Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


GENÇ ÇİFTÇİLERE DESTEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ?Genç Çiftçi Projesi´ kapsamında hibe desteği kazanan Menemenli 7 çiftçi projelerini gerçekleştirdi. 4 genç çiftçiye 6 adet büyükbaş hayvan, 2 kişiye 37 adet küçükbaş hayvan, 2 kişi mantar tesisi k

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ?Genç Çiftçi Projesi´ kapsamında hibe desteği kazanan Menemenli 7 çiftçi projelerini gerçekleştirdi. 4 genç çiftçiye 6 adet büyükbaş hayvan, 2 kişiye 37 adet küçükbaş hayvan, 2 kişi mantar tesisi kurulumu, 1 kişiyede sera kurulumu desteği verildi.

Bozalan-İğnedere-Karaorman ve Bağcılar Mahalleri´nden gençlere

Hayvan Dağıtımı yapılan İğnedere Mahallesi´nde projeyi temsilen hazırlanan çek, Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit tarafından Bahar Çiftçi, Büşra Sultan Aydın ve Gökhan Eriş´e takdim edildi. Tören esnasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır tarafından katılımcılara proje hakkında şu bilgiler verildi, ?Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı´nın ülke çapında başlattığı ve genç nüfusun köye dönüşünü özendirmeyi amaçlayan ve yoğun ilgi gören proje kapsamında 15 bin genç çiftçiye yaklaşık 450 milyon TL hibe verildi. Menemen´de proje kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan çiftçi sayısı 7 oldu. 2017 projelerimiz tamamlanmıştır. Bozalan ve İğnedere Mahallesine 6´şar büyükbaş hayvan Bahar Çiftçi ve Ayşe Dudu Akarsu´ya dağıtımı yapıldı, Bozalan ve Karaorman Mahallerine 37´şer küçükbaş hayvan Hüseyin Tan ve Zehra Çiftçi´ye dağıtımı yapıldı, İğnedere ve Bağcılar Mahallesi´ne Büşra Sultan Aydın ve Saadet Güler mantar tesisi ve Görece Mahallesi´nde Gökhan Eriş´e sera kurulum hibesi verilmiştir.

Törenin ardından genç çiftçiler tarafından hazırlanan yöresel tat ve lezzetlerin sunulduğu köy kahvaltısına geçildi. Keyifli bir kahvaltının ardından Kaymakam Gülihsan Yiğit köylülerle sohbet etme imkanı da buldu. Köy sakinleri sıkıntılarını ve beklentilerini dile getirdiler. Genç Çiftçiler İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Fatih Kılıç ile potansiyel hedefleri üzerine konuştular. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen desteklerin devamını istediler. Proje ile hayatlarının değiştiğini, geleceğe umutla baktıklarını ve böylesi projeler ile köye dönüşlerin hızlanacağını vurguladılar.

Haber: S.Derya BOSUT