Gençlere Fırsat Verildiğinde…

9 Eylül Ortaokulu Müdürü Özgen HAMARAT, Kubilay İlkokulu Müdürü Abdullah MUCUK, Özel Havajet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet ŞAHİN, Gazi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ali Zeybek'in yaptığı 9 Eylül Ortaokulu Fen ve Teknoloji yıl sonu sergisi k

 Açılışa Şehit Kemal Ortaokulu Müdürü Ahmet ÇATAL, Menemen Anaokulu Müdürü Dilek SAKARYA, Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa EFE, Ulukent Ortaokulu Müdürü Emin EMRE, Emiralem Şehit Barış Demir İlkokulu Müdürü Ersan AKYAZI, Maltepe İlkokulu ve Ortaokulu Müdürü Hüseyin GÖKSU,9 Eylül İlköğretim Okulu öğretmenleri, okul aile birliği, veliler ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını Okulu Müdürü Özgen HAMARAT yaptı.

           Sergide Fen ve Teknoloji dersinde; öğrencilerinin yıl boyunca hazırladıkları eserler sergilendi. Sergiye diğer okullardan da öğretmen ve öğrenciler ziyarete geldi.

Okul Müdürü Özgen HAMARAT, Öğrencilerin yıl içerisinde yapmış oldukları çalışmaları bu şekilde sergilemeleri gerçekten çok güzel, öğrencilerimizin el emeği göz nuru eserlerinin hepsi bir birinden güzel. Öğrencilerin kabiliyetlerini sanata dönüştürmesinden dolayı hepimiz çok mutluluk duyduk. Bu güzel eserleri ortaya çıkaran öğrencilerin dikkatli olarak takip edilmeleri ve gelecekte kendilerine uygun alanlarda eğitim alması sağlanmalıdır. Bu öğrencilerimizi iyi takip etmeliyiz" dedi.

           Kubilay İlkokulu Müdürü Abdullah MUCUK, Gençlerimize fırsat verildiği takdirde neler yapabileceklerini görüyoruz bu çocuklar geleceğimizin teminatıdır ”dedi.

            9 Eylül İlköğretim Okulu Öğrencileri, yıl boyu yaptıkları çalışmalarının ürününü almanın keyfini yaşadılar. Öğrenciler tarafından tasarlanan birçok tasarım beğeni topladı.
Öğrenciler tarafından tasarlanan ve maketleri oluşturulan elektrik motoru, DNA modeli, tasarruflu ev modeli, gezegenler modeli, takımyıldızları, periskop, makara sistemleri, boşaltım sistemi modeli, dolaşım sistemi modeli, solunum sistemi modeli, mancınık gibi birçok tasarım dikkat çekti. Elektromıknatıs, deprem alarm maketi ise ilgiyle incelendi.

           9 Eylül  Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ve iki gün açık kalan sergi okulun Fen ve Teknoloji Öğretmenleri Fikret YILDIRIM,Pervin BIÇAKÇI, Nevin EMRE,  Özlem AKDEMİR ve Tahsin ÖZDEMİR'in uzun uğraşları sonucunda hazırlandı.

135 PROJE SERGİLENDİ

              Sergi hakkında bilgi veren Fen ve Teknoloji Öğretmeni Fikret YILDIRIM, öğrencilerin bilime olana ilgileri artırmak amacı ile böyle bir sergi hazırladıklarını anlattı. Derste anlattıkları bilgilerin kalıcı olmasını istediklerini kaydeden YILDIRIM, hazırladıkları sergide öğrencilerin çeşitli deneyler hazırladıklarını dile getirdi.         
            Sergide öğrencilerin proje ve performans ödevlerinde hazırladıkları düzeneklerin de yer aldığını aktaran Fikret YILDIRIM, sergide mancınık, elektrik sistemleri, molekül modülleri, yüzey gerilimi ve basınç konularını anlatan çok sayıda düzeneğin yer aldığını sözlerine ekledi. 

               Şehit Kemal Ortaokulu, Kubilay İlkokulu veliler, öğrenciler sergiyi ziyaret etti. Kasımpaşa Mahallesi halkı tarafından gezilerek, büyük beğeni topladı.