hala dehşet içinde kalıyorum. Yaşam bu kadar pamuk ipliğine bağlı; bir anda yaşam ile ölüm arasında gidiveriyor insan.
Sıhhat Deposu Örlemiş
Sıhhat Deposu Örlemiş
Örlemiş Albayrağın Gölgesi Yenişakranın Cennet Yöresi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
Listeler Seçim Kurulu´na Teslim Edildi
31 Mart 2019 Yerel Seçimi aday listelerini teslim etme süresi 19 Şubat salı günü saat 17.00´de sona erdi.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
THK 94 Yaşında
THK 94 Yaşında
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk´ün İstikbal Göklerdedir parolasıyla 16 Şubat 1925 tarihinde kurduğu Türk Hava Kurumu 94 yaşını doldurdu.
Aliağa´da Toplandılar
Aliağa´da Toplandılar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği´ne bağlı olarak İzmir´de faaliyet gösteren oda ve borsaların ortak yönetim kurulu toplantısı, Aliağa Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
ADIM ADIM ŞAMPİYONLUĞA
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor 3 puan gerisinde yer aldığı lider Tuzlaspor´u deplasmanda 3-1 yenerek şampiyonluk yolunda keskin bir virajı dönüp büyük sevinç yaşadı
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
Geleceğe Dair Umut Veriyorlar
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper´den sonra 2005 doğumlu Koray Büberci de Milli Takım Riva Tesislerinde bölge karmasına katılmaya hak kazandı.
Lojistiğin Yükselen Değeri
Lojistiğin Yükselen Değeri
Menemen Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin Ulusal Ajans´ın koordine ettiği AB ERASMUS+ Projesi kapsamında Ulaştırma Hizmetleri alanı Lojistik Dalı öğrenci ve öğretmenlerinin de katılımıyla gerçekleşen “Lojistiğin Yükselen Değeri : “Intermodal Taşımacılık Stajı” kapsamında düzenlenen ALMANYA gezisinin birinci akışı tamamlandı.
NAMAĞLUP 2.TURDA...
NAMAĞLUP 2.TURDA...
Türkiye Basketbol Federasyonu İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
TİCARET ODASINDAN FUAR DESTEKLERİ
Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu´nun 12 Şubat 2019 tarih ve 41 Sayılı kararına göre Menemen Ticaret Odası Fuar Destekleri talimatları oy birliği ile kabul edilerek üyelere duyuruldu.
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Ticaret Odası Salon Talep Şartları
Menemen Ticaret Odası bünyesinde bulunan Konferans ve Seminer Salonu talep şartlarını duyurdu.
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
22 Şubat 2019 Cuma
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3168
EURO
6.0318
E-Gazete
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol?

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ