Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Hatıra Ormanı ile Yaşayacak

21 Temmuz 2017 tarihinde Ege Denizi´nde meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremde Yunanistan´ın İstanköy (Kos) Adası´nda hayatını kaybeden 39 yaşındaki Sinan Kurtoğlu için Yenifoça-Bağrasına sapağından sonra 300 metre ileride, tepede 10 dönüm üzerinde 2

21 Temmuz 2017 tarihinde Ege Denizi´nde meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremde Yunanistan´ın İstanköy (Kos) Adası´nda hayatını kaybeden 39 yaşındaki Sinan Kurtoğlu için Yenifoça-Bağrasına sapağından sonra 300 metre ileride,  tepede 10 dönüm üzerinde 2 bin ağaçlık Sinan Kurtoğlu Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Fidanlar Toprakla Buluştu

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan rahmetli Sinan Kurtoğlu´nun babası Ali Kurtoğlu, ?Oğlum rahmetli olduktan sonra bir gün aile içerisinde oğlumuzun adını nasıl yaşatabiliriz diye konuşurken böyle bir fikir aklımıza geldi. Oğlumun arkadaşlarına da bu fikirden bahsettiğim zaman onlar da buna destek vereceklerini dile getirdiler. Düşüncemizi tam olarak kesinleştirince bununla ilgili olarak araştırmalar yaparak Karşıyaka Orman Müdürlüğü´ne başvurduk. İlk başvurduğumuz zaman orada bir şef vardı. O kişi bu fikirle çok yakından ilgilendi. O zamanlar orada bir yangın olmuştu. Yanan yerin bir bölümünü bize verebileceklerini söylediler. Tam herşey oldu derken bizimle ilgilenen şefin tayini çıktı. Yerine gelen kişiye bu işi anlatmamız, prosedürler, işlemler derken 4-5 ay geçti. Bu gelen 2. kişi de tayin olup gitti. En son Erdal Şahan bey Karşıyaka Orman İşletme Şefi olarak atandı. Benim çalıştığım mali müşavir Erdal Bey´in samimi arkadaşlarındanmış. Sürekli biz böyle oyalanırken yardımcı olalım mı diye sordular. Ben de böyle küçük bir şey için rahatsız etmeyelim derken sürekli bu süreç uzayınca Erdal Beyle de bir irtibat kurduk. Daha sonra resmi prosedürler ve 2 bin fidandan az olmayacak şartını da gerçekleştirdikten sonra, arkadaşlarının da destekleriyle temin ettiğimiz parayı Orman Müdürlüğü´nün hesabına yatırdık. Çünkü Orman Müdürlüğü fidanları temin edip, dikimini yapıyor. İlk ekime başlamadan önce hem buranın açılışını yapalım hem de burayı bir görün diye bizleri de ilk gün dikime çağırdılar. Ailecek ve oğlumun arkadaşları, sevenleri derken 35-40 kişi oraya giderek ilk açılışı yaptık. Dikime geçeceğimiz zaman gördük ki zaten Orman Müdürlüğü her şeyi hazırlamış. Bize sadece Menemen Orman İşletme Şefi Tolga Bey nasıl dikmemiz gerektiğini bir hızlandırılmış şekilde anlattı. Biz de direktifler doğrultusunda ağaçlarımızı diktik. Can suyunu verdik. Daha sonra Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler bunları bir düzene soktular. Orman Müdürlüğü 5 yıl boyunca bu fidanların suyunu verip, bakımını da yapacaklar. Neden 5 yıl derseniz 5 yıldan sonra fidanlar toprağa oturuyor ve kendi bakımını kendi yapacak hale geliyormuş. Biz de ağaçlar büyüdüğünde her yıl dönümünde oraya gidip bir piknik veya benzeri etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz? şeklinde süreci özetledi.

Haber: Erhan ÖZALP