Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


HUKUK TANIMAZLARI ÇEVRECİLER DURDURDU

İzmir´in oksijen kaynağı Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

 

İzmir´in oksijen kaynağı Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bu kararı yeterli görmeyen İzmir Kent Konseyleri Birliği, asıl hedeflerinin ruhsat iptali olduğunu kamuoyu ile paylaşmak adına 100 yıllık ağaçların katledildiği alanda eylem yaptı.

Menemen, Karşıyaka, Seferihisar, Konak, Urla, Gaziemir ve Buca Kent Konseyi Yöneticileri ve üyelerinin katıldığı eyleme destek veren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, inceleme yapmak için gittiği ormanlık alanda ilerlerken, İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yol genişletme çalışmalarının devam ettiğini tespit etti.

 

Başkan ŞAHİN; ?Suç duyurusunda bulunacağız?

Mahkeme kararı tebliğ edilene kadar geçecek sürede ağaç kesimine devam edilebileceği endişesiyle, Menemen Belediye Başkanlığı olarak üst yazıyla İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararını Menemen Kaymakamlığı, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Menemen Orman İşletme Şefliği´ne ilettiklerini açıklayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; ?Bugün, buranın ileride maden ocağı olabilmesi için iş makinelerinin yol genişletme çalışmaları yaptığına hep birlikte şahit olduk. ?Orman yolu açıyoruz´ diyorlar. Ben bu kadar geniş orman yolu görmedim. Maşallah, 15 metre genişliğinde otoban gibi yol yapıyorlar. Menemen Belediyesi´nin gönderdiği yazıyı yani mahkeme kararını alıp okuduklarını beyan edip hala bu çalışmayı yapıyorlarsa, biliniz ki biz çevreciler olarak hem firma sahibi, hem İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, hem de Menemen Orman İşletme Şefliği hakkında suç duyurusunda bulunmaktan kaçınmayacağız? diye konuştu.

 

Doğaya karşı işlenen suçun affedilemez olduğunu ifade eden Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; ?Bu doğaya karşı nasıl bir nefrettir. Doğayı sevmeyen insanı sevmez, doğayı sevmeyen vatanını sevmez, doğayı sevmeyen bayrağını sevmez. Şayet bu iş makinesi ormanlık alandan bugün çıkarılmazsa, o zaman bunlar ne çevreyi, ne de doğayı seviyor. Bunlar sadece mahkeme kararını tanımamayı seviyor demektir. O zaman, suç duyurusunda bulunmak boynumuzun borcu olmuştur.?

 

Eyleme ve hukuk mücadelesine devam?

Menemen´in Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda doğa katliamını önlemek için çevrecilerle birlikte eylem yapmaya ve hukuk mücadelesine devam edileceğini açıklayan Başkan Tahir Şahin; ?Burada maden ocağı ruhsatının iptali için de hukuksal mücadelemizi ve eylemsel mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu süreçte bizlere destek olan o kadar çok değerli insanlar var ki; başta Türkiye´nin seçime gittiği böylesi sıkışık bir süreçte Çevre Komisyonu üyelerimizi makamında kabul eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na, yine dosyamızı alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca´ya, siyasi parti ayırımı yapmaksızın tüm İzmir Milletvekillerimize, Ankara´da bizleri makamında ağırlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Çevre Komisyonu üyelerimizi kabul ettiği için İzmir Valimize de çok teşekkür ediyorum. Karşıyaka ve Çiğli Belediye Başkanlarımız direk davaya müdahil olarak destek vermişlerdir, çok teşekkür ediyorum. İzmir Kent Konseyleri Birliği´ne, her zaman yanımızda olan Menemen´deki 65 mahalle muhtarımıza, Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu´na, Meslek Odalarımıza, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Mücadelemiz bitmedi, görülüyor ki daha yeni başladı. Yaşasın çevre? diye konuştu.

 

Karagöl, Bornova ile aynı kaderi paylaşmamalı..!

?Taş ocağı mı, doğa kucağı mı??, ?Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz? sloganları eşliğinde konuşmasına devam eden Belediye Başkanı Tahir Şahin, Karagöl´ün Bornova ile aynı kaderi paylaşmaması için mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek; ?Bornova´yı nasıl taş ocaklarına çevirdilerse, Karagöl´ü de öyle yapmak istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Burada dünyaca ağaç kesilmiş. Bu mahkeme kararının sonucu çevrecilerin lehine biteceği bilinirken, bu kadar ağacı kestikleri için onları kınadığımızı söylemek istiyorum. Kesilen ağaçların yerini bize tahsis etsinler, Menemen yada İzmir Kent Ormanı yapmak için hep birlikte ağaçları dikelim? dedi.

 

İzmir Kent Konseyleri Birliği Genel Sekreteri ve Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Selman Boyacıoğlu ise Menemen´deki doğa katliamını önlemek için her türlü desteğe hazır olduklarını açıklayarak; ?Gördük ki bir doğa katliamı var burada. Binlerce ağaç kesilmiş. İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararı nihai bir karar değildir. Buna bir nebze sevindik, esas olan bir üst mahkemenin ruhsat iptalidir. Belediye Başkanımızın dediği gibi henüz bitmedi, yeni başlıyor. Hepimiz bunun arkasındayız, daima burada olacağız? diye konuştu.

 

Karagöl yaklaşık 2 yıldır tehdit altında

Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından, İzmir 6. İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti. Bu karardan iki ay sonra şirket proje alanını 24 hektardan 14 hektara düşürerek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesildi. ?İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır? ifadesine yer verilen Bilirkişi Raporu´nunardından 31.10.2018 tarihinde İzmir 2. İdare Mahkemesi; hukuka aykırılığı açık dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden itiraz yolu da kapalı olmak kaydıyla yürütmenin durdurulması kararını verdi.

Haber: Erhan ÖZALP