Her Türlü Ayrıntı Düşünülmüş
Cumhuriyet Meydanı karşısında yeni hizmete açtığı muayenehanesinde, duvar resimleri ve kendi tasarımı el yapımı oyuncaklarla çocukların ilgisini çekebilecek bir ortam oluşturan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Atilla Van ile söyleşi gerçekleştirdik.
Tarih: 30.11.2018 14:16:57/ 270okunma / 0yorum

Cumhuriyet Meydanı karşısında yeni hizmete açtığı muayenehanesinde, duvar resimleri ve kendi tasarımı el yapımı oyuncaklarla çocukların ilgisini çekebilecek bir ortam oluşturan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Atilla Van ile söyleşi gerçekleştirdik.

-Merhaba Doktor Bey kendinizden bahseder misiniz?

- Merhaba adım Mehmet Atilla Van, 6 Nisan 1968 İstanbul doğumluyum, evliyim bir kızım var. İlk ve ortaokulu Almanya´da, liseyi Bornova Anadolu Lisesi´nde okudum. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi´nden 1991 yılında mezun oldum, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi´nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Eğitimi´ni 1996 yılında tamamladım. Ardından Isparta Yalvaç´ta Çocuk Hekimi olarak görev yaptım. 2003 yılında Menemen´e tayin oldum. 2012 yılına kadar Menemen Devlet Hastanesinde Başhekim Yardımcısı olarak çalıştım ve Sağlık Turizmi, SABİM, Hasta Hakları, Evde Bakım Hizmetleri ve Kalite ve Performans birimlerinin sorumlusu olarak hizmet verdim. TSE Kurumu ile birlikte Sağlık alanında Devlet ve Özel Hastanelerin ISO 9000 Belgelendirme Tetkiklerinde Uzman Tetkikçi olarak, Sağlık Bakanlığı adına Devlet ve Özel Hastanelerin Hizmet Kalite Standartları değerlendirilmelerinde Değerlendirici olarak görev aldım. Ayrıca 2006 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Sağlık Hukuku alanında Yüksek Lisans eğitimi aldım. Kişisel gelişim kurs, seminer ve kongreleri dışında her yıl yurtiçi veya yurtdışı Pediayatri kongrelerine katıldım. Birçok Sertifika ve Diploma yanı sıra torbalar dolusu katılım belgelerim var. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce konuşurum.  2018 Nisan ayında emekli oldum ve Menemen merkezde Özel Muayenehane açtım.

-Çocuk Hekimliğini neden seçtiniz? Tekrar hakkınız olsaydı hangi mesleği seçerdiniz?

-Hiç düşünmeden aynı mesleği seçerdim. Nedense çocuklar ile çok iyi bir irtibatım var. Öğrencilik yıllarımdan beri stajlarda çocuklar benden korkmazlardı aksine çok severlerdi. O dönemde çocuklarla çok iyi bir iletişim kurabildiğimi anladım ve ihtisasımı özellikle bu alanda yapmak istedim. Bence çocuk hekimliği herkesin yapacağı bir iş değil. Bazen çığlıklarla ağlayan, bazen hiç sesi çıkmayan, bazen de yerinde durmayan eli kolu sürekli oynayan çocukları muayene etmek zorunda kalıyoruz. Adeta bir puzzle çözer gibi hastalığı anlamaya çalışıyoruz. Bağıra çağıra gelen ve korkan çocukları muayene ettikten sonra bana sarılıp gitmemek için annesine babasına yalvaran çocuklarla çok karşılaştım. Çok hasta olup gözünü bile açamayan bir yavrucuğun tedavi sonrasında gülümsemesi ve gülen gözleri yaşadığınız tüm zorlukları ve stresleri bir anda unutturuveriyor insana…işte bu mutluluğu yaşamak için bu mesleği tekrar seçerdim…

-Güzel ya da kötü anılarınız var mı?

-Olmaz mı, tabii ki var… Hepsini bir araya toplasam kitap olur… ama güzel bir anımı paylaşayım.

Günün birinde Menemen Devlet Hastanesi´nde odamın kapısından kocaman, yürüyen bir çiçek buketi girdi… şaşkınlığım buketin yanından kafasını uzatıp gülümseyen kız çocuğunu görünce daha da arttı… ardından giren kızın annesini hemen tanıdım… 2003 yılında Menemen´de muayenehaneme 1 kg ağırlığında, prematür doğmuş bir bebek getirmişlerdi. O dönemin şartlarında prematür bebeklerin bakım ve takibinin zor olduğunu ve büyük bir merkeze götürmelerini önermeme rağmen aile bana güvenmişti ve başka bir yere götürmeyeceklerini belirtmişti… ve ailenin de gayreti ile çocuğu birlikte sağlıklı bir şekilde büyüttük… ve 10 yıl sonra bana kocaman bir çiçekle el öpmeye gelmişti… gözlerimin o anda dolduğunu söylemeye gerek var mı?

-Özel Muayenehane açmaya nasıl karar verdiniz?

-Ben 50 yaşındayım ve tecrübelerimin doruğundayım. Herkesin bildiği gibi Devlet Hastanelerinde çok yoğun hasta bakılıyor. Bu durum benim mesleki tatminimi engelliyordu. Hastalarıma yeterince vakit ayıramadığım için çok huzursuz oluyordum. Emekli olunca daha rahat bir ortamda daha fazla vakit ayırarak daha faydalı olabileceğimi düşündüm. Ayrıca Hastaneler genellikle hasta çocukların tedavisi üzerine yoğunlaşıyor. Çocuk hekimliğinde ise sadece tedavi değil koruyucu olmak da önemlidir. Branşımız “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları” yani önce çocuğun sağlığını koru, gerekirse hastalığı tedavi et demektir bu. Bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren 18 yaşına kadar büyüme-gelişme takipleri, beslenme, giyim, oyuncak seçimi, özgüvenli çocuk yetiştirme, çocuklarla konuşma şekli ve bunun gibi yüzlerce konu hakkında bilgiyi yoğun çalışılan hastanelerde ailelere anlatmak çok zordur, vakit yetmez… şimdi bu konuda hastalarımın her türlü sorularına yanıt almaları için çabalıyorum…

-Logonuz dikkatimi çekti, neyi ifade ediyor?

-Logomda kırmızı zemin üzerinde beyaz renkte biri erkek biri kız iki çocuğun elele tutuşarak oynadığını ya da dans ettiğini görüyoruz.  Kardeşlik duyguları içinde elele birlikte hareket eden “Mutlu Çocukları” ifade ediyor. Mutluluğun önemli bir önkoşulunun Sağlık olduğunu düşünüyorum.

-Peki Doktorluk dışında yaptığınız hobileriniz var mı?

- Evet var, aslında hobiler hayattan zevk almanın önemli unsurlarındandır.

En önem verdiğim şey “iyi insan” olma yolunda kişisel gelişim ve çabadır. Kitap okumayı çok severim. Evdeki kütüphanemde binden fazla kitap var. Nereye gidersem gideyim mutlaka yanımda kitap taşırım, okumasam da yanımda olması bana huzur veriyor.

Devlet Hastanesinde çalışırken Kalite Birimi olarak çıkarttığımız “Güvercin Postası” isimli aylık bir dergimiz vardı, onun editörlüğünü ve yazarlığını yapıyordum.

Ayrıca Doğa´yı, doğada olmayı çok severim. Amatörce dağcılık faaliyetlerinde bulundum. İki kez Nepal´de yürüyüşe gittim birinde Everest Dağı ana kampına (5450m) diğerinde Annapurna dağı ana kampına kadar gittim. Ayrıca Afrika´da Kilimanjaro dağı zirvesine çıktım (5990m). Yurtiçinde de bazı yüksek dağlarımızın zirvelerine tırmanışlarım var. Hafta sonlarında doğa yürüyüşlerini severim. Fotoğraf çekmeyi de severim.

Haber: S. Derya BOSUT

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türlü Ayrıntı Düşünülmüş
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
10 °C
5 °C
Çarşamba
Sağanak
10 °C
3 °C
Perşembe
Fırtına
14 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
E-Gazete
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ