Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Hissiyatını Kelimelere Döktü?

Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Hocaoğlu´nun babası Salih Hocaoğlu´nun, Giresun´un Tirebolu ilçesinde 7 Şubat 2018´de hayata gözlerini yummasının ardından, bir dost, bir kardeş olarak mektup kaleme alan Antalya Hakimi Erdoğan Çiçek duygularını şöyle d

Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Hocaoğlu´nun babası Salih Hocaoğlu´nun, Giresun´un Tirebolu ilçesinde 7 Şubat 2018´de hayata gözlerini yummasının ardından, bir dost, bir kardeş olarak mektup kaleme alan Antalya Hakimi Erdoğan Çiçek duygularını şöyle dile getirmiş:

SALİH HOCAOĞLU   

İçim, için için yanıyor benim de.  Bir dost, bir kardeş, babasını yitirmiş. Serinleten, ferahlatan dev gölgesi  babanın , ?benden bu kadar be yavrum? demiş: Gidiyorum.   

Babanın yitirilişi: Bir devrin batmasıdır. Duyarız, ara ara,  alırız babalarını yitiren arkadaşların haberlerini. Bunlar,  güncel birer haber olur sadece çoğu kez, nezaketen başsağlığı dilemeyi gerektiren. Dileriz. Halbuki orda, bir yerde, bir devir batmıştır. Kuşatan, saran, sarmalayan  o dev gölge, o suskun koruyucu yoktur artık. Bilmeyiz. Duymayız yokluğun yürekteki bitmeyen uğultusunu.   

Bu kez öyle değil. Öyle değilim. Salih Hocaoğlu´dur, bu kez çünkü, terk-i dünya eyleyen. Salih Hocaoğlu, babalık mefhumunu her zerresince  hisseden, yaşayan , ?baba harika bir imparatorluktur? fikrinde, onun  tebaası olmaktan memnun, hatta esrik;  babayı, babasını, Salih Hocaoğlu´nu, bilincinin olanca berraklığıyla yaşayan  bir evladın, bir oğulun, bir dostun, bir kardeşin babasıdır.   

Ekrem Hocaoğlu´nun babasıdır.   

Ekrem Hocaoğlu´nun gözleri, en ışıltılı haline, babasına dair hikayeler anlatırken bürünür.       Onu anlatırken, sanki  lirik bir halk şiirini  yüksek sesle  okuyor, sazıyla çok sevdiği bir türkü çalıyordur. Ben, ondan bilirim; Tirebolu´yu, Yaraş köyünü, oranın göğüne memnun memnun bakan, akarsuyunu, kuşunu, ağacını, toprağını, can yoldaşıymış gibi seven, koruyan; arazi uyuşmazlıklarına Türk Medeni Kanunu´ndan, eşya hukukundan, daha adil, daha hızlı çözümler bulan; yüreği, olanca saflığı, umarsızlığı, çıkarsızlığıyla Allah´a olan sevgiyle dolu Salih amcayı.  

Bir de, bir Mart ayında, bozkırların koynunda  birlikte ettiğimiz bir yolculuktan, bir eski zaman kasabasında, akşam namazını eda edeceği bir  cami arayışımızdan.  

Salih Hocaoğlu´nun dünyası, gerçektir, bir imparatorluk genişliğindedir. 

Şimdi, şu saatte, biliyorum, müdrikim ki;  Ekrem kardeşim, bir imparatorluk yitirmiştir.  

Hissiyatımı kelimelere dökmekten başka bir şey gelmiyor  elimden.    

Kardeşim Ekrem, dostum Ekrem, kederini  en incesinden yaşayacaktır. Yaşasın.   

O,  iyi bir evlattır.  

Ve, Hasan Ali Toptaş´ın deyişiyle, babası, onda bitmeyen, bitmeyecek upuzun tiratlardır.   

Salih amca; ruhun şad, mekanın cennet olsun.   

Kardeşim Ekrem; sabrın alası seninle olsun, başın sağolsun? 

14.02.2018-Antalya
Erdoğan Çiçek 
Antalya BAM Üyesi
Hakim