HUKUK TANIMAZLARI ÇEVRECİLER DURDURDU
İzmir´in oksijen kaynağı Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı.
Tarih: 23.11.2018 12:51:45/ 316okunma / 0yorum

 

İzmir´in oksijen kaynağı Karagöl´e 1 km uzaklıktaki ormanlık alanda kalker ocağı kurulması için İzmir Valiliği´nin ikinci kez verdiği ´ÇED gerekli değildir´ kararına karşı açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bu kararı yeterli görmeyen İzmir Kent Konseyleri Birliği, asıl hedeflerinin ruhsat iptali olduğunu kamuoyu ile paylaşmak adına 100 yıllık ağaçların katledildiği alanda eylem yaptı.

Menemen, Karşıyaka, Seferihisar, Konak, Urla, Gaziemir ve Buca Kent Konseyi Yöneticileri ve üyelerinin katıldığı eyleme destek veren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, inceleme yapmak için gittiği ormanlık alanda ilerlerken, İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yol genişletme çalışmalarının devam ettiğini tespit etti.

 

Başkan ŞAHİN; “Suç duyurusunda bulunacağız”

Mahkeme kararı tebliğ edilene kadar geçecek sürede ağaç kesimine devam edilebileceği endişesiyle, Menemen Belediye Başkanlığı olarak üst yazıyla İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararını Menemen Kaymakamlığı, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Menemen Orman İşletme Şefliği´ne ilettiklerini açıklayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; “Bugün, buranın ileride maden ocağı olabilmesi için iş makinelerinin yol genişletme çalışmaları yaptığına hep birlikte şahit olduk. ‘Orman yolu açıyoruz´ diyorlar. Ben bu kadar geniş orman yolu görmedim. Maşallah, 15 metre genişliğinde otoban gibi yol yapıyorlar. Menemen Belediyesi´nin gönderdiği yazıyı yani mahkeme kararını alıp okuduklarını beyan edip hala bu çalışmayı yapıyorlarsa, biliniz ki biz çevreciler olarak hem firma sahibi, hem İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, hem de Menemen Orman İşletme Şefliği hakkında suç duyurusunda bulunmaktan kaçınmayacağız” diye konuştu.

 

Doğaya karşı işlenen suçun affedilemez olduğunu ifade eden Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; “Bu doğaya karşı nasıl bir nefrettir. Doğayı sevmeyen insanı sevmez, doğayı sevmeyen vatanını sevmez, doğayı sevmeyen bayrağını sevmez. Şayet bu iş makinesi ormanlık alandan bugün çıkarılmazsa, o zaman bunlar ne çevreyi, ne de doğayı seviyor. Bunlar sadece mahkeme kararını tanımamayı seviyor demektir. O zaman, suç duyurusunda bulunmak boynumuzun borcu olmuştur.”

 

Eyleme ve hukuk mücadelesine devam…

Menemen´in Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda doğa katliamını önlemek için çevrecilerle birlikte eylem yapmaya ve hukuk mücadelesine devam edileceğini açıklayan Başkan Tahir Şahin; “Burada maden ocağı ruhsatının iptali için de hukuksal mücadelemizi ve eylemsel mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu süreçte bizlere destek olan o kadar çok değerli insanlar var ki; başta Türkiye´nin seçime gittiği böylesi sıkışık bir süreçte Çevre Komisyonu üyelerimizi makamında kabul eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na, yine dosyamızı alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye, CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca´ya, siyasi parti ayırımı yapmaksızın tüm İzmir Milletvekillerimize, Ankara´da bizleri makamında ağırlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Çevre Komisyonu üyelerimizi kabul ettiği için İzmir Valimize de çok teşekkür ediyorum. Karşıyaka ve Çiğli Belediye Başkanlarımız direk davaya müdahil olarak destek vermişlerdir, çok teşekkür ediyorum. İzmir Kent Konseyleri Birliği´ne, her zaman yanımızda olan Menemen´deki 65 mahalle muhtarımıza, Emiralem Çevre ve Dayanışma Platformu´na, Meslek Odalarımıza, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Mücadelemiz bitmedi, görülüyor ki daha yeni başladı. Yaşasın çevre” diye konuştu.

 

Karagöl, Bornova ile aynı kaderi paylaşmamalı..!

“Taş ocağı mı, doğa kucağı mı?”, “Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz” sloganları eşliğinde konuşmasına devam eden Belediye Başkanı Tahir Şahin, Karagöl´ün Bornova ile aynı kaderi paylaşmaması için mücadeleye devam edeceklerini söyleyerek; “Bornova´yı nasıl taş ocaklarına çevirdilerse, Karagöl´ü de öyle yapmak istiyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Burada dünyaca ağaç kesilmiş. Bu mahkeme kararının sonucu çevrecilerin lehine biteceği bilinirken, bu kadar ağacı kestikleri için onları kınadığımızı söylemek istiyorum. Kesilen ağaçların yerini bize tahsis etsinler, Menemen yada İzmir Kent Ormanı yapmak için hep birlikte ağaçları dikelim” dedi.

 

İzmir Kent Konseyleri Birliği Genel Sekreteri ve Karşıyaka Kent Konseyi Başkanı Selman Boyacıoğlu ise Menemen´deki doğa katliamını önlemek için her türlü desteğe hazır olduklarını açıklayarak; “Gördük ki bir doğa katliamı var burada. Binlerce ağaç kesilmiş. İzmir 2. İdare Mahkemesi´nin yürütmeyi durdurma kararı nihai bir karar değildir. Buna bir nebze sevindik, esas olan bir üst mahkemenin ruhsat iptalidir. Belediye Başkanımızın dediği gibi henüz bitmedi, yeni başlıyor. Hepimiz bunun arkasındayız, daima burada olacağız” diye konuştu.

 

Karagöl yaklaşık 2 yıldır tehdit altında

Menemen´in kırsal Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın bir bölgede, Karagöl´e 1 km uzaklıktaki 85 bin 990 metrekarelik alanda kalker ocağı kurulması için 2 Ocak 2017 tarihinde İzmir Valiliği´nden ´ÇED gerekli değildir´ kararının çıkmasının ardından, İzmir 6. İdare Mahkemesi´nde yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı. Mahkeme, ´ÇED gerekli değildir´ kararını iptal etti. Bu karardan iki ay sonra şirket proje alanını 24 hektardan 14 hektara düşürerek yeniden ´ÇED gerekli değildir´ kararı aldı. Avukat Suna Geçici, bu kararın iptali için de dava açtı. İzmir 2´nci İdare Mahkemesi´nde görülen dava sonuçlanmadan, ocağın kurulması planlanan bölgede yüzlerce çam ağacı kesildi. “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verilen Bilirkişi Raporu´nunardından 31.10.2018 tarihinde İzmir 2. İdare Mahkemesi; hukuka aykırılığı açık dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden itiraz yolu da kapalı olmak kaydıyla yürütmenin durdurulması kararını verdi.

Haber: Erhan ÖZALP

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HUKUK TANIMAZLARI ÇEVRECİLER DURDURDU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
10 °C
5 °C
Çarşamba
Sağanak
10 °C
3 °C
Perşembe
Fırtına
14 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
E-Gazete
Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ