Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Her Şey Aydınlık Geleceğimiz İçin

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 99. yılı münasebetiyle Kubilay İlkokulu koordinatörlüğünde hazırlanan ?23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı? kutlama programı katılımcılardan büyük alkış aldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 99. yılı münasebetiyle Kubilay İlkokulu koordinatörlüğünde hazırlanan ?23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı? kutlama programı katılımcılardan büyük alkış aldı.

Öncelikle Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü´nün çelengi İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu tarafından sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla çelenk sunma töreni son buldu.

Devamında Cumhuriyet Meydanı´nda gerçekleştirilen kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının seslendirilmesiyle başlatıldı. Programa; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Topçu Albay Feridun İşler, Belediye Başkanı Tahir Şahin, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hüsnü Korkmaz, siyasi partilerin ilçe başkanları, kamu kurumlarının daire amirleri, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, muhtarlar, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

23 Nisan milletin kaderini eline aldığı gündür

Kubilay İlkokulu öğretmenleri Bahar Mert ve Mustafa Coşkun´un sunuculuğunda gerçekleşen programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu, ?Bugün millet iradesinin, vatan ufkunda bir güneş gibi doğmasına vesile olan Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 98. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğu içindeyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde tutuşturulan bağımsızlık meşalesi 23 Nisan 1920´de bir güneş halini almış ve vatanın dört bir yanını aydınlatmıştır. Bu güneş öyle bir aydınlık saçıyordu ki, adeta bir bahar, bir dirilişi müjdeliyordu. O yıllara dönüp bakacak olursak, düşman devletler tarafından dört bir yanı esir alınan, esaret zinciri vurulmaya çalışan vatanımız karanlık günlerden geçiyordu. Bu süreçte büyük önder Mustafa Kemal Atatürk milleti söz sahibi yapmak istemiş ve Türk milletinin iradesini temsil eden 1. Büyük Millet Meclisi´ni açmıştır. İşte 23 Nisan günü milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma savaşını verdiği, imanı tam kahraman bir ulusun şaha kalktığı, haklarını kazanarak egemen olduğu ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün dediği gibi, milletimize ve milli egemenliğimize karşı dahili ve harici düşmanlarımız her zaman olmuştur. 15 Temmuz gecesi gazi meclisimize ve milli egemenliğe hançer saplamak isteyen hainlere milletimiz gereken cevabı vermiş ve onları tarihin utanç sayfalarına hapsetmiştir. Bundan sonra da milli birlik ve beraberliğimize göz diken dahili ve harici düşmanlara karşı aynı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi tek yumruk, tek yürek ve tek millet olarak en sert cevapları vermeye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor, başta bu günü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum? şeklinde konuştu.  

Çocuklar bu güne özel hazırlandı

Konuşmanın ardından birinci sınıf öğrencisi Tuna Sarıkaya´nın Bayrak isimli şiiri coşku içinde duyarak okuması katılımcılardan büyük alkış aldı. Sırasıyla Kubilay İlkokulu anasınıfı minikleri öğretmenleri burcu Özbaş ve Selda Kavak koordinatörlüğünde hazırlanan Davul Gösterisi adlı dans gösterisiyle, 2. sınıf öğrencisi Hayat Ada Güneş seslendirdiği 23 Nisan şiiriyle, yine anasınıfı minikleri öğretmenleri Nirgül Bozkurt Gültekin ve Selda Kavak koordinatörlünde hazırlanan dans gösterisiyle, 3. sınıf öğrencisi Ege Özbek seslendirdiği 23 Nisan şiiri ile, 2. sınıflar karma zeybek gösterisiyle, 4. sınıf öğrencisi Elif Duru Çağrıtekin seslendirdiği 23 Nisan şiiri ile, 3-A sınıfı korosu seslendirdiği çocuk şarkılarıyla, 1-B sınıfı Atatürk Çocukları oratoryosuyla, 3. ve 4. sınıflardan oluşan karma halkoyunları ekibi de halk oyunları ile sahne aldı. Bu güne özel hazırlanan öğrenciler ve öğretmenleri görülmeye değerdi. Gösterilerde yer alan tüm öğrencilerin katılımıyla oluşturulan final tablosuyla program sona erdi. Protokolün de katılımıyla final tablosunda günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Haber: S.Derya BOSUT