Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Hesap Gelir Gider Bütçesi Onaylandı

Menemen Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu 10 Temmuz 2020 günü Belediye Meclis salonunda yapıldı. Geçen Meclis Toplantısında 2019 yılı Faaliyet Raporunun oylanması esnasında CHP’li bazı meclis üyeleri ret oyu kullandı. Ret oyu veren AK Partili ve MHP’li tüm meclis üyelerinin yanı sıra CHP’li Nursel Katipoğlu, Gürkan Develi, Koray Atasoy ve Deniz Karakurt ret oyu vererek faaliyet raporunu onaylamadılar. İYİ Partili Meclis Üyeleri oy kullanılacağı sıra dışarı çıkarak çekimser kalmasıyla 11 kabul oyuna karşı 16 ret oyu ile başkan Aksoy’un Faaliyet raporu meclis üyelerinden veto yemiş oldu. Kullanılan oyların dörtte üç çoğunluğu sağlanamadığından faaliyet raporu kabul edilmiş sayıldı.

İkinci oturumda ise 2019 Mali Yılı Kesin Hesap Gelir Gider Bütçesi Oylandı. 19 kişi ‘evet’ oyu kullandı. 12 kişi ret oyu kullandı. İYİ Parti’nin ve faaliyet raporuna ret veren CHP’lilerinde olumlu oy kullanmasına karşılık AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nden oluşan muhalefet ret oyu kullandı. Böylece 2019 Mali Yılı Kesin Hesap Gelir Gider Bütçesi kabul görmüş oldu.  Geçtiğimiz günlerde işlerinin yoğunluğu dolayısı ile Meclis Üyesi görevinden istifa ettiğini açıklayan Koray Atasoy’un yerine, yedek sıralardan gelen Mahir Erdal Öztürk’te görevine başladı.

“Yokuş Aşağı Giden Frensiz Araba Gibi…”

Rakamlara eleştiriler getiren MHP’li Bahadır İnanlı, “Gördüğümüz kadarıyla bütçede gelir gider dengesinin bozulduğunu gözlemliyoruz. Acilen tasarruf tedbirlerinin uygulanması gerektiği çok belli. Ek bütçe yapmamıza rağmen personel giderleri beklenenin üzerinde. Gördüğümüz üzere yokuş aşağı giden freni patlamış bir araba gibi. Güzel bir benzetme olmadı ama endişe yaratıyor. 2019 yılında yapılan harcamaların 2018’de planlanandan daha fazla olduğu görülüyor. İlk göreve başladığınızda bir şeyler yapmaya heyecanıyla hareket ettiğinizi düşünüyorum. Bizim grubumuzun oyu ret” dedi.

Disiplin Sağlanması Gerekiyor

İYİ Partili Halil Akbulut’ta muhalefetin eleştirilerine onay verdi. Akbulut, “Gelirlerimiz giderlerimizi karşılama anlamında iyi değil. Biz de konuşmacı arkadaşımıza katılıyoruz. Mali bir disiplin sağlamamız gerekecek” açıklamasında bulundu. Akbulut geçmiş yıllardan rakamlar da verdi. 

“BÜTÇEDE AÇIK OLMASI NORMAL”

Belediye Başkanı Aksoy eleştirilere cevap verirken “Elbette mali disiplin gerekli. Ama şuan ekonomik krizin küresel krize döndüğü bir ortam. Bütçede açık olması da çok normaldir. Şu an bütçelerin hiçbirisi de denk değildir. Bu sadece bir fotoğraftır. Burada ret oyu vermek için meclis üyelerimiz gerekçe bildirmiş ama bu gerekçe ret oyu vermek için yeterli değil. Bu rakamlarda bir yanlışlık, oynama varsa, o durumda ‘evet bu rakamla ilgili tereddüdümüz var, soruşturacağız, eğer rakamda sıkıntı varsa düzeltilmesini istiyoruz’ diyebilirsiniz. Bu noktada talepte bulunulur. Eğer düzeltilmezse ret gerekçesi doğrudur. Bu bir faaliyet raporu değil. Bu rakamlar olmalı mı olmamalı mı değil, yanlışsa ret oyu verilebilir. Belediye kanunu bu konuda açıktır” açıklamasında bulundu.                                                               

Haber Erhan ÖZALP


Koray Atasoy’un istifa etmesinin ardından yerine, yedek sıralardan gelen Mahir Erdal Öztürk görevine başladı.