Bugün, 9 Ağustos 2020 Pazar


GÖNÜLLÜ ÖĞRETMENLERDEN 10 BİN MASKE

Foça’da gönüllü öğretmenler kamu personelinin maske ihtiyacını karşılamak için makina başına geçerek cerrahi maske üretmeye başladı. Günlük ortalama 400 maskenin üretildiği Halk Etiğim Merkezi kurs odalarında bugüne kadar üretilen 10 bin maske teslim edildi.
 

Çoğunluğu Halk Eğitim Merkezi bünyesinde görev yapan öğretmenler ile usta öğretici ve kursiyerlerden oluşan toplam 25 gönüllü üretmeye destek veriyor. Malzemeler Foça Kaymakamlığı’nca temin ediliyor.  Hızlı üretim atölyelerine dönüşen iki kurs sınıfında, biçki dikiş kurslarında kullanılan dikiş makineleri, ütüler ve diğer araçlar kullanılıyor.
Sınıfların kalabalık olmaması ve sosyal mesafenin korunabilmesi için gönüllüler ayrı iki grup halinde çalışıyor. Bir gün çalışan grup ertesi gün dinleniyor. Üretilen maskeler steril hale getirilip tekrar tekrar kullanılabiliyor.

EL İŞÇİLİĞİYLE DİKİYORUZ

Foça Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kemal Bulut, talebin Foça Kaymakamı Ali Çetin’den geldiğini belirterek, gönüllülerin tereddütsüz kabul etmesiyle üretimin bir buçuk ayı aşkın bir süredir üretimin sürdüğünü söyledi.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Bulut; “ Kaymakamlığımızın talebi üzerine ilçemizdeki kamu kurumlarında görev yapan personelin ihtiyacını karşılamak adına Nisan Ayı’nın hemen başında üretmeye başlamış olduğumuz maskelerimizin sayısı 10 bini geçti. Maskelerimiz her gün hem dikiliyor, hem de günlük olarak kamu kurumlarındaki görevli personellere dağıtılıyor. Üretim sırasında sosyal mesafeyi koruyup, hijyen koşullarına büyük önem veriyoruz. Üretimimizi orijinal maskelik kumaştan yapıyoruz. Maskeleri çift katlı olarak dikiyoruz. Seri üretim yapan makineye sahip değiliz. O yüzden el işçiliğiyle dikimlerimizi gerçekleştiriyoruz.
Ortamlarımız günlük olarak sterilize ediliyor. Arkadaşlarımız hijyen koşullarına azami uyuyor. Dikime katılan gönüllü sayımız 24 – 25 kişi var. Ama biz burada sağlıklı çalışma şartlarına uygun olarak çalışabilmek için 12 – 14 kişi aralığında çalışıyoruz. Günlük ortalama 400 maske üretiyoruz. Bu bazen 400’ün 20 -30 altına düşüyor, bazen 500’ü buluyor. Maske dikenler bizim öğretmenlerimiz, usta öğreticilerimiz ve kursiyerlerimizden oluşuyor. Tamamen gönüllü bir çalışma grubumuzla üretimimize devam ediyoruz. Kaymakamlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz yaptığımız çalışmalara destek veriyorlar” dedi.

Haber : Seyfi Gül / Foça