FOÇA´NIN EFSANESİ ?KARATAŞ´

??Karataş Anıt Taşı´´nın açılışı, Foça Festivali kapsamında yapıldı.

??Karataş Anıt Taşı´´nın açılışı, Foça Festivali kapsamında yapıldı.

 

Usta Şair Ataol Behramoğlu´nun yazdığı ??Karataş´´ şiiri, Arkeolog Ertan Aksoy´un tasarımladığı bazalt taşı üzerine işlendi.

Foça Demokrasi Meydanı´na yerleştirilen bazalt taşının üzerine şiir dizeleri ve Ertan Aksoy´un tasarımladığı ilçeye özgü sembolleri yer aldı.

??Karataş Anıt Taşı´´ açılışına katılan Foça Kaymakamı Ali Çetin, Garnizon Komutanı ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal ve Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; Ataol Behramoğlu ve Ertan Aksoy´a teşekkür etti.

Konuşmasında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün, 10 Eylül 1922 tarihinde Foça´ya gelişini

hatırlatan Şair Ataol Behramoğlu; ??O günü gösteren fotoğrafta, yüzüne dikkatle baktım. 41 yaşında bir general, o yüzde bir okyanus dinginliği gördüm. Dingin, güzel bir yüz. Genç bir adam, genç bir general ve arkasında o okyanusun neler neler? Çanakkale´de, Ortadoğu cephelerinde verilen mücadeleler var, Kurtuluş Savaşımız var. Foça´nın, İzmir´in kurtuluş gününü kutluyor, herkese saygılar, sevgiler sunuyorum´´ dedi.

Bir süredir yaz aylarını Foça´da geçiren Ataol Behramoğlu, Foça için yazdığı şiirlerini ??Özlem ve Yaz Foça Dörtlükleri´´ isimli kitabında toplamıştı. Kitabın tanıtım gecesi 7 Eylül 2016´de Foça´da yapılmıştı.

Şair Ataol Behramoğlu´na ve Arkeolog Ertan Aksoy´a teşekkür eden Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da; ??Rivayet o ki, her kim Foça´ya gider ve bilmeden Karataş´a ayak basarsa; artık iflah olmaz bir Foça tutkunu olur ve günün birinde mutlaka oraya dönermiş. Sayın Ataol Behramoğlu da o taşa basmıştır. Yılın önemli bir kısmının Foça´da geçiren değerli sanatçımız gurur kaynaklarımızdan olmuştur´´ dedi.

 

Karataş

 

Karataş´a bir kez ayak basan

Foça´dan ayrılamazmış derler

Foça da sizi bırakmaz zaten

Kalbinizle bastıysanız eğer? / Ataol Behramoğlu - Foça, Temmuz 2016

 

Haber Merkezi