Güldürdüğü kadar düşündürdü de?

1999´dan bu güne 20 yıllık sürece 81 oyun, 10´larca turne, festival ve ödüller sığdıran Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET), geçtiğimiz cuma akşamı ?Panda Seddi´ oyunuyla seyircisi ile buluştu.

1999´dan bu güne 20 yıllık sürece 81 oyun, 10´larca turne, festival ve ödüller sığdıran Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET), geçtiğimiz cuma akşamı ?Panda Seddi´ oyunuyla seyircisi ile buluştu.

81. oyunla sahnede

İlçemizin kültür elçisi MEBET 21 Aralık Cuma saat 20.00´de Kubilay Kültür Merkezi´nde perdelerini 81´inci kez ?Panda Seddi´ oyunuyla açtı.

Şule Demirel´in kaleme aldığı, MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler´in sahneye koyduğu oyunda Öykü Beşkaya, Mert Engin, Yusuf Maden, Gamze Ateş, Şenol Çevik, Emrah Keskin, Teoman Koçak, Miray Ergüner, Kamuran Akkuş, Yağmur Eğlu, Melisa Mısırlı, Güneş Basum, Oğuzhan Sandıklar ve Cem Elkatmış rol aldı. Oyunun tekniğinde ise, Levent Basum ve Çağlayan Polat yer aldı. Oyunun reji asistanlığını ise Yağmur Eğlu yaptı.

Güldürdüğü kadar düşündürdü de?

Hayatımıza, evimize hatta ruhumuza kadar karışan ve adeta hükmeden teknolojinin ve sistemin bizler üzerindeki yıkımını ironik bir dille ele alan tek perdelik oyun güldürdüğü kadar düşündürdü de.

Oyun sonunda sahneye gelen MEBET Sanat Yönetmeni Metin Güler, oyun tekstinin zorluğuna değinerek, ?Bu tekst zor bir teksti. Ama biz artık seyircimizin her türlü oyunu kaldırabildiğini defalarca tarttığımız için güvendik ve inandık seyircimize. Seyircimiz festival seyircisi aynı zamanda. O nedenle ne mutlu bize ki bugün Menemen´de böyle oyunlar oynayabileceğimiz bir seyirci var. O yüzden alkışın büyüğü size gelsin? şeklinde konuştu.

Sahneye davet edilen oyun yazarı Şule Demirel de, çok heyecanlandığını ifade ederek, ?On yıldır sahneye çıkmıyorum herhalde, eski oyuncuyum. Metin beyin ve oyuncu arkadaşların emeğine sağlık. Çok beğendim. Umarım severek seyretmişsinizdir. Teşekkür ederim? dedi.

Oyun yazarına plaketini vermek üzere sahneye gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise şöyle konuştu, ?Hem yazarımızı, hem Metin Güler kardeşimizi ve oyuncularımızı tebrik ederken bunun yanında bütün alkışların bu salonda bulunan herkese olmasını rica ediyorum. 20 yıl oldu MEBET kurulalı, 10 yıldan bu tarafa da festival yapıyoruz. Şuna inanıyorum ki, tiyatro varsa, kültür varsa, sanat varsa Atatürk´ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Bu nedenle inadına tiyatro diyoruz?

Haber: S. Derya BOSUT