GAZETEMİZ YAZARI OKTAY ÖZENGİN´E: "YEREL TARİHE KATKI" ÖDÜLÜ

Menemenli araştırmacı-yazar Oktay Özengin, geçen yıl yayınladığı ?Menemen Tarihi Albümü? eseriyle, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ödüle layık görüldü.

GAZETEMİZ YAZARI OKTAY ÖZENGİN´E:

 "YEREL TARİHE KATKI" ÖDÜLÜ

İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin bu yıl 15. kez düzenlediği ?Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri?ni kazananlar belli oldu. Değerlendirme ve inceleme için toplanan Seçici Kurul, 25 başvuruyu ödüle değer buldu.

Menemenli araştırmacı-yazar Oktay Özengin, geçen yıl yayınladığı "MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ" eseriyle bu ödüllerden birine layık görüldü.

İzmir´de, geçmiş uygarlıklara ait mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bu yıl 15. kez gerçekleştirilen yarışma için İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay başkanlığında toplanan Seçici Kurul, 4 günlük değerlendirme ve inceleme gezilerinin ardından ödül almaya hak kazanan projeleri belirledi. 25 başvuru ödüle değer bulundu. 2003 yılından bu yana düzenlenen yarışmada, bugüne kadar toplam 259 ödül verildi.

?Tarihe Saygı? konusunda titiz bir çalışma ortaya koyan Seçici Kurul üyeleri şu isimlerden oluştu: İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Koç Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Filiz Yenişehirlioğlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ?Restorasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Süleyman Özgen, Celal Bayar Üniversitesi Fen ?Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Aybek, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semahat Özdemir , Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Gözde Ekşioğlu Çetintahra ve serbest mimar Fırat Aykaç.

Oktay Özengin ?Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma? dalında ödüle layık görüldü.

Seçici Kurulun yaptığı çalışmaların ardından Menemenli araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in geçen yıl yayınladığı "MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ" adlı eseri ?Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma? dalında ödül kazandı.

Ödülü tüm Menemenliler adına alacak

Özengin, Menemen´in 1325 adet eski fotoğrafından oluşan 6. eserinin bu ödüle layık görülmesinin çok sevindirici olduğunu belirterek, "Menemen Tarihi Albümü, Menemen´de birlik-beraberliğin bir simgesidir. Çünkü bu kitap gencinden yaşlısına, esnafından sanayicisine, çiftçisinden işçisine kadar her kesimden Menemenlinin elbirliği ile ortaya çıkmıştır. Bu ödülü tüm Menemenliler adına gururla alacağım." dedi.

Haber: S. Derya BOSUT