Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Hassas Tarım Sistemleri Artık Menemen´de Uygulanıyor

İlçemizde uygulamaya başlatılan ?Erken Uyarı Sistem´ hakkında açıklamada bulunan Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, ?Bu sistemin finansörü İzmir Büyükşehir Belediyesi, son kuruşuna kadar onlar karşılıyor. Bizler bu sistemi hayata geçirmek için

 

İlçemizde uygulamaya başlatılan ?Erken Uyarı Sistem´ hakkında açıklamada bulunan Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, ?Bu sistemin finansörü İzmir Büyükşehir Belediyesi, son kuruşuna kadar onlar karşılıyor. Bizler bu sistemi hayata geçirmek için gerekli olan eğitsel faaliyeti gerçekleştirdik. İlçemizden bu konuda gerekli olan eğitimi alanları sayacak olursak: Menemen Ziraat Odası Ziraat Mühendisleri, Ege Tarımsal Araştırma Ziraat Mühendisleri, UTAEM Ziraat Mühendisleri, Menemen İlçe Tarım Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri, Tarım Kredi Kooperatiflerinin Ziraat Mühendisleri. Bunları odamızda topladık. Menemen´in hizmetine sunulacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi destekli  ?Erken Uyarı Sistem´inin çalıştırmak için 27 Kasım tarihinde bu eğitimi aldık. Bu sistem Menemen´de 3 yerde biri Kesik´te bulunan Makine Parkı içinde, bir tanesi Türkeli´de, biri de Belen´de kuruldu. Belen´deki Manisa tarafından gelen hava hareketlerini, Türkelli´de olan Aliağa ve Bergama tarafından kuzeyden gelen hava hareketlerini, Kesik´teki ise güneyden gelen hava hareketleri erken uyarı sistemi ile ertesi gün olacak hava durumu çiftçilerimizin cep telefonuna iletilecek. Gece don mu yapacak, bunu yanı sıra bitki gelişim verileri mesaj olarak bizim bilgi bankamıza düşecek, ziraat mühendisleri bu verileri okuyup yorumlayacak, Turkcell´den aldığımız 3 hat aracılığıyla çiftçilere anında bilgi olarak ulaştıracaklar. Kısaca özetlersek sistem bu. Toprak nemi havadan dolayı hastalık gelişimine müsait mi değil mi bunlar hakkında tam detaylı bilgi vereceğiz. Çok güzel bir sistem? diye ifade etti.

Bu parseller konumu nedeniyle özellikle seçildi

Konu hakkında teknik bilgi aldığımız Menemen Ziraat Odası Ziraat Mühendisi İbrahim Demir de, ?Öncelikle firmamızın ismi Metos, Mersin firması. Kendilerinden bu konuda gerekli eğitimi aldık. Benim dışımda odamız Ziraat Yüksel Mühendisi Ali Bodur da bu eğitimi aldı.  İzmir´de toplam 11 tane istasyon kuruldu. İlk olarak Kemalpaşa, sonra Menemen, Selçuk ve Ödemiş. Menemen´de 3 istasyon. Kemalpaşa´da 2, diğerlerinde 3´er istasyon kuruldu. Biz bu istasyonlardan her saat başı bilgi alıyoruz, bize veri geliyor. Menemen´de Türkelli, Belen ve Kesikköy´de 3 nokta ile üçgen oluşturduk. Köyler olduğuna bakılmasın bu istasyonlardan bir tanesi 10 km. çapa tekabül ediyor. Bu parseller özellikle seçildi. Hava akımına kuzey-güney doğrultusunda açık etrafı, Menemen´i temsil etmesi için konumu nedeniyle buralar özellikle seçildi? dedi.

40 üründe zararlı tespiti yapılabilmekte

Erken Uyarı Sistemi´nde nelere bakıldığını da özetleyen Demir; ?Hastalık Sensörleri, Yetiştiricilik Sensörleri, Don ve Sıcaklık Monitörü, Toprak ve Yağış Monitörü, Toprak Nem Ölçer(tansiyometre), İstasyon Sensörleri ile Islak Termometre Sıcaklığını Ölçüyoruz,  Radyasyon, Rüzgar Hızı, Hava Sıcaklığı, Nispi Nem ve Yağışı gibi meteorolojik bilgileri ölçebiliyoruz. Bir de sistemin bize ikinci bir verisi daha var, bu da hava durumuna göre bitkilerde çıkabilecek hastalık ve zararlı tahminleri. Bazı zararlılar uygun şartları bekler. Hava o şartları yakaladığında sistem bize uyarı veriyor. Biz çiftçilere doğru ilaçlama zamanı hakkında bilgi veriyoruz. Artı ilacın bitkide ne kadar çalıştığını göstermek için yaprak startını ölçen bir aletimiz de var sistem içinde. Bitki bünyesine ilaç kaç günde geçmiş, kaç gün sonra ilaçlama yapabiliriz bunu da çiftçiye bilgi olarak verebileceğiz. Artı armuttan şeftaliye, çilekten mısıra ve pamuğa kadar 40 ayrı üründe zararlı ve hastalık tespiti yapabiliyoruz? şeklinde bilgi verdi.

Haber: S: Derya BOSUT