Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Gölmarmara Gölü´nün Kaynağı Kurutuldu

Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz perşembe günü Birlik Toplantı Salonu´nda yapıldı. Toplantıya; gözlemci olarak Tarım İl Müdürlüğü´nden ve DSİ 21. Şube Müdürlüğü´nden temsilciler, misafir olarak da Menemen Denizbank Şu

Sol Sahil Sulama Birliği Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz perşembe günü Birlik Toplantı Salonu´nda yapıldı. Toplantıya; gözlemci olarak Tarım İl Müdürlüğü´nden ve DSİ 21. Şube Müdürlüğü´nden temsilciler, misafir olarak da Menemen Denizbank Şube Müdürü M.Ünal Boztürk, Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Veli Kan ve meclis üyelerinin tamamı katıldı.  

6172 sayılı Birlik Yasası´na göre gerçekleştirilen dönem başı toplantısının açılışını yapan Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal yeterli çoğunluğun var olduğunu belirtti.

Gündem maddelerine geçilmeden önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete göçmüş silah arkadaşları için 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımız seslendirildi.

Önal, Denetim Kurulu Raporunun görüşülmesi, 2018 yılı bütçe kararnamesi ve tasarısının görüşülmesi, birlik meclisine yetki verilmesi, proje sahası içersine yapılacak olan bakım-onarım faaliyetleri ile ilgili sözleşme yapma yetkisinin yönetim kuruluna verilmesi, 2018 yılı için kredi borçlanma yetkisi alınması, birlik vizesi, huzur hakları, dilek ve temenniler olmak üzere gündemin 7 maddeden oluştuğunu belirtti ve gündeme ilave edilecek madde olup olmadığını sordu.

2018 yılına devreden suyumuz yok!

Herhangi bir ilave gündem maddesi gelmeyince gündemin ilk maddesi olan Denetim Kurulu Raporunun görüşülmesinden önce Önal, 2017 sulama sezonunu konusunda şu bilgileri verdi,  ?2017 yılı sulama sezonumuz 25 Haziran´da başlayıp 28 Ağustos´ta sona ermiştir. Yıl içerisinde baraj ve gölden 63 gün boyunca kanallarımıza su aldık. Birliğimiz yıl içerinde 90 milyon m3 su kullanmıştır. 2018 yılına, Salihli Demirköprü Barajı ve Gölmarmara´dan devreden suyumuz yoktur?

Gündemin ikinci maddesi olan tahmini bütçe gelir-gider tasarısı oybirliği ile meclisten geçti.

2018 yılı için planlanan bakım-onarım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacıyla yönetim kuruluna meclis tarafından sözleşme yapma yetkisi, 2018 yılında ihtiyaç duyulduğu takdirde kullanılmak üzere yönetim kuruluna meclis tarafından borçlanma yetkisi verildi.

2018 yılı için açıklanacak asgari ücret doğrultusunda belirlenecek olan başkan, yönetim kurulu ve denetim kurulu huzur hakları da mecliste görüşülerek karara bağlandı.

Çiftçi tedbir almak zorunda!

Dilek ve Temennilerde tekrar söz alan Birlik Başkanı Recai Önal, ?Öncelikle bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Meclis toplantısı öncesi birliğimizin su kaynağı olan baraj ve göle giderek burada yaptığım bir takım tespitleri sizlerle paylaşmak isterim. Salihli Demirköprü Barajı 10 yıl boyunca gördüğümüz en düşük değerde. Gölmarmara kaynağımızın akarına Gördes Barajı inşa edildiği için su gelmiyor, gölün bir kısmı çiftçiler tarafından tarım alanı, bir kısmı da hayvan otlak alanı mera haline gelmiş durumdadır. Bundan sonra gölümüze su gelmeyerek kaynağımız kurumaya yüz tutmuştur. Bir su kaynağını inşa ederken diğer su kaynağını kurutuyorsunuz. Bu yüzden Menemen Ovası´nı zor günler beklemektedir. Ümidimiz, tek su kaynağımız olarak kalan baraja kış yağışlarıyla bol su gelmesi? dedi.  

Haber: S.Derya BOSUT

 

Foto4: Demirköprü Barajının 23 Kasım 2017 tarihindeki hali?

 

Foto5: Gölmarmara gölü havzasının son hali, bir kısmında inekler otluyor ve bir kısmında da mısır tarımı yapılmış.