Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


"Herkeste Bir Tedirginlik Var"

Dünyada ve ülkemizde etkili olan korona virüs salgını sonrasında devletimiz tarafından alınan önlemler kapsamında dükkanlarını açamayan berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin sorunlarını Menemen Sanatkarlar Odası Başkanı Can KAHVECİOĞLU’ndan dinledik. 
Konuya ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Can KAHVECİOĞLU “ Dünyada ve ülkemizde ortaya çıkan bu korona virüsü başımızın belası oldu. Alınan tedbirler kapsamında ilk önce kahvehaneler kapandı. Kahvelerin kapanmasından 1 hafta sonra berberler, kuaförler ve güzellik salonları kapandı. Bizim odamızda kaydı olan bizi ilgilendiren kısım berberler, kuaförler ve güzellik salonlarıdır. Bakanlık genelgesiyle dükkanları kapanan esnaflarımız şuanda çalışamıyorlar. Esnaflarımızın içlerinde çok mağdur durumda olanlar var. Çünkü çalışıp o günkü kazancıyla geçinmeye çalışan, evine ekmek götürmek için uğraşan insanlar var. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için devletimiz çeşitli esnaf ve sanatkârlar için teşvikler yaptı. Fakat bu yapılan teşvikler küçük esnaflarımıza, berberlerimize, kuaförlerimize daha sirayet etmedi. Bu konu da sadece bizim berber, kuaför ve güzellik salonu işleten esnafımız değil, diğer esnaflarımızda mağdur. Çünkü herkeste şuan bir tedirginlik var. Kimi esnaf kendi isteğiyle dükkanını kapattı, kimisi çalışma saatlerini değiştirdi. Normal çalışma saatlerinden gevşek çalışmaya geçtiler. Kimi arkadaşlarımız saat 10:00’da açıp 16:00’da kapatmaya başladı. Bir kısım esnaf ise çalışan elemanları ve kendileri için bir gün çalışıp bir gün izole etme gibi çeşitli hal çareleri aramaya başladılar. Televizyonları her gün dinliyor haberleri alıyoruz. Can kayıplarına üzülüyoruz. Bunun için herkesin kendisini koruması lazım. Fakat bazı şartlarda, bazı konumlarda insanlar maalesef birbirlerine mesafe olarak yaklaşıp temasa geçiyorlar. Temas anında taşıyıcı olanlar virüsü diğer kişilere bulaştırıyorlar.

Bununla ilgili de 3 tane temel kural var ;
Birincisi kedimizi izole etmek,
İkincisi sosyal mesafeyi korumak,
Üçüncüsü ise temastan kaçınmaktır.
Bunların hepsine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu süreçte biz Menemen Sanatkarlar Odası olarak üyelerimizin sorunlarını dikkatle dinliyoruz. Her kesin kendine göre farklı farklı talepleri var. Bizde esnafımızı dinliyor, elimizden geldiğince üyelerimizin sorunlarına çözüm üretmek için uğraşıyoruz. Bir an önce bu virüs illetinin bitmesini, herkesin işlerinin basına dönmesini temenni ediyorum.” dedi.

“Küçük Esnafımız Genelde Borçludur”

Sözlerine devam eden KAHVECİOĞLU “Bu süreçte hükümetimizin açıkladığı Esnaf Kefalet ve Halk bankası vasıtasıyla kullanılabilecek krediler var. 25 bin TL’ye kadar kullanılıyor. Kredi Esnaf Kefaletten kullanıldığında bir kefil isteniyor. Halk bankasından kullanılacağı zaman borcu yoktur, Bağkur, SSK ve vergi dairesinden alınacak evraklar isteniyor. Fakat bizim küçük esnafımızın genelde borçlu insanlardır. Borçlarını ödememezlik etmiyorlar, borçlarını ödüyorlar ama gecikmeli olarak. O ayki yapılan iş durumuna göre borcunu ödemek için bir hal çaresi arıyor. Benim şahsi düşüncem iş yeri sahiplerine bizim hükümetimizin en güzel yapacağı şey her esnafın bir oda kaydı var, vergi kaydı var. Bu kayıtlar İzmir Esnaf birliğinde de, Ankara’da da mesleklere göre ayrılmış olarak mevcut. Bir düğmeye bastığınız zaman hangi mahallede hangi sokakta kaç tane esnaf var görebiliyoruz. Esnaflarımızın dükkanları kanunen kapalı olduğu için, kapalı olan esnafların hayatlarını idame ettirebilmeleri için en azından asgari ücret kadar bir ücretin hibe olarak verilmesi gerekiyor. Çünkü dükkan kapatan esnaflar da en azından evlerine ekmek götürebilsin, çoluk çocuğuna bakabilsin. Berberlik, kuaförlük gibi işletmelerde çok değişik isleyen bir çalışma şekli var. Ama gündelik, ama yaptığı iş başına, ama aylık olarak çalışan bir çok insan var. Burada çok büyük mağduriyet var. Esnaflarımızla görüştüğümüzde bir çok sorun ve öneri oluyor bizde bunları üst mercilere iletiliyoruz. İnşallah en kısa sürede her şey yoluna girer ve hayatımıza normal şekilde devam ederiz. Bu süreçte insanların diğer esnaflara ihtiyaçları olduğu gibi berberlere de ihtiyaçları var. Televizyonlarda da görüyoruz en çok satılan şey tıraş makinası. Yanı insanlar gerçekten saçından sakalından rahatsız olduğu için kestirme yoluna gidiyorlar. Berberler açık olmayınca kendi işlerini görmek için uğraşıyorlar.  O yüzden inşallah tek temennimiz bir an önce her şey yoluna girer. Ülkemiz bu süreci bir an önce atlatır.” dedi.

Haber Gökay ÖZALP